Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska - która nazwa jest poprawna?

21-06-2021

Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska? Zastanawiasz się, która nazwa jest poprawna? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Przyznajemy jednak, że nie jest to łatwe zadanie, gdyż zdania są podzielone. W języku polskim funkcjonują oba pojęcia. Nie oznacza to jednak, że oba są poprawne. Zabieramy się zatem do rozwikłania tej zagadki.

 

Co to jest pianka tapicerska?

 

Piankę tapicerską produkuje się z poliuretanu. W procesie produkcji zachodzą skomplikowane reakcje chemiczne. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, do poliuretanu dodaje się różne substancje, które determinują jego późniejsze właściwości.

Elastyczny wyrób jest dostępny w różnych rozmiarach. Poszczególne modele różnią się między sobą sztywnością oraz gęstością, co wpływa na ich zastosowanie. Najczęściej kupuje się ją w blokach, arkuszach lub formatkach dociętych na wymiar.

 

Pianka tapicerska - rodzaje

 

Oferta pianek jest bardzo bogata. Na rynku są dostępne rozmaite rodzaje tego produktu. W asortymencie znajdziesz m.in.:

Wykorzystuje się je na szeroką skalę w branży meblowej. Producenci oraz tapicerzy używają ich do produkcji mebli tapicerowanych. Rzemieślnicy potrzebują ją również do naprawy zniszczonych siedzisk. Surowiec ten jest wykorzystywany również na materace. Zapewnia komfort wypoczynku oraz pracy. Dzięki niemu meble przeznaczone do spania i do siedzenia są miękkie, sprężyste, a także wygodne. Bez poliuretanowego wyrobu bylibyśmy skazani na odpoczynek na twardym podłożu.

 

Gąbka tapicerska - popularna nazwa w branży?

 

Gąbka tapicerska to termin bardzo popularny w branży tapicerskiej i meblarskiej. Stosuje się go jako synonim do pianki. Sprzedawcy oraz rzemieślnikach w obu przypadkach posługują się tymi samymi parametrami technicznymi. Wydaje się zatem, że sformułowanie to jest poprawne.

Kilka miesięcy temu nasi pracownicy przeglądali posty pojawiające się na grupach zrzeszających tapicerów na Facebooku. W jednej z nich pojawiła się odpowiedź pod postem, w której fachowiec ze sporym doświadczeniem zwrócił uwagę innej osobie, że słowa gąbka jest nieprofesjonalne. Jaki z tego płynie wniosek?

Być może określenie pianka tapicerska jest bezpieczniejsze od gąbki tapicerskiej. Decydując się na drugą formę, zyskasz pewność, że nikomu się nie narazisz. Używanie tego pojęcia na pewno nie jest błędem. Jeśliby tak było, na pewno renomowani sprzedawcy zrezygnowaliby z tego połączenia słów. Nikt przecież nie chce się ośmieszyć, budując wizerunek eksperta w branży.

 

Podsumowanie: Gąbka tapicerska czy pianka tapicerska - która nazwa jest poprawna?

 

Gąbka tapicerska i pianka tapicerska to pojęcia używane zamiennie przez tapicerów, sprzedawców oraz klientów. Na stronie producentów widnieje drugi wariant. Z czego to wynika? Być może sformułowanie to pojawiło się jako pierwsze? A może jest bardziej nobilitujące? Któż to wie?

Jeśli szukasz pianki na wymiar lub zwykłego arkusza w dowolnym rozmiarze i w wybranej gęstości, skontaktuj się z nami. Zapewniamy przyjazną obsługę klienta, niezależnie od tego, którego sformułowania użyjesz. Na pewno Cię zrozumiemy, doradzimy, a następnie wyślemy zamówiony towar. Gwarantujemy błyskawiczną atmosferę oraz miłą atmosferę. Zapraszamy do współpracy rzemieślników i osoby prywatne.