Co to jest sitodruk?

12-10-2020

Korzenie sitodruku sięgają Chin, jednak to Stany Zjednoczone uważane są za twórcę tej metody. Pod koniec lat 20. XX wieku opracowano tę technologię nanoszenia druku. Po wojnie stała się bardzo popularna w Europie. Cieszy się dobrą sławą aż do dziś. Co to jest sitodruk i w jaki sposób może Ci pomóc w życiu codziennym oraz zawodowym? Poznaj jego sekret, aby rozwinąć Twój biznes lub stworzyć nową markę na rynku, która będzie mogła ze spokojem rywalizować o pozycję lidera.

Sitodruk, podobnie jak sublimacja, zapewnia trwałość nadruku. Druk nawierzchniowy jest nieco mniej trwały niż sublimacyjny. Świetnie sprawdza się w przypadku jedno-, dwu- lub trzykolorowych kompozycji na bawełnianych czy poliestrowych materiałach. Z pomocą tej metody można zadrukować np. tkaniny, papier, reklamówkę czy tekturę. Najczęściej korzysta się z niej przy produkcji odzieży oraz gadżetów reklamowych (m.in.: toreb, pokrowców, worków). Wyroby tego typu można bez żadnych obaw prać w pralce.

Sitodruk - na czym polega?

Sitodruk umożliwia naniesienie grafiki w dowolnym kolorze na materiał. Przy większym nakładzie można zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. By uzyskać satysfakcjonujący efekt, ważny jest odpowiedni dobór farb, a także precyzja na każdym etapie.

Grafikę nanosi się za pomocą matrycy - siatki. Częściowo zakryta powierzchnia tworzy negatyw projektu graficznego. Pod wpływem reakcji chemicznej powstają elementy drukujące oraz niedrukujące. Następnie nakłada się farbę na formę i przeciska ją przez gumowy rakiel na siatkę. W ten sposób otrzymujemy odbicie. Do sita wykorzystuje się włókna metalowe, poliester, jedwab lub włókno. Matryca jest zaprojektowana w taki sposób, że tylko niektóre miejsca przepuszczają barwnik. Przy wielokolorowym nadruku korzysta się z kilku sit. Każde z nich ma własny motyw. Wzór można nanieść na siatkę na wiele sposobów. Jednym z nich jest technika fotomechaniczna. Czynności te mogą być wykonywane ręcznie lub analogowo.

Jak przygotować matrycę do sitodruku?

Wyobraź sobie, że przygotowujesz szablon i zakrywasz wybrane elementy siatki. Dzięki temu na tkaninie powstaje określony motyw. Każdy kolor nanosisz za pomocą osobnej warstwy, dlatego zadbaj o wysoką jakość każdej z nich. W rezultacie powstaje okazały wzór, który przyciąga wzrok Twoich znajomych, rodziny i potencjalnych klientów.

Za pomocą tej techniki możesz drukować na gotowych wyrobach lub na całym wałku. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj o ekonomii. Sitodruk na koszulkach czy torbach reklamowych staje się opłacalny przy co najmniej 20 sztukach.

Sitodruk - czego nie uda Ci się zrobić?

Ideały nie istnieją - tak głosi stare porzekadło. Trudno temu zaprzeczyć. Sitodruk ma pewne ograniczenia, o których musisz wiedzieć, by wybrać właściwą metodę nadruku, która sprosta Twoim potrzebom. Jakich efektów nie uda Ci się uzyskać? Oto lista najbardziej istotnych ograniczeń:

  • brak gradientu,
  • brak cieniowania,
  • brak możliwości odwzorowania drobnych detali.

W tym wypadku lepiej postaw na proste geometryczne wzornictwo. Bez trudu naniesiesz na tkaninę zygzaki, fale, pasy i inne minimalistyczne formy.

Sitodruk na koszulkach i nie tylko

Sitodruk okazale prezentuje się na odzieży. W tym wypadku najczęściej nanosi się wzór na bawełnę z domieszką poliestru. Stąd ogromna popularność koszulek z nadrukiem. Ten element garderoby znajduje uznanie wśród różnych grup wiekowych.

Ubrania to nie jedyny wyrób tekstylny, do którego można wykorzystać sitodruk. Ciekawą propozycją są jednokolorowe tkaniny techniczne z poliestru. Można z nich uszyć efektowne torby, kosmetyczki, pokrowce, a także baldachimy czy namioty. W ten sposób możesz tworzyć oryginalne produkty, które zdobędą uznanie konsumentów.

 

Podsumowanie: Co to jest sitodruk?

Sitodruk to technika nanoszenia wzorów na tkaniny, papier, szkło czy metal. Dzięki niej powstają piękne ozdoby, stylowa odzież czy ciekawe gadżety reklamowe. Warto ją wykorzystać w przypadku prostych motywów, jeśli potrzebny jest większy nakład, najlepiej powyżej 20 sztuk. To idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozkręcają własny biznes.

Jeżeli chcesz nadrukować wielokolorowe zdjęcie lub stworzyć skomplikowany wzór składający się z wielu barw, lepiej skorzystaj z druku sublimacyjnego. Obie metody gwarantują wysoką jakość grafiki. Doskonałym rozwiązaniem może się okazać druk tkanin na specjalne zamówienie. Takie usługi stają się coraz bardziej popularne na rynku. Bardzo często korzystają z tej możliwości osoby prywatne oraz twórcy hand made.

Druk sublimacyjny pozwala na mały i duży nakład. Bez problemu kupisz 1 m tkaniny z własnym wzorem, jak i 50 m. Dzięki tek metodzie na materiale możesz wydrukować pamiątkowe zdjęcie czy wielobarwny motyw z wieloma detalami. W tym wypadku nic nie ogranicza wzornictwa.