Czym ciąć sklejkę?

03-06-2022

Czym ciąć sklejkę? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które stawiają pierwsze kroki w obróbce drewna. Zastanawiają się nad tym również niektórzy przedsiębiorcy. Wbrew pozorom kwestia ta jest istotna nie tylko dla tzw. świeżaków, ale również dla starych branżowych wyjadaczy. Podpowiadamy, co wybrać, by poczuć satysfakcję.

Sklejka - co to jest i do czego możesz ją wykorzystać?

Sklejka należy do grupy materiałów kompozytowych. Ta kategoria surowców odznacza się niejednorodną strukturą. Produkuje się ją z rozmaitych gatunków drewna. Najczęściej jest to olcha, brzoza lub sosna. Sklejki wykorzystuje się m.in. w meblarstwie, budownictwie, rzemieślnictwie. Sięgają po nie również majsterkowicze i twórcy hand made. Ich zaletą jest łatwa obróbka. Można z nich wykonać elementy w różnych kształtach oraz rozmiarach.

Czym ciąć sklejkę? - Kilka słów o ręcznych narzędziach

Cięcie sklejki w przydomowym warsztacie to wbrew pozorom spore wyzwanie. Wielu majsterkowiczów używa w tym celu piły ręcznej. To dobry wybór, jeśli chcesz wykonać proste cięcie. Niestety będzie ono pozbawione precyzji. Najprawdopodobniej wystarczy na własne potrzeby. Zaletą tego rozwiązania jest duża dostępność tego typu narzędzi oraz niska cena. W tym wypadku sporo się natrudzisz i będziesz musiał poświęcić dużo czasu.

Możesz zdecydować się też na mechaniczną wyrzynarkę. Z jej pomocą wytniesz skomplikowane kształty oraz mniej się napracujesz. Narzędzie pozwala na wycinanie okręgów, a także zakrzywionych krawędzi. Minusem są tu ograniczenia techniczne. Sklejki i drewno o większej grubości wymagają bardziej zaawansowanych przyrządów do cięcia. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie, a efekty obróbki zadowalające.

Czym ciąć sklejkę? - Cięcie sklejki na wymiar: cięcie CNC czy laserem?

Cięcie sklejki na wymiar to spore wyzwanie dla majsterkowiczów i pracowników. Laser podobnie jak CNC umożliwia seryjną produkcję. Pierwszy wariant spełni oczekiwania osób, które chcą szybko wykonać starannie wycięte elementy. Często zdarza się jednak, że krawędzie są przepalone. Dodatkowym ograniczeniem jest tu grubość materiału oraz pole robocze.

Cięcie CNC skutecznie optymalizuje zużycie sklejki. Urządzenie sterowane komputerowo chroni materiał przed uszkodzeniem i redukuje liczbę odpadów. W centrum obróbczym wyroby można poddać też frezowaniu CNC czy grawerowaniu CNC. Kompleksowa usługa zwiększa precyzję wykonania oraz jakość produktów.

Podsumowanie: Czym ciąć sklejkę?

Do cięcia sklejki nadają się narzędzia ręczne, mechaniczne oraz sterowane komputerowo. Te ostatnie doskonale sprawdzają się w przemyśle. Przyspieszają seryjną produkcję, odciążają pracowników, redukują zużycie energii oraz surowców. Zaawansowane technologicznie urządzenie automatyzują wiele procesów i pomagają przedsiębiorcom rozwiązać wiele problemów związanych z błędami ludzkimi czy rynkowymi: wysokie ceny, brak materiałów, inflacja?

Niestety maszyny CNC są drogie. Wiele firm nie może sobie pozwolić na ich zakup z różnych względów. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo należy do tej grupy lub potrzebujesz wsparcia przy realizacji dużego projektu, skorzystaj z usług centrum obróbczego CNC. Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym, w którym produkujemy tkaniny z własnym wzorem, wykonujemy wykroje na zamówienie i zajmujemy się obróbką CNC.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami już dziś i nawiąż z nami stałą współpracę biznesową. Wyślij maila albo zadzwoń: 512 359  321. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie. Pomożemy Ci spełnić Twoje marzenia. Skorzystaj z naszej wiedzy oraz doświadczenia. Stwórz razem z nami przedsiębiorstwo na miarę XXI wieku.

Polecane produkty