Ile kosztują usługi tapicerskie?

12-07-2021

Zastanawiasz się, ile kosztują usługi tapicerskie? Wydaje Ci się, że ceny są zawrotne? Chciałbyś skorzystać z usług tapicerskich, ale się wahasz, bo jesteś przekonany, że rzemieślnik Cię naciągnie? Jeżeli do tej pory targały Tobą wątpliwości, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu zrozumiesz, co dokładnie wpływa na cenę. Nasze wyjaśnienia z pewnością pomogą Ci lepiej zrozumieć cennik tapicerski.

 

Usługi tapicerskie - różnorodna oferta

 

Tapicerstwo meblowe dzieli się na kilka kategorii:

 • renowacja antyków,
 • projektowanie i produkcja mebli,
 • naprawa mebli tapicerowanych,
 • tapicerowanie siedzisk.

W zakładzie tapicerskim zlecisz zatem wykonanie dowolnego wyposażenia wnętrz na wymiar obitego wybranym materiałem, wymianę tkaniny obiciowej czy odnowienie zniszczonych mebli. Wykwalifikowany tapicer obije sofę, krzesło, fotel, a także pufę. W razie potrzeby wymieni uszkodzone warstwy tapicerskie oraz szkielet. Zrobi wszystko, by zagwarantować Ci komfort wypoczynku i dodać uroku Twojej aranżacji.

Kolejnym działem usług tapicerskich jest tapicerstwo samochodowe. Specjaliści z tej dziedziny wymieniają podsufitkę, obijają tapicerowane elementy wnętrz pojazdu, naprawiają fotele i kanapy samochodowe, a także obszywają kierownicę czy skrzynię biegów. Niektórzy fachowcy dodatkowo zajmują się renowacją zabytkowych aut. Z ich pomocą zadbasz o bezpieczeństwo na drodze oraz wygodę podczas jazdy.

Ponadto tapicerzy świadczą wiele usług związanych z tapicerowanie różnych przedmiotów użytkowych. Nadają odpowiedni charakter pomieszczeniom, tapicerując np. ściany. Rzemieślnicy naprawiają również sprzęt sportowy, tapicerują łodzie, samoloty lub motory. Jak zatem widzisz, zawód ten ma wiele oblicz.

 

Ceny usług tapicerskich - dowiedz się, od czego zależy cennik branżowy

 

Firmy tapicerskie zazwyczaj specjalizują się jednej dziedzinie. Niewiele warsztatów w Polsce świadczy usługi związane z tapicerstwem samochodowym i meblowym. Udało nam się dotrzeć do przeprowadzonych w 2021 badań rynku, z których jasno wynika, że najwięcej rzemieślników wykonuje i naprawia tapicerkę meblową.

Każda usługa jest wyceniana indywidualnie. Na wysokość kosztów wpływa wiele zmiennych, m.in.:

 • rodzaj materiału obiciowego - najwięcej zapłacisz za tapicerowanie skórą naturalną, nieco mniej za obicie wykonane z ekoskóry, a najmniej za obijanie tkaniną meblową;
 • typ tkaniny tapicerskiej - cena materiału zależy od parametrów technicznych tkaniny, a także od kraju jej pochodzenia; warto zainwestować z modele o wysokiej odporności na różne uszkodzenia, aby mieć pewność, że tapicerka wytrzyma przez długi czas;
 • zakres prac i napraw tapicerskich - najdroższa jest renowacja zniszczonych antyków, nieco tańsza jest naprawa zniszczonych nowoczesnych mebli tapicerowanych, najmniej zapłacisz za wymianę materiału obiciowego;
 • liczba elementów do tapicerowania oraz ich wielkość - do wyceny konkretnego projektu uwzględnia się rozmiar; więcej będzie kosztował zestaw wypoczynkowy czy komplet siedzisk samochodowych niż pojedynczy taboret, czy krzesło;
 • renoma tapicera, doświadczenie, lokalizacja - to kolejna kryteria, które wpływają na ostateczny koszt; początkujący fachowiec z pewnością zaproponuje mniejszą stawkę niż specjalista z wieloletnim stażem; ponadto rzemieślnik musi dostosować swoje ceny do lokalnego rynku.

Na stawkę wpływa też indywidualna sytuacja każdego zakładu. Jeśli warsztat znajduje się na posesji tapicera, cena będzie niższa. Przy wynajmie lokalu trzeba się liczyć z wyższym cennikiem.

 

Tapicerstwo - poznaj orientacyjne ceny usług tapicerskich

 

Ceny w branży są bardzo zróżnicowane. Inne wyceny będą obowiązywały w woj. mazowieckim, a inne w woj. podlaskim.  Poniżej przedstawiamy ogólnopolskie przedziały:

 • tapicerowanie puf, krzeseł, taboretów - 50 - 200 zł;
 • tapicerowanie foteli i zagłówków - 500 -700 zł;
 • wymiana tapicerki na kanapie - 800 - 1200 zł;
 • wymiana tapicerki samochodowej - 2000 - 4500 zł.

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, co tak naprawdę kryje się pod tymi cenami.

 

Podsumowanie: Ile kosztują usługi tapicerskie?

 

Na koszt usług tapicerskich wpływa wiele zmiennych. Tapicerzy podobnie jak inni przedsiębiorcy przed przygotowaniem orientacyjnego cennika dokładnie analizują lokalny rynek, a także stałe wydatki. Pamiętaj, że tak jak Ty, muszą odprowadzać podatki do urzędu skarbowego oraz płacić składki na ubezpieczenie społeczne. To wszystko stanowi ułamek przedstawionej Ci wyceny.

Mamy dla Ciebie też dobrą wiadomość. Właściciele wielu zakładów tapicerskich współpracują z wieloma hurtowniami tapicerskiemu. W warsztatach znajdują się próbniki różnych materiałów obiciowych. Koniecznie się z nimi zapoznaj i wybierz model, który najbardziej Ci odpowiada. Rzemieślnik zamówi tkaninę do Ciebie, a Ty zyskasz czas. Nie będziesz musiał martwić się już zakupem materiału obiciowego.