Co to jest welur i aksamit? Czy to ten sam materiał?

26-02-2021

Co to jest welur? Co to jest aksamit? Czy to ten sam materiał? Czy można używać tych nazw wymiennie? W poniższym tekście odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i rozwiejemy wątpliwości. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Wam poruszanie się świecie tkanin. Wyruszmy zatem w fascynującą podróż. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika.

 

Co to jest welur?

Welur to piękny materiał. Szyje się z niego eleganckie ubrania, projektuje oryginalne dekoracje, a także tapiceruje się nim meble oraz pojazdy. Jest popularny w wielu branżach. Występuje w wielu odmianach.

Produkuje się go z krótkiego włosia, które delikatnie błyszczy w promieniach świetlnych. Jest wytrzymały i łatwy w obróbce. Z przyjemnością sięgają po niego projektanci, krawcy czy tapicerzy. Materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Meble tapicerowane ustawia się w oddali od okien. Nadmierna ekspozycja na światło sprawia, że tkanina blaknie oraz traci połysk. Tapicerkę warto regularnie odkurzać, a świeże plamy najlepiej usuwać zwilżoną szmatką. Gdy zabrudzenia znikną, należy dokładnie osuszyć miejsce i przeczesać je miękką szczotką. W ten sposób powierzchnia tkaniny będzie prezentować się świetnie w każdej sytuacji.

Wyroby z weluru pierze się na lewej stronie. Podobnie jest prasowaniem. Niektórzy producenci zalecają korzystanie z parownicy. W przypadku tradycyjnego żelazka lepiej podłożyć pod spód miękki ręcznik. Po zakupie dobrze jest się zapoznać z informacjami znajdującymi się na metce. Ścisłe stosowanie się do wytycznych wydłuża żywotność produktów.

 

Co to jest aksamit?

 

Aksamit to materiał produkowany z bawełny, jedwabiu, wełny lub poliestru. Czasem używa się sterczu. Pomiędzy wątek i osnowę wplata się pętelki. Znajdują się wśród nich rozcięte oraz nierozcięte nitki. W ten sposób powstaje runo złożone aż z 6 nitek.

Tkanina jest puszysta w dotyku. Składa się z włosowej okrywy nazywanej często meszkiem. Występuje w różnych wariantach: ze wzorem lub bez. Aksamity z motywem powstają poprzez kontrast wysokości włosia. W ten sposób powstają fantazyjne wzory, kwiaty lub wzory geometryczne. Materiał pięknie odbija światło.

 

Welur i aksamit - porównanie i pielęgnacja

Oba materiały należą do pluszy. Różnią się długością okrywy włosowej. Welur jest cieńszy, bardziej elastyczny i mniej się błyszczy. Na uwagę zasługuje również fakt, że branży modowej słowo welur przyjmuje wiele znaczeń. Pod tą nazwą kryje się rodzaj skóry podobnej do zamszu, a także flausz, czyli gruby materiał służący do produkcji płaszczy.

Produkty wykonane z aksamitu i weluru wymagają regularnego odkurzania. Systematyczne usuwanie kurzu oraz zabrudzeń pozytywnie wpływa na intensywność barw. Co więcej, faktura runa zachowuje swój kształt, a także właściwości.

Wyroby pierze się w niskiej temperaturze. Należy się ściśle stosować do instrukcji producenta. Jeśli brakuje Ci pewności, że prawidłowo wykonasz wszystkie czynności, lepiej oddaj ubrania do czyszczalni. W takiej sytuacji odpowiedzialność za ewentualne szkody poniesie zleceniobiorca.

 

Podsumowanie: Co to jest welur i aksamit? Czy to ten sam materiał? 

Welur i aksamit są do siebie bardzo podobne. Różnią się techniką produkcji, ale niewiele osób zwraca na to uwagę. Sprawę komplikuje często jeszcze język używany przez specjalistów z branży modowej. Rozróżnienie weluru, aksamitu i welwetu to spore wyzwanie dla wielu osób. Z tego powodu często używa się tych nazw synonimiczne, choć nie jest to poprawne.