Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu?

20-11-2020

Twoja maszyna przestała szyć? Martwisz się, że urządzenie się zepsuła i naprawa okaże się nieopłacalna? W tym artkule znajdziesz najczęstsze przyczyny awarii oraz wskazówki, jak sobie poradzić, by móc sprawnie i szybko zrealizować swoje zlecenia. Być może wysyłanie sprzętu do serwisu okaże się bezzasadne? Sprawdź, dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu. 

Tak się cieszyłaś, że otrzymałaś to zlecenie. Nie mogłaś się doczekać chwili, w której usiądziesz i zaczniesz szyć. Włączasz urządzenie, wciskasz pedał, by rozkoszować się dźwiękiem maszyny, wyciszasz się, a po chwili czujesz rozgoryczenie. Łzy cisną Ci się do oczu. Nic z tego nie będzie. Maszyna pętelkuje. Przed Tobą pojawiają się poplątane nici.

Nie panikuj. Taka sytuacja może się przytrafić każdemu. Marka, której model wybrałaś, nie ma tu żadnego znaczenia. Problemy pojawiają się u wszystkich producentów. Wiem, że to żadne pocieszenie w tym momencie, ale uwierz mi, będzie dobrze.

Źle nawleczone nici do szycia

Jednym z powodów, dla których maszyna pętelkuje jest pośpiech. Sprawdź, czy nitka została nawleczona w odpowiedni sposób. Popatrz, czy nie pominęłaś żadnego miejsca. Zweryfikuj również stopień naprężenia. Zbyt luźna nić utrudnia szycie.

Jak sprawdzić naprężenie nici do szycia?

Weź niepotrzebny skrawek materiału i wykonaj zyg-zak. Jeśli okaże się niepoprawny, wyreguluj naprężenie za pomocą pokrętła. Dolna nić powinna stawiać lekki opór podczas rozwijania. Pętelkowanie od spodu często występuje w przypadku grubych nici.

Zwróć uwagę na czystość bębenka w maszynie do szycia

Być może po ostatnim korzystaniu ze sprzętu między blaszkami zostały nici. Resztki utrudniają właściwe naprężenie. Aby się ich pozbyć, odkręć nieco śrubki. Krzyżak pomoże Ci poluzować śrubę rotacyjną,  prosty śrubokręt ureguluje naprężenie dolnej nici.

A może wszystkiemu winna jest igła do szycia?

Pamiętaj, że rodzaj materiału do szycia wpływa na typ igły i naprężenie nici. Jeśli szyłaś grubą tkaninę, a teraz chcesz wykonać szew na cienkiej, zmniejsz naprężenie. Prościej będzie wymienić igłę. Wtedy zyskasz pewność, że wszystko jest w porządku.

Przyjrzyj się nici i szpulce

Brudne nici do szycia lub nieprawidłowo nawinięte przyczyniają się do powstawania pętelek.  Nita może też sama spaść ze szpulki. Nie nakręcaj ich ręcznie. Lepiej skorzystaj ze szpulkownika. Odrobinki kurzu zdmuchnij przed nałożeniem nici. Używaj tylko szpulek rekomendowanych przez producenta. Odłóż na bok te, które są nierówne lub mają zgrubienia. Wyrzuć je do kosza. Nie przyniosą Ci żadnego pożytku.

Wybór szpulek niezgodnych z zaleceniami producenta może doprowadzić do poważnego uszkodzenia maszyny. Zanim zaczniesz korzystać ze sprzętu, zapoznaj się z instrukcją obsługi. W ten sposób unikniesz stresu w przyszłości oraz zbędnych wydatków.

Uszkodzony bębenek kulkuje nici

Uszkodzenia mechaniczne bębenka w maszynie do szycia powodują pętelkowanie nici. Nić nierównomiernie się rozwija. Pętli się, blokuje maszynę oraz zrywa. W tym wypadku trzeba wymienić bębenek.

Podsumowanie: Dlaczego maszyna pętelkuje od spodu?

Powodów pętelkowania się nici od spodu jest wiele. Najważniejsze to znaleźć przyczynę. Warto przyjrzeć się szpulkom, igle, niciom do szycia i bębenkowi, by znaleźć winowajcę. Być może rozwiązanie problemu okaże się dziecinnie proste. Jeśli nic nie przyjdzie do głowy, wywlecz nici, wybierz ustawienia fabryczne i nawlecz od nowa. Jeżeli to nie pomoże, skontaktuj się z serwisem. Trzymamy za Ciebie kciuki. Powodzenia.