Jak prać i prasować flizelinę?

15-02-2021

Jak prać i prasować flizelinę, by przedłużyć żywotność ubrań i przedmiotów użytkowych? To pytanie zadaje sobie wiele gospodyń domowych. Ile razy zdarzyło Ci się coś zniszczyć podczas prania lub prasowania? Teraz możesz tego uniknąć. Dzięki naszym wskazówkom domowe obowiązki staną się przyjemniejsze. Poczujesz satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, a Twoja samoocena błyskawicznie poszybuje w górę. Jeśli chcesz poznać krawieckie triki, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

Flizelina - rodzaje i wybrane właściwości

Na rynku istnieje wiele rodzajów flizeliny. Różnią się one gramaturą, kolorem, a nawet właściwościami. Do wyboru m.in.:

  • flizelina medyczna,
  • flizelina dekoracyjna,
  • flizelina krawiecka,
  • flizelina klejona.

Każda z nich wykorzystywana jest do innych realizacji. Odpowiednio dobrana poprawia wygląd ubrań oraz przedmiotów. Zwiększa komfort pracy i pomaga zadbać o bezpieczeństwo.

Włóknina jest delikatna, a także przyjemna w dotyku. Jest bardzo łatwa w obróbce. Idealnie dopasowuje się do każdego kształtu. Ułatwia modelowanie siedzisk oraz odzieży. Ponadto wykazuje właściwości antypoślizgowe. Zabezpiecza przed przesuwaniem się pozostałych warstw.

Materiał jest dostępny w hurtowniach tkanin. Można się w nie zaopatrzyć stacjonarnie lub online. Warto ją mieć w zapasie. Dzięki niej zadbasz o komfort Twoich klientów bądź pacjentów, ochronisz rośliny w ogrodzie przed niskimi temperaturami i niektórymi szkodnikami, a także zaoszczędzisz czas.

 

Jak prawidłowo wykonać krój z flizeliny do wkładu?

Aby prawidłowo skroić flizelinę, musisz przyjrzeć się kierunkowi nitek. Elementy wkładu tkanego kroi się w taki sam sposób jak materiał. Z kolei w przypadku wkładu włókninowego, wykonaj krój równolegle do długiego brzegu. Jeżeli układasz krój tkaniny na skos lub w poprzek, przetnij włókninę ukośnie. Posumujmy, zapas na podłożenie tnij następująco:

  • wkład włókninowy - w taki sposób, jak biegną nitki w materiale,
  • wkład tkany - ze skosu.

Jednym z atutów krojenia flizeliny jest brak strzępiących się nitek. Zwarta struktura włókniny ogranicza powstawanie odpadów. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze. Warto zatem zastanowić się nad tym, w jaki sposób zagospodarować rolkę, by maksymalnie ją wykorzystać.

 

Jak prasować flizelinę z klejem?

W domu do mocowania włókniny z klejem możesz wykorzystać żelazko. Żeby ją starannie zaprasować, wystarczy przyłożyć żelazko do cienkiej tkaniny lub pergaminu ułożonego na flizelinie. W tej sytuacji odradza się tradycyjne przesuwanie żelazka.

Przed przystąpieniem do aplikacji, ustaw urządzenie na 2/3 mocy. Unikaj bezpośredniego kontaktu włókniny z żelazkiem. Materiał podkładowy może się do niego przykleić, co znacznie utrudni realizację projektu i wydłuży czas wykonania.

Sposób prasowania gotowego wyrobu jest uzależniony od materiału, z którym jest połączona flizelina. W ten sposób uchronisz tkaninę przed zniszczeniem. Zbyt wysoka temperatura może do powstania nieestetycznych śladów, a nawet dziur.

 

Jak prać flizelinę?

Utrzymanie flizeliny w czystości zależy od jej rodzaju. Zanim włożysz ją do pralki, zapoznaj się z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie włóknina straci swe cenne właściwości. W konsekwencji wyroby będą prezentować się mniej elegancko, a Twój nastrój się pogorszy.

Fabrykanci wskazują różne temperatury w zależności od typu materiału. Najczęściej pojawiają się takie parametry jak 30oC, 40oC lub 60oC. Większość wyrobów pierze się w niższych temperaturach bez użycia agresywnych detergentów. Powinno się unikać wybielaczy, wysokich obrotów wirówki, a także rozciągania podczas ręcznego prania. Nieodpowiedni sposób czyszczenia może skutkować deformacją lub podarciem wyrobu. Jeśli zauważysz, że włóknina odstaje po wysuszeniu, ponownie ją przeprasuj.

 

Podsumowanie: Jak prać i prasować flizelinę?

Pielęgnacja wyrobów z flizeliny wymaga rozwagi i ostrożności. Zbyt wysoka temperatura, agresywne środki czystości, zbyt duża ilość obrotów podczas wirowania czy nadmierne rozciąganie włókniny prowadzą do powstania trwałych uszkodzeń. Analizując większość wytycznych podanych przez producentów, można założyć, że bezpieczna temperatura prania to 30-40oC. Z kolei przy prasowaniu, należy dostosować parametry do tkaniny, jeśli został zastosowany wkład. Do aplikacji włókniny, żelazko ustawia się na 2/3 mocy.