Jak prać i prasować plusz?

05-03-2021

Jak prać i prasować plusz? Plusze to duża rodzina tkanin. Należą do nich welury, aksamity i welwety. Czy wiesz, jak o nie dbać, by zaoszczędzić czas oraz pieniądze? Odpowiednia pielęgnacja wprawi Cię w ten dobry nastrój. Zadbasz o komfort domowników oraz gości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by zminimalizować stres.

Pranie to jeden z domowych obowiązków, który spędza sen z powiek. Nieprawidłowe dobrana technika lub środki powodują ogromne straty. Elementy dekoracyjne, zabawki i ubrania tracą swój fason oraz kolor. Nadają się do wyrzucenia. Korzystanie z nich staje się mniej komfortowe.

Co to jest plusz?

Plusz to słowo pochodzenia francuskiego, które na dobre zagościło w naszym języku. Oznacza miękki materiał, który delikatnie otula nasze ciało. Dzięki niemu możemy się zrelaksować i wypocząć. Nasz organizm szybciej się regeneruje, a my powracamy szybciej do swoich obowiązków.

Tkanina do niedawna była uważana za synonim luksusu. Takie przekonanie obowiązuje do dziś, jednak teraz więcej osób może sobie pozwolić na zakup materiału. Plusz jest wytrzymały, odporny na rozciąganie oraz rozdarcia. Warto go pielęgnować, by służył jak najdłużej. W ten sposób można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Będziesz mógł ją przeznaczyć na remont, wakacje, rozwój lub drobne przyjemności. Brzmi kusząco?

Okrywę włókienną w pluszu uzyskuje się poprzez:

  • tkanie,
  • produkcję dwóch materiałów jednocześnie,
  • drapanie szczotką tkaniny wykonanej z przędzy.

Każdy rodzaj pluszu jest poddawany strzyżeniu. Technika produkcji nie ma tu żadnego znaczenia.

Jak prać plusz?

Na początku warto spojrzeć na metkę. Można na niej znaleźć cenne wskazówki od producenta. Przyjęło się, że plusze pierze się w temperaturze 30oC. Do czyszczenia warto dodać płyn do delikatnych tkanin. Aby usunąć kurz, możesz delikatnie zwilżyć miękką szczotkę w roztworze wody i soli.

Mokry materiał rozwieś w pionowej pozycji. Nie wyciskaj wody. Zagniecenia możesz usunąć od razu, przeczesując welur pod włos. Najlepiej zrób to na wieszaku, wtedy zyskasz pewność, że ubranie zachowa swój fason.

Pluszową tapicerkę systematycznie odkurzaj. Dzięki temu będzie delikatnie błyszczeć. Świeże zabrudzenia usuń zwilżoną ściereczką z mikrofibry. Jeśli Twoja tapicerka jest jasna, użyj szmatki w białym kolorze. Rozlanego płynu pozbędziesz się za pomocą papierowego ręcznika, a do trudniejszych zabrudzeń wykorzystaj wodę z szarym mydłem. Czyść od brzegu plamy do środka. W ten sposób jej nie rozmażesz.

Jak prasować plusz?

Do prasowania wyrobów z pluszu możesz wykorzystać:

  • tradycyjne żelazko,
  • urządzenie wyposażone w stację parową,
  • parownicę.

Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant, podłóż pod spód miękki ręcznik. Prasuj na lewej stronie. W przypadku prasowania parą rozwieś ubranie lub zasłonę na wieszaku. Przyłóż sprzęt do materiału i powoli je przesuwaj. W ten sposób wygładzisz całą powierzchnię.

Podsumowanie: Jak prać i prasować plusz?

Jak prać i prasować plusz? Materiał jest dość wymagający w pielęgnacji. Trzeba o nie odpowiednio zadbać. Wyroby należy prać w niskiej temperaturze bez agresywnych detergentów. Do prasowania możesz użyć pary lub żelazka.