Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

06-11-2020

Brudna tapicerka w samochodzie sprawia, że wnętrze staje się brzydkie. Nie zachęca do jazdy, a komfort podróżowania znacznie się obniża. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie, wpadają w zły nastrój. Szybciej się męczą i marzą o tym, by jak najszybciej wysiąść z pojazdu. Zobacz, czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie, by stała się Twoją wizytówką. Dzięki temu zadbasz o swój wizerunek.

Jeśli jeździsz samochodem służbowym lub jesteś zawodowym kierowcą, czyste obicie wpłynie na pozytywne postrzeganie firmy przez konsumentów czy partnerów biznesowych. Sprzątanie pojazdu zarówno prywatnego, jak i służbowego, może stać się prawdziwą przyjemnością. Nie możliwe? A jednak! Wystarczy, że zastosujesz sprawdzone triki, które zostały przetestowane przez nasze babcie. W ten sposób zadbasz o ekologię oraz własne zdrowie. Ponadto zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Czyszczenie tapicerki samochodowej: tłuste plamy

Jedzenie pośpiechu to zmora naszych czasów. Ile razy zdarzyło Ci się jeść kanapkę, hot-doga, zapiekankę czy hamburgera w aucie? Spieszyłeś się, by zdążyć na umówioną wizytę. Nie chciałeś się spóźnić. Doskwierał Ci głód, więc postanowiłeś szybko wrzucić coś na ruszt. Pochłaniałeś pożywienie ogromnymi kęsami i stało się. Tłusty sos spadł Ci na siedzenie. Dotknąłeś materiał ręką brudną od masła. I co teraz? Nie panikuj. Wszystkiemu można zaradzić.

Postaraj się usuwać zabrudzenia na bieżąco. Świeże plamy są łatwiejsze do zwalczenia. Aby usunąć tłuszcz, wykorzystaj talk. Posyp wybrane miejsce i odczekaj 15 minut. Zmieć proszek szczoteczką. W razie potrzeby powtórz czynność.

Innym sposobem na zwalczenie tłustych śladów jest użycie olejku eukaliptusowego lub benzyny ekstrakcyjnej. Wybrany środek nałóż na plamę i odczekaj kilkanaście minut. Później przetrzyj szmatką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń. Uważaj, by nie przemoczyć tkaniny.

czyszczenie tapicerki samochodowej: tłuste plamy

Czyszczenie samochodu: ślady po kawie lub herbacie

Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się rozlać gorący napój. Zabrudzenia po kawie czy herbacie to jedne z najczęstszych niechlubnych pamiątek pozostawionych na tapicerce  samochodowej przez kierowców i pasażerów. W tym wypadku warto wykorzystać gorącą wodę z szarym mydłem. Możesz też dodać 1 łyżeczkę octu. Polej plamę roztworem. Poczekaj chwilę i osusz miejsce ręcznikiem kuchennym, który wchłonie nadmiar wilgoci. Rozlaną herbatę usuniesz za pomocą soku z cytryny. Na jasny materiale lepiej sprawdzi się woda utleniona z octem.

Czyszczenie tapicerki samochodu: plamy po owocach przestaną być wyzwaniem

Świeżych zabrudzeń pozbędziesz się dzięki soli kuchennej. Posyp ślady po soku. Odczekaj. Odkurz siedzenie, przetrzyj wilgotną szmatką zamoczoną w zimnej wodzie i ciesz się czystością panującą we wnętrzu pojazdu.

A co ze starymi plamami? Z nimi również dasz sobie radę. Wykorzystaj jeden z poniższych trików:

  • woda z gliceryną,
  • sok z cytryny,
  • patyczek higieniczny namoczony alkoholem.

Jasną tkaninę samochodową umyj wodą utlenioną.

Pranie tapicerki: czas na walkę ze smarem

Smaru pozbędziesz się dzięki płynowi do naczyń. Polej miejsce i zapierz materiał, korzystając z gąbki i ciepłej wody. Dokładnie odciśnij nadmiar wody. Starsze ślady znikną za sprawą benzyny ekstrakcyjnej i mydła. Pamiętaj, by zawsze zaczynać czyszczenie od zewnętrznej krawędzi. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniu tkaniny.

 pranie tapicerki: plamy od smaru

Pranie tapicerski samochodowej: ślady po krwi

Świeżą krew łatwo usuniesz z pomocą papierowego ręcznika i szmatki zamoczonej w zimnej wodzie. Zaschnięte ślady znikną w mig dzięki kwaskowi cytrynowemu oraz zimnej wodzie. Nie trzyj zabrudzenia, tylko przykładaj do plamy mokrą szmatkę. Przed rozpoczęciem czyszczenia, sprawdź, czy kwasek nie uszkodzi tkaniny.

Podsumowanie: Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Czyszczenie tapicerski samochodowej może być proste, łatwe, przyjemne, a przede wszystkim ekologiczne i tanie. Domowe sposoby nigdy nie zawodzą. Usuwanie zabrudzeń zazwyczaj wymaga niewiele czasu. Wystarczą ogólnie dostępne środki, by wnętrze pojazdu prezentowało się nienagannie.

Dzięki powyższym wskazówkom zyskasz pewność, że tkanina samochodowa posłuży Ci jeszcze przez wiele lat. Od teraz dbanie o Twoje auto sprawi Ci ogromną radość. Zaoszczędzony czas i pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na drobne przyjemności.