Historia mebli tapicerowanych: średniowiecze i renesans

15-11-2021

Historię mebli tapicerowanych w średniowieczu i renesansie możemy podzielić na identyczne okresy jak dzieje architektury. Każdy z tych etapów wniósł coś nowego do meblarstwa. Jeśli chcesz wybrać się z nami w ekscytującą podróż, wsiądź z nami do naszej TREND-owskiej kapsuły czasu. Odkryj już dziś wnętrzarskie sekrety. Być może znajdziesz w nich coś, co zainspiruje Cię do realizacji nowego projektu.

 

Meble tapicerowane w okresie romańskim - czy takie istniały?

 

Romańskie meble cechował minimalizm. Ozdabiano je malowidłami na kredowym pokładzie. Czasem decydowano się na polichromię. Fotele o prostokątnej lub trójkątnej konstrukcji były masywny i wyraźne przewymiarowane. Niestety do dziś zachowało się niewiele informacji na ich temat. Według dostępnych nam źródeł materiały tekstylne pojawiły się w XV wieku. Produkowano je w jasnych kolorach we Flandrii oraz w Burgundii. Szyto z nich na szeroką skalę poduszki.

Drewnianą konstrukcję obciągano lnem. Naturalne włókno zwiększało wytrzymałość mebli. Na tkaninę nakładano gips, który później ozdabiano. W tym celu korzystano z tablicowego malarstwa figuralnego. Było to niezwykle pracochłonne zajęcie. Efekty były jednak naprawdę oszałamiające.

Na północy starego kontynentu do produkcji wybierano dęby, natomiast na południu dużą popularnością cieszyły się takie odmiany drzewa iglaste, głównie świerk. Miękkie drewno zdobiono polichromią, płaskimi rzeźbami oraz malowidłami, z kolei twarde odmiany dekorowano głębokimi rzeźbami.

Północni rzemieślnicy doskonale posługiwali się techniką snycerską. Łóżka wykonane z metalu miały wezgłowie oraz baldachim. Były naprawdę piękne, ale bardzo ciężkie. Trudno było je przesunąć w pojedynkę. Ponadto brak tapicerki toczone nogi oraz proste oparcie znacząco obniżały walory użytkowe.

 

Meble tapicerowane - przenieśmy się teraz do gotyku

 

W tym okresie korzystano z łóżek o konstrukcji stalowej wyposażonych w baldachim. Na szczęście tym razem pojawiały się już elementy obite materiałem. Dzięki nim korzystanie z mebla stało się przyjemniejsze. Wśród ówczesnych modeli wyróżnia się dwa typy:

  • alkowy - były zabudowane z trzech stron ściankami płycinowo-ramowymi,
  • curtines - łoża osłonięte ze wszystkich stron kurtyną, miały specjalną skrzynię do przechowywania pościeli.

Co ciekawe skrzynie oraz ławy służyły wtedy do siedzenia i leżenia. Wbudowywano je w boazerię, ograniczając tym samym ich mobilność praktycznie do zera. Siedziska wykonywano w różnych kształtach. Krzesła o skrzyniowej budowie pełniły funkcję reprezentacyjną. Były one wyposażone w tapicerowaną poduchę. Użytkownik mógł się oprzeć o wysokie oparcie. W dolnej części znajdował się korpus. Zarówno łóżka, jak i krzesła dekorowano wtedy przyjemnym w dotyku jedwabiem.

 

Meble tapicerowane - czas, by poznać sekrety renesansu

 

Kolebką renesansowego meblarstwo były oczywiście Włochy. Ta wiadomość nie powinna nikogo zdziwić. W Italii do produkcji używano drewno orzechowe. Rzadziej sięgano po egzotyczne odmiany lub dąb. Drzewo najpierw koloryzowano, a następnie pokrywano woskiem.

Odrodzenie to czas, w którym meble przerodziły się dzieła sztuki. Dekoracje wykonywano za pomocą metod stosowanych przy obróbce kamienia. Ówcześni rzemieślnicy czerpali inspirację z antycznych dokonań. Największym zainteresowaniem cieszyły się krzesła o budowie krzyżakowej.

W tym miejscu należy dodać, że meble determinowały społeczną rangę ich właściciela. Ich design stanowił kompromis pomiędzy wizją artysty a zleceniodawcy. W projektach stawiano na czystą formę oraz proporcje. Meble zdobiono motywami roślinnymi. Wśród najbardziej popularnych wymienia się liście putty, akantu, kandelabry czy hermy.

 

Podsumowanie: Historia mebli tapicerowanych: średniowiecze i renesans

 

Średniowieczne meble tapicerowane były dość niewygodne z punktu widzenia użytkownika. Duży ciężar zdecydowanie ograniczał zmiany w aranżacji wnętrza. Niektóre siedziska były na stałe przymocowane do boazerii. Ich również nie można było swobodnie przemieścić. Uboga tapicerka lub jej brak, a także przewymiarowanie powodowały dyskomfort. Na szczęście dzisiaj nie musimy już zmagać z tymi problemami. Wybór tkanin tapicerskich jest ogromny. Materiały są ogólnodostępne. Każdy może sobie pozwolić na ich zakup.

Z kolei renesans zachwycał czystą formą, proporcjonalną konstrukcją oraz bogactwem dekoracji. Stylowe wyposażenie wnętrz wzbudza w naszych oczach zachwyt. Artystyczne siedziska z pewnością były bardzo drogie, biorąc pod uwagę czas niezbędny na ich wykonanie. Z pewnością były warte swojej ceny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii mebli tapicerowanych w starożytności, koniecznie zerknij na naszego bloga. Masz ochotę na więcej? Już za niedługo opublikujemy kolejny wpis. Razem z nami przeniesiesz się do epoki baroku, rokoka oraz klasycyzmu. Nie możesz się doczekać? My też! Zapraszamy Cię serdecznie do naszego wehikułu.