Jak dobierać odpowiedni rozmiar zszywek do tapicerowania?

22-03-2021

Czy wiesz, jak dopasować odpowiedni rozmiar zszywek do tapicerowania? Zszywki tapicerskie w dużym stopniu wpływają na jakość wykonania tapicerki meblowej oraz wygląd siedzisk obitych materiałem. Perfekcyjnie obite meble i dekoracje tapicerskie podkreślają walory wizualne wnętrza. Starannie zrealizowane projekty tapicerskie poprawiają komfort użytkowników. Tworzą przytulne pomieszczenie, w którym panuje przyjazna atmosfera.

Odpowiednio dobrane zszywki łączą tkaninę obiciową z drewnianym stelażem. Trwałe mocowanie zwiększa żywotność mebli tapicerowanych. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu silnej marki zakładu tapicerskiego lub sprawnym majsterkowaniu, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

 

Duży wybór zszywek tapicerskich na rynku

 

Akcesoria tapicerskie powinny być dobierane indywidualnie do każdego projektu. Dzięki temu możesz uniknąć kosztownej pomyłki. Każdy typ zszywek jest odpowiedni dla innego rodzaju prac. Zapoznaj się z zasadami, które pomogą Ci zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a także zminimalizować stres. Wśród mocowań wyróżniamy:

  • zaokrąglone zszywki - do montażu kabli o niskim napięciu;
  • zszywki wykonane z cienkiego drutu - do mocowania tkanin tapicerskich, skóry naturalnej i ekologicznej;
  • zszywki wykonane z płaskiego drutu - polecane do prac izolacyjnych;
  • wąskie zszywki - rekomendowane do prac tapicerskich i nie tylko wymagające głębokiego wbicia.

Jakiej długości zszywki tapicerskie wybrać?

 

Kolejnym ważnym parametrem w pracy tapicera czy majsterkowicza jest długość zszywek. Odpowiedni wymiar ułatwia przytwierdzenie materiału do podłoża. Długie modele mierzące ok. 0,5 cm wzmocnione żywicą wykorzystuje się, by przymocować tapicerkę meblową do twardego drewna.

Z kolei zszywki tapicerskie o długości 16 lub 14mm używa się do montażu szkieletu bądź skóry naturalnej. Jeśli chcesz przybić pikowany materiał, wybierz zszywki o długości 12mm, a do mocowania zwykłej tkaniny meblowej - zszywki 10 mm. Krótsze modele są polecane do łączenia tkanin podbiciowych.

 

O czym musisz jeszcze pamiętać, wybierając zszywki tapicerskie?

 

Wybór akcesorium zależy od również od modelu zszywacza tapicerskiego, z którego korzystasz. Tak naprawdę producenci oferują zszywki dedykowane do narzędzi tapicerskich. Przed zakupem upewnij się, że wybrany przez Ciebie model pasuje do zszywacza. Na rynku są dostępne różne typy: ręczne, pneumatyczne oraz elektryczne. Ich wybór także zależy od realizowanych projektów. Pierwsze z nich doskonale sprawdzają się drobnych pracach. Kolejne są polecane przy produkcji mebli tapicerowanych. Umożliwiają mocowanie wielu zszywek w krótkim czasie.

 

 

Podsumowanie: Jak dobierać odpowiedni rozmiar zszywek do tapicerowania?

 

Wybór odpowiednich zszywek tapicerskich jest prosty. Musisz pamiętać o 3 głównych zasadach. Akcesoria dopasuj do rodzaju zszywacza tapicerskiego oraz projektu, który realizujesz. Twoja praca determinuje długość oraz typ. Właściwy model zwiększy satysfakcję z wykonywanej pracy, a także pomoże Ci zbudować silną pozycję na rynku. Czy wiesz już, które zszywki wybierzesz? Powodzenia.