Ile kosztuje tapicerowanie mebli?

02-10-2020

Zniszczone meble tapicerowane mogą wyprowadzić z równowagi niejedną osobą. Uszkodzone tkaniny obiciowe wyglądają nieestetycznie. Oszpecają nie tylko wnętrze domu, ale każdego miejsca, w którym używane są siedziska obite materiałem tapicerskim. Wyeksploatowane siedziska czy oparcia nie muszą oznaczać zakupu nowego wyposażenia. Powstałe usterki warto skonsultować z tapicerem. Może się okazać, że usługi tapicerskie okażą się tańszym rozwiązaniem. Sprawdźmy, ile kosztuje tapicerowanie mebli. 

Na rynku można znaleźć wiele zakładów rzemieślniczych, które zajmują się tapicerstwem meblowym. Proponowane przez nich ceny mogą być do siebie zbliżone lub znacząco się od siebie różnić. Z czego wynikają takie dysproporcje? Duże znaczenie odgrywa lokalizacja, czyli ilość konkurencji, a także renoma tapicera. Początkujący tapicer, by przyciągnąć do siebie klientów na początku działalności, może zaoferować nieco niższą stawkę. Jakość takiej usługi nie musi wcale odbiegać od tej, którą świadczy rzemieślnik o ugruntowanej pozycji na rynku.

 

Tapicerowanie mebli - co jeszcze wpływa na cennik?

 

Tapicer, który prowadzi własny biznes, musi wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą mu określić wysokość cennika. Każdy rzemieślnik musi wyposażyć i utrzymać zakład, zatem konieczne jest uwzględnienie kosztów eksploatacji. Ponadto, nie każdy może sobie pozwolić na to, by wybudować warsztat przy swoim domu. Niektórzy muszą wynająć lokal. To powoduje, że cena usług tapicerskich wzrasta. Kolejnym kosztem jest opłacenie składek ZUS, utrzymania samochodu służbowego, ubezpieczenie budynku lub pojazdu, a także zatrudnienie pracowników, jeśli jest to konieczne.

Po obliczeniu wszystkich kosztów stałych rzemieślnik ustanawia ceny poszczególnych usług. Do tego trzeba dodatkowo doliczyć wydatki na materiał niezbędny do tapicerowania mebli. Bardzo często wybór tkaniny meblowej przez klienta drastycznie podwyższa ostateczną ceną. Wysokiej jakości materiały obiciowe są drogie, z drugiej strony wykazują bardzo wysoki stopień odporności na wiele uszkodzeń. Dzięki temu służą o wiele dłużej niż ich tańsze odpowiedniki. Warto zainwestować w droższą tkaninę, która przedłuży żywotność mebli wypoczynkowych nawet o kilka lat. Dobrze jest zatem uwzględnić indywidualne preferencje oraz stopień eksploatacji, by uniknąć rozczarowania. W przypadku wątpliwości warto zapytać fachowca o radę.

 

Tapicerowanie fotela i kanapy - ile to kosztuje?

 

Rynkowa cena za tapicerowanie kanapy to koszt ok. 900-1100 zł, natomiast za tapicerowanie fotela trzeba zapłacić ok. 600 zł. Obicie materiałem zagłówka oscyluje w kwocie od ok. 600 - 700 zł w górę. Z kolei wykonanie tapicerki krzesła to wydatek ok. 100 zł. O wiele droższa jest renowacja mebli antycznych, która wymaga zdecydowanie więcej czasu i wysiłku.

 

Usługi tapicerskie - czy warto się na nie zdecydować?

 

Odświeżenie mebli tapicerowanych to rozwiązanie, które niesie wiele korzyści. Ogranicza ilość produkowanych odpadów, pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na poszukiwanie nowego siedziska czy kompletu wypoczynkowego, a w wielu przypadkach pomaga ograniczyć wydatki. W ten sposób można nieco podreperować domowy budżet, a zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na inne niezbędne rzeczy lub własne przyjemności.

Renowacja mebli tapicerowanych umożliwia w miarę szybką i stosunkowo niedrogą metamorfozę wnętrza. Dzięki tapicerowi meble nabiorą innego charakteru, nadadzą inny charakter aranżacji, a także poprawią jakość wypoczynku. Wykwalifikowany rzemieślnik potrafi wykonać prawdziwe cuda, które staną się prawdziwym powodem do domu zarówno dla gospodarzy, jak i właścicieli firm. W ten sposób można wprawić w zachwyt gości oraz zadbać o profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa.

 

Samodzielne tapicerowanie mebli - czy to się może udać?

 

W Internecie można znaleźć wiele materiałów propagujących projekty DIY. Niektóre z nich dotyczą również samodzielnego tapicerowania mebli. Niestety obejrzenie kilku filmików na YouTubie nie uczyni z nikogo wykwalifikowanego rzemieślników. Tapicerstwo wymaga wprawy. Jeśli lubisz majsterkować, spróbuj. Z czasem nabierzesz doświadczenia i będziesz popełniać błędy. Nie zniechęcaj się tym. Każdy tak zaczyna. Twój pierwszy raz może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Być może tkanina będzie źle naciągnięta lub pojawią się inne mankamenty. Próbuj dalej. Trening czyni mistrza. Być może w przyszłości na podstawie własnych doświadczeń rozkręcisz własny biznes? Któż kto wie?

Podsumowanie:  Ile kosztuje tapicerowanie mebli?

Ile kosztuje tapicerowanie mebli? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Za każdym razem uzyskasz inną odpowiedź. Wszystko zależy od tapicera, któremu powierzysz zadanie oraz od ceny tkaniny meblowej i innych materiałów potrzebnych do realizacji projektu. Ważny jest również zakres prac, renoma warsztatu oraz indywidualna sytuacja rzemieślnika.

Jeśli wykazujesz zdolności manualne, możesz próbować swoich sił w domowym zaciszu i uczyć się na własnych błędach. Pamiętaj jednak, że początki mogą być trudne. Jeżeli uszkodził materiał, będziesz musiał go ponownie kupić. Co więcej, nie zyskasz gwarancji, że efekt Cię zadowoli. W tym wypadku nie będziesz mógł na nikogo zrzucić odpowiedzialności. To jednak może Ci wyjść na dobre. Z czasem dojdziesz do perfekcji. W początkowej fazie to na pewno droższe rozwiązanie. To co, na którą opcję się dziś zdecydujesz?