Alcantara czy skóra?

13-11-2020

Alcantara to rodzaj skóry, handlowe określenie tkanin meblowych i samochodowych. Włosie materiału jest zbudowane z ultramikrofazy, czyli mikroskopijnych włókien. W sieci można spotkać ją również pod nazwą alkantara. Warto podkreślić, że jest to syntetyczna tkanina, która w swoim składzie zawiera poliester. Alcantara czy skóra? Na co się zdecydować, by nie żałować podjętej decyzji? 

Alcanatara to materiał, który jest nazywany w różny sposób. W Stanach Zjednoczonych mówi się na niego ultrasuede, a w Japonii ecsaine. Głównie produkuje się ją w Italii. Jest miękka w dotyku i niezwykle elegancka. Niektórzy mylą ją ze skórą welurową lub naturalną.

Materiał alcantara - odkryj jego sekrety

Alcantara jest bardzo zbliżona do zamszu. Jej włosie pięknie błyszczy w blasku promieni słonecznych. Można ją perforować, czyli dziurawić, podobnie jak naturalną skórę. Ta odmiana jest często wykorzystywana w tapicerstwie samochodowym. Obija się nią siedzenia. Otwory zwiększają cyrkulację powietrza, materiał jest bardziej przewiewny, co zwiększa jego wytrzymałość i trwałość.

Laminowana alcantara nadaje się również na podsufitkę. Jej nałożenie wymaga jednak wprawy. Jest nieco twardsza niż tradycyjne tkaniny samochodowe. Z tego powodu niektóre osoby napotykają trudności w odpowiednim wyprofilowaniu i przytwierdzeniu materiału do podłoża. Warto wykorzystać również do obicia boczków w pojeździe. W ten sposób wnętrze stanie się bardziej eleganckie.

Wielu producentów znanych marek samochodowych wykorzystuje alcantarę w wybranych modelach swoich pojazdów. Bardzo często łączy się ją z naturalną bądź sztuczną skórą. Wzornictwo tego typu jest określane mianem alcantara  - skórzana tapicerka, co wprowadza wielu użytkowników w błąd. Są przekonani, że skóra naturalna i ultrasuede to jedno i to samo.

Czyszczenie alcantary - materiał obiciowy, który zasługuje na uwagę

Tkanina doskonale prezentuje się na meblach tapicerowanych. Jest elastyczna, łatwa w obróbce i utrzymaniu czystości. Warto ją regularnie odkurzać, by na dłużej zachowała swą świeżość. Świeże zabrudzenia można usunąć z pomocą wilgotnej szmatki. Ważne, żeby wykręcić szmatkę przed sprzątaniem. Nadmiar wody może zniszczyć materiał.

Ewentualne supełki czy ślady sfilcowania zwalcza się goleniem na sucho. Na rynku dostępne są specjalne golarki. Materiał wykazuje wysoki stopień odporności na ścieranie. Niestety zbyt wysoka temperatura niszczy jej strukturę.

Do konserwacji i pielęgnacji materiału można używać fachowych detergentów przeznaczonych do alcantary. Ważne, aby stosować ściśle do instrukcji podanej przez producenta. W przeciwnym razie domowy budżet mocno ucierpi.

Alcantara - cena, którą warto zapłacić?

Alcantara to bardzo drogi materiał, jednak właściwa pielęgnacja przedłuży jego żywotność. Inwestycja na pewno się zwróci. Na rynku można spotkać również tańsze warianty, które różnią się nieco składem procentowym od oryginału. Jednym z nich jest alicante. Podobnie jak włoski materiał jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można ją zakupić w wersji samochodowej i meblowej.

Podsumowanie: Alcantara czy skóra?

Alcantara swym wyglądem przypomina zamsz. Niektórzy mylą ją ze skórą. Najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że producenci samochodów często łączą ją z naturalną skórą i zestawiają oba terminy w opisie tapicerki.

Zarówno ecsaine, jak i skóra naturalna czy skaj, wyróżniają się wyglądem. Dodają wnętrzu splendoru. Można je perforować lub pozostawić w wersji bez otworów. Zwiększają komfort użytkowania mebli wypoczynkowych oraz pozytywnie wpływają na jakość podróży.