Jakiej maseczki używać w czasie pandemii?

04-12-2020

Epidemia wymaga od nas nadzwyczajnych środków ostrożności. Wprowadza się wiele obostrzeń, które mają zapewnić nam zdrowie. Jedną z profilaktyk jest noszenie maseczek ochronnych. Ma ona zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Z tego powodu zakładamy ją w przestrzeni publicznej. Sprawdźmy, jakiej maseczki używać w czasie pandemii.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów maseczek ochronnych. Różnią się one między sobą materiałem, z którego zostały wykonane oraz funkcjonalnością. Przyjrzyjmy się im bliżej i zastanówmy się, jaki model będzie najlepszy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Wam lepiej zadbać o zdrowie.

Maseczki ochronne chirurgiczne

Jednorazowe maseczki chirurgiczne cieszą się dużą popularnością. Korzysta z nich wiele osób. Skutecznie chronią przed zanieczyszczeniem. Nie przepuszczają bakterii większych od 1 mikrometra. Niestety mogą się przez nie przedostać wirusy, które są mniejsze. Specjaliści podkreślają, że stanowią bezpieczną barierę przed wirusami obecnymi w aerozolu.

Europejska norma EN 14863 klasyfikuje maseczki ochronne tego typu pod kątem filtracji w następujący sposób:

  • gatunek I - skuteczność do 95%,
  • gatunek II - skuteczność do 98%,
  • gatunek IIR - skuteczność do 98%.

Dwa ostatnie typy wykorzystuje się podczas zabiegów operacyjnych. Produkuje się je z atestowanej włókniny polipropylenowej. Każda sztuka uszyta jest z trzech warstw. Maski IIR wykazują większą odporność na przesiąkanie.  

Maseczki chirurgiczne stosunkowo szybko stają się wilgotne. W takiej sytuacji należy je wymienić na nowe, a zużyte wyrzucić do kosza. Maksymalny czas korzystania z jednorazowej sztuki to kilkanaście minut. To model polecany dla osób chorych, które kaszlą. W ten sposób mogą skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa podczas kontaktu z innymi ludźmi. Ich wadą jest niski stopień szczelności, gdyż nie są idealnie dopasowane do twarzy. Delikatnie odstają.

Maseczki ochronne z filtrem

Niektórzy określają je mianem półmasek. Chronią przed pyłami unoszącymi się w powietrzu, a także aerozolami. Są rzadziej spotykane na ulicy. Uszyte są z tkaniny o gęstym splocie. Dodatkowo mają zamontowany specjalny filtr. Dostępne są filtry jednorazowe i wielorazowe. Druga opcja wystarcza na 28 dni. Po tym czasie należy wymienić wkład.

Opakowania są specjalnie oznakowane za pomocą sygnatur R oraz NR. Pierwsza z nich oznacza maskę jednorazową. Producenci wskazują maksymalny czas przydatności osłony. Wybrane modele zapewniają ochronę przez 8 godzin, czyli jedna maska wystarcza na cały dzień w pracy.

Maska wyposażona w filtr nie przylega w 100% do twarzy. Przepuszcza także powietrze przez zawór wydechowy. W wyniku tego jej szczelność jest nieperfekcyjna. Z tego powodu, podobnie jak w przypadku masek chirurgicznych, niezbędne okazało się wprowadzenie przepisów, które wprowadzają podział. Zgodnie z normą PN-EN 149 maseczki ochronne z filtrem dzielimy na 3 grupy:

Ostatni typ zapewnia największą szczelność.

Maseczki ochronne bawełniane - modny dodatek, czy maseczki ochronne przed wirusem?

Maseczki bawełniane są chyba najczęściej wybieranym modelem. Kolorowe osłony często dobiera się do konkretnej stylizacji. Można pokusić się o stwierdzenie, że młodzi ludzie traktują jako modny dodatek do garderoby, dzięki któremu można wyrazić swoją ekspresję.

Nawiązując do  ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w naszym kraju pojawiły się maski bawełniane z nadrukiem. Znak znajdujący się na tkaninie jest identyczny z tym, który stał się atrybutem osób protestujących na ulicach. Zatem maseczka, która ma służyć ochronie zdrowia, pełni też inną funkcję. Wyraża niezgodę na to, co dzieje się w państwie.

Co na to Światowa Organizacja Zdrowia? Czy WHO zaleca noszenie bawełnianych maseczek ochronnych? Stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne. Odpowiedni dobór komponentów gwarantuje ochronę przed wirusem. Bawełniana maska musi się składać z 3 warstw:

  • naturalny materiał doskonale chłonie wilgoć; do wewnętrznej warstwy najlepiej wybrać jasny kolor; dzięki temu wilgoć oraz zabrudzenia staną się bardziej widoczne;
  • środek pełni rolę filtra; najlepiej uszyć go z tkaniny polipropylenowej;
  • na zewnątrz najlepiej sprawdzi się materiał powleczony specjalną warstwą hydrofobową, która skutecznie zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci; w tym celu można wykorzystać bawełnę z domieszką poliestru lub materiał wyprodukowany w 100% z poliestru.

Maseczka uszyta z bawełny chroni błony śluzowe przed pyłami i drobnoustrojami. Można z niej korzystać wiele razy. Zaleca się, by prać je w temperaturze 60oC z użyciem delikatnego mydła lub proszku do prania.

Jak uszyć maseczki ochronne wielorazowe?

Aby samodzielnie uszyć maseczkę ochronną wielorazowego użytku, trzeba zaopatrzyć się w:

  • kawałek materiału (może to być fragment np. starej bawełnianej bluzki);
  • drucik o długości 10 cm,
  • nożyczki,
  • taśma izolacyjna,
  • wykrojnik,
  • szpilki,
  • gumka
  • długopis.

Gotowy wykrojnik możesz znaleźć m.in. na stronie znanej projektantki mody Mility Nikonorov. Link do pobrania znajdziesz tutaj.

6 kroków, by uszyć jednowarstwową maseczkę:

  1. Pobierz wzornik, odrysuj wzór na materiale i wytnij.
  2. Drucik zabezpiecz taśmą.
  3. Przypnij szpilki w miejscach wskazanych na wykrojniku, w taki sposób, żeby powstały tzw. kieszonki.
  4. Zszyj boki.
  5. Wzdłuż boków przyszyj gumki.
  6. Górną część zszyj tak, by przecisnąć wzdłuż drucik.

Prawda, że proste? Możesz też uszyć wariant dwuwarstwowy lub trzywarstwowy.

Podsumowanie: Jakiej maseczki używać w czasie pandemii?

Mam nadzieję, że powyższe informacje rozjaśniły Ci nieco kwestię maseczek ochronnych. Zdobyta wiedza powinna Ci pomóc w podjęciu wyboru i dopasowaniu osłony do Twoich potrzeb. Możesz kupić maseczkę z filtrem, chirurgiczną lub bawełnianą. Jeśli masz ochotę, możesz też uszyć wielorazową maskę bawełnianą dla Ciebie czy Twoich bliskich.