Co to jest sublimacja?

16-10-2020

W ostatnich latach na popularności zyskują gadżety, ubrania oraz elementy wyposażenia wnętrz z nadrukiem. Oryginalne wzornictwo pozwala stworzyć indywidualny styl, a także poszerzyć ofertę, która zagwarantuje przewagę konkurencyjną. Pokrowce, torby czy gadżety reklamowe wymagają technologii, która zagwarantuje im wysoką jakość. Z pomocą przychodzi tutaj druk sublimacyjny. Jeśli marzysz o tkaninie z własnym wzorem, dowiedz się, co to jest sublimacja i dlaczego powinieneś skorzystać z tej opcji.

Sublimacja - odkryj jej tajemnicę

Sublimacja to pojęcie, z którym na pewno spotkałeś się kiedyś w szkole na lekcjach fizyki. Czy pamiętasz, na czym polegało to zjawisko? W wyniku reakcji ciało stałe przechodzi od razu w stan gazowy. Pewnie zapytasz. Co to ma wspólnego z drukiem? Zobacz sam.

Druk sublimacyjny bazuje na tym procesie. Aby nanieść wybrany wzór na materiał, potrzebny jest specjalny tusz, a także papier sublimacyjny. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury motyw nanosi się na materiał. Co ciekawe, barwniki zapewniają trwałość nadruku wyłącznie na tkaninach zawierających w swoim składzie poliester.

Na czym dokładanie polega cała procedura? By przenieść grafikę, potrzebna jest prasa przemysłowa. Tutaj tusz sublimacyjny w postaci proszku przechodzi do stanu gazowego, a włókna się rozszerzają i pochłaniają barwnik. Kolor przenika do wnętrza, co sprawia, że nadruk jest o wiele trwalszy niż w przypadku innych metod. Gdy proces dobiega końca, włókna się zamykają. W rezultacie otrzymujemy trwałą grafikę, której nie można wyczuć dotykiem. Jest wtopiona w materiał, dzięki czemu nie traci swych właściwości pod wpływem intensywnej eksploatacji czy wielokrotnego prania.

Poznaj zalety druku sublimacyjnego

Sublimacja posiada wiele atutów. Jednym z nich jest prostota i szybkość realizacji. Nanoszenie grafiki na materiał za pomocą tej technologii nie wymaga dużego doświadczenia. Można się tego błyskawicznie nauczyć. Sam wydruk zajmuje niewiele czasu.

Trwale zabarwiona tkanina gwarantuje wysoki stopień użyteczności. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Większość z nich doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Warto podkreślić, że sam proces jest stosunkowo niedrogi. Aby przygotować grafikę, można skorzystać z popularnych programów graficznych.

Czy wysokiej jakości nadruk sublimacyjny na kolorowej tkaninie jest możliwy?

Biały materiał pozwala na 100% odwzorowanie barwy. A co z innymi odcieniami? W niektórych sytuacjach konieczne jest odpowiednie przygotowanie tkaniny do wydruku. W przypadku ciemnych włókien zdarza się, że trzeba je najpierw wybielić, by nanieść na nie jasny kolor.

Pamiętaj, że białe elementy na grafice przybierają kolor materiału. Niemożliwy jest biały wydruk. Ponadto gotowy wzór powinien być ciemniejszy od tkaniny. W ten sposób uzyskasz zadowalające efekty.

 

 

Druk sublimacyjny - jak się to robi?

Na początku przygotuj wysokiej jakości grafikę. Dzięki temu zyskasz pewność, że gotowy wyrób będzie prezentował się zjawiskowo. Gdy zyskasz pewność, że obraz jest nieskazitelny, nanieś go na papier sublimacyjny. Termoprasę należy ustawić zgodnie z wytycznymi producenta. Najczęściej jest to temperatura 180-200oC. Czas to ok. 60 s.

Na spodzie termoprasy rozkłada się folię wykonaną z teflonu. Przed rozpoczęciem druku trzeba wygładzić materiał. Następnie na tkaninie układa się wzór przednią stroną do dołu. Na wierzchu rozkłada się ponownie folię teflonową. Kiedy proces dobiegnie końca, należy zdecydowanym ruchem zerwać papier sublimacyjny i ściągnąć materiał, by ostygnął. To tylko teoria. Po kilku próbach nabiera się wprawy. Nadruk przebiega sprawnie.

Nadruk sublimacyjny na tkaninach - czy warto z niego skorzystać?

Druk sublimacyjny stwarza wiele możliwości. Można go wykorzystać do wielu projektów. Niskometrażowa produkcja tkanin pomaga w promowaniu własnego wzornictwa. Oryginalne tkaniny do szycia to sposób na własny biznes. Niebanalne przedmioty codziennego użytku (np. kosmetyczki, pokrowce, torby czy ubrania). Ciekawe dekoracje ożywią Twoje wnętrze. Jeśli lubisz szyć, zastanów się nad przekształceniem Twojej pasji w dochodową działalność. Produkty hand made cieszą się dużą popularnością na rynku.

Spersonalizowane tkaniny pomogą także w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Wystarczy, że na materiale zostanie umieszczone Twoje logo. Możesz z niego uszyć praktyczne torby, chustki czy koszulki. W tym wypadku ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność. Promuj Twój brand w każdym miejscu. Zwiększaj świadomość marki i zdobądź pozycję lidera na rynku.

Podsumowanie: Co to jest sublimacja?

Sublimacja to nowoczesna technologia druku. Gwarantuje wysoką jakość nadruku. Nie wymaga dużych nakładów czasu i pieniędzy. Nieskomplikowana metoda daje 100% satysfakcję z użytkowania wyrobów. Oryginalne wzornictwo przyciąga wzrok, zachwyca oraz inspiruje. Druk tkanin na zamówienie ułatwia stworzenie dochodowej firmy, a także zbudowanie silnej marki. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz jego potencjał.

Czy jesteś gotów, by wyruszyć w ekscytującą przygodę, która pomoże Ci rozwinąć skrzydła? Nie zastanawiaj się zbyt długo. Podejmij decyzję już dziś. Wykorzystaj Twoją szansę. Jeśli zabraknie Ci odwagi, ktoś inny wpadnie na podobny pomysł i osiągnie sukces. Zatem nie chowaj głowy w piasek. Zabierz się do pracy. Działaj. Powodzenia!