Czym zajmuje się tapicer?

11-09-2020

Tapicer to profesja, której historia sięga bardzo odległych czasów starożytnych. Pierwotne tapicerstwo różniło się znacznie od współczesnego. Wraz z rozwojem technologii rzemiosło mocno się zmieniało. Proces ten trwa do dnia dzisiejszego. Bez tego zawodu wypoczynek na wygodnej kanapie byłby niemożliwy. Sprawdźmy, czym zajmuje się obecnie tapicer.

Zakres usług tapicerskich zmieniał się na przestrzeni lat, dostosowując swoją ofertę do realiów rynku. Podobnie jest i dziś. Rzemieślnicy wybierają konkretną specjalizację, w której szkolą się do poziomu eksperta. To jedyny sposób, by zapewnić sobie stabilny dochód oraz zyskać renomę. Co zatem robi współczesny tapicer? Oto przykładowe zadania:

  • renowacja mebli antycznych,
  • wymiana tapicerki samochodowej,
  • wymiana tkaniny obiciowej,
  • projektowanie mebli wypoczynkowych,
  • tapicerowanie drzwi,
  • wykonywanie elementów dekoracyjnych,
  • odświeżanie sprzętu sportowego.

Pewnie z niektórych rzeczy nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Ja również. Z tego powodu warto lepiej poznać ten ciekawy zawód i wykorzystać jego potencjał.

Tapicer: czeladnik czy mistrz - jaka jest różnica?

Aby zostać tapicerem, trzeba ukończyć szkołę zawodową, a następnie zdać egzamin w Izbie Rzemieślniczej. Każdy absolwent, który uzyska pozytywny wynik, zostaje czeladnikiem. Jeśli zamierza otworzyć własny zakład i szkolić praktykantów lub przyuczać do zawodu musi zdobyć tytuł mistrza. W tym celu konieczny jest drugi egzamin.

Czy to zawód dla każdego? Na pewno nie. Kandydat powinien mnie tylko posiadać zdolności manualne, ale również odznaczać się cierpliwością. Brak tej cechy może spowodować  błyskawiczne wypalenie zawodowe, frustrację, chroniczny stres. Praca tego typu wymaga precyzji oraz czasu. W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą.

Czym zajmuje się tapicer samochodowy?

Tapicer samochodowy to jedna z możliwych specjalizacji w tym fachu. Rzemieślnik wymienia podsufitkę, wygłusza drzwi oraz dach, tapiceruje siedziska i boczki, a nawet obszywa kierownicę. Do tego potrzebne jest odpowiednie wyposażenie warsztatu. Przydatne są tu różnego rodzaju narzędzia tapicerskie oraz wysokiej jakości tkaniny i akcesoria samochodowe. Dzięki nim prace przebiegają o wiele sprawniej. Świetna znajomość materiałów tapicerskich dostępnych na rynku, a także współpraca ze sprawdzonymi dostawcami pomagają spełnić zróżnicowania wymagania zleceniodawców.

Zazwyczaj fachowiec korzysta z oferty 2-3 hurtowni, proponując ich produkty. W ten sposób klienci nie muszą samodzielnie poszukiwać tkaniny i zyskują gwarancję, że materiał wytrzyma próbę czasu. Dobry specjalista wysłucha najpierw potrzeb właściciela samochodu, a następnie pomoże dobrać właściwą tkaninę. To dobra opcja dla obu stron.

Tapicerowanie mebli - projektowanie, produkcja, naprawa i renowacja

Niektóre zakłady tapicerskie oferują wykonanie mebli tapicerowanych na specjalne zamówienie. Rzemieślnik świadczący takie usługi potrafi zaprojektować i stworzyć od zera meble wypoczynkowe spełniające indywidualne wymagania. Ich jakość oraz cena w dużym stopniu zależą nie tylko od renomy warsztatu, ale przede wszystkim od wykorzystanych komponentów. W tym przypadku duże znaczenie ma wybór tkaniny meblowej wybranej przez klienta, a także rodzaj pianki tapicerskiej czy mechanizmów.

Tkanina obiciowa ma duży wpływ na koszt usługi. O jej cenie decydują parametry techniczne oraz certyfikaty. Z tego powodu warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i wybrać produkt, który najlepiej sprosta wymogom. Do wyboru są materiały trudnopalne, wodoodporne, z funkcję łatwego czyszczenia, a także zwykłe tkaniny.

Najdroższym zleceniem może jednak okazać renowacja antyków. Tutaj rzemieślnik korzysta ze starych metod tapicerskich. Musi rozmontować całą konstrukcję, wszystko wyczyścić, odświeżyć i wymienić zniszczone elementy. To bardzo czasochłonne zajęcie. Wielu tapicerów rezygnuje z tego zajęcia.

Podsumowanie: Czym zajmuje się tapicer? 

Najczęściej tapicerzy zajmują się wymianą tapicerki meblowej lub samochodowej. O wiele rzadziej wykonują dekoracje, tapicerują drzwi lub odnawiają zniszczone stare siedziska. Współczesny rzemieślnik łączy w sobie cechy robotnika, artysty i biznesmena. Nieustannie się dokształca, śledzi nowoczesne trendy i rozwija swój warsztat. W ten sposób może zbudować silną markę na rynku, która stanie się prawdziwym powodem do dumy.

Jeśli poszukujesz swojej ścieżki zawodowej, rozważ zawód tapicera. Po ukończeniu szkoły możesz założyć własną działalność lub zatrudnić się w firmie produkującej meble tapicerowane. Takich ogłoszeń jest na rynku całkiem sporo. Znalezienie pracy w tym fachu będzie stosunkowo proste.