Co jest cieplejsze welur czy polar?

22-02-2021

Co jest cieplejsze welur czy polar? To pytanie zadajemy sobie często, gdy chcemy kupić ubranie. Kwestia ta dotyczy również dekoracji wnętrz. W chłodne jesienno-zimowe wieczory, chcemy poczuć się błogo oraz zrelaksować. Często siadamy pod miękkim kocem na fotelu lub kanapie. Zarówno okrycie, jak i sama tapicerka wpływają na nasz komfort, a także nastrój. W poniższym wpisie podpowiadamy, co wybrać.

 

Co decyduje o tym, że tkanina jest ciepła?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy powrócić pamięcią do szkolnych lat i przypomnieć sobie lekcje fizyki. Uczono nas wtedy o przewodnictwie cieplnym. Zjawisko polega na przekazywaniu energii cieplnej z jednego ciała do drugiego.

Odpowiednia izolacja termiczna chroni przed utratą ciepła. Izolatorami są materiały, które wykazują niski stopień przewodnictwa. Idealnym przykładem tapicerki o wysokim współczynnika przewodnictwa cieplnego jest skóra oraz skaj. Gdy zimą dotkniesz siedziska, zauważysz, że jest ono chłodniejsze niż materiałowe obicie. Z kolei latem meble szybciej się nagrzewają. Z tego powodu należy je ustawić w odpowiedniej odległości od źródła ciepła.

 

Czy polar jest ciepły?

Polar produkuje się z poliestrowych włókien, które doskonale przechwytują powietrze. Jest to bardzo ważna wiadomość z punktu widzenia użytkownika. Powietrze do jeden z najlepszych izolatorów. Materiał doskonale utrzymuje ciepło, dlatego polarowe koce i pościele cieszą się tak dużą popularnością w okresie zimowym.

Co ciekawe, tkanina została zaprojektowana na wzór naturalnej wełny. Wykazuje właściwości hipoalergiczne. Nie wchłania wilgoci, dzięki czemu wzrasta komfort użytkowania. Produkty wykonane z polaru są w bezpieczne dla alergików oraz małych dzieci.

 

Czy welur jest ciepły?

Welur jest miękki i elegancki. Doskonale utrzymuje ciepło. Docenia się go szczególnie zimą. Welurowa tapicerka pięknie się prezentuje. Przyciąga wzrok oraz zaprasza do wypoczynku. Dzięki niej pomieszczenie staje się luksusowe.

Welurowe zasłony oraz poduszki ocieplają aranżację. Solidnie wykonane dekoracje wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je prać i prasować na lewej stronie. Dzięki temu dłużej zachowają swoją świetność. Wytrzymały materiał służy użytkownikom przez wiele lat.

 

Welur kontra polar - porównanie

Na rynku istnieje wiele odmian polaru i weluru. Różnią się one składem, gramaturą i strukturą. Wykorzystuje się do produkcji ubrań oraz dodatków wnętrz. Welur ma okrywę włosową, z kolei polar składa się aż z 3 warstw. Biorąc pod uwagę budowę, wydaje się, że jest on cieplejszy. Doskonale utrzymuje temperaturę naturalną dla człowieka.

Polar jest bardziej odporny na zagniecenia niż welur. Nie pochłania zapachów. Jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Nie nadaje się do tapicerowania mebli. Cieszy się ogromną popularnością od wielu lat.

Welur jest często wybierany do tapicerowania foteli oraz sof. Co ciekawe, moda na ten materiał co jakiś czas powraca. Tkanina powróciła do łask już kilka lat temu i nadal znajduje się wysoko w rankingach. Welurowa tapicerka występuje nie tylko w meblarstwie. Decydują się na nią również właściciele pojazdów.

 

Podsumowanie: Co jest cieplejsze welur czy polar?

Rynek tkanin odzieżowych, dekoracyjnych i tapicerskich jest bardzo bogaty. Polary i welury zajmują w nim ważną pozycją. Są przyjemne w dotyku, zapewniają komfort użytkowania oraz doskonale się prezentują. Producenci oferują różne grubości. Można je zakupić w dowolnym kolorze.

Materiały różnią się techniką produkcji, co bezpośrednio przekłada się na ich właściwości oraz zastosowanie. Zwarte włókna polaru są doskonałym izolatorem. Są cieplejsze od weluru. Produkty wykonane z polaru się nie gniotą. Nie trzeba ich prasować. Inaczej jest w przypadku welurowych przedmiotów czy odzieży. By przywrócić im idealny wygląd, potrzebne jest żelazko lub parownica.