Jak naprawić kurtkę ze sztucznej skóry?

11-04-2022

Sztuczna skóra, zwana też ekoskórą czy skajem, jest wykorzystywana nie tylko do tapicerowania mebli, ale również do produkcji wyrobów galanteryjnych oraz kurtek. Z czasem materiał zaczyna się starzeć, tracąc swoje walory estetyczne. Na jego powierzchni pojawiają się pęknięcia oraz złuszczenia. Jeśli zauważyłaś je na swojej odzieży, możesz spróbować się ich pozbyć. Podpowiadamy, jak naprawić kurtkę.

 

Skóra ekologiczna - czym się różni od skóry naturalnej?

Skóra ekologiczna jest łudząco podobna do skóry naturalnej. Efekt ten zawdzięczamy winylowej warstwie przyklejonej do tkaniny z poliestru. Takie połączenie perfekcyjnie imituje skórę zwierząt. Do najważniejszych różnic zalicza się:

  • sztuczny materiał pod spodem zamiast mizdry,
  • naturalną skórę jest trudno złapać i zagiąć,
  • na sztucznej skórze po zagięciu pozostaje przez chwilę ślad.

Ponadto skaje są łatwiejsze w pielęgnacji. Zabiegi konserwacyjne wymagają mniej czasu.

 

Jak naprawić pęknięcia na sztucznej skórze?

 

Sztuczną skórę należy impregnować, by przedłużyć jej żywotność. Niestety precyzyjne odtworzenie wzoru jest niemożliwe. Z kolei uzupełnienie warstwy PCV jest stosunkowo krótkotrwałe i często mało estetyczne. Przy dużych ubytkach naprawa kurtki czy tapicerki nie ma sensu.

Pojedyncze rozcięcie ekoskóry naprawia się w identyczny sposób jak skórę naturalną. Z naszą pomocą naprawisz ubranie w kilku prostych krokach.

Krok 1

Podklej brzegi pęknięcia łatką, dbając o to, aby szczelina była jak najmniejsza.

Krok 2

Wypełnij szczelinę płynną skórą albo szpachlą do skór.

Krok 3

Zafarbuj naprawiany obszar specjalistyczną farbą. Na rynku znajdziesz wiele zestawów tonujących. Najpierw nałóż kilka razy farbę bazową, a następnie użyj bezbarwnego lakieru. Precyzyjny retusz będzie niewidoczny na pierwszy rzut oka.

 

Jak naprawić kurtkę ze sztucznej skóry za pomocą taśmy włókninowej?

 

Do naprawy kurtki możesz użyć też cienkiej taśmy włókninowej. Rozerwij szew poszewki. Znajdź uszkodzone miejsce. Przyklej taśmę do środka, a następnie umieść na niej gazę i przeprasuj. Usuń ściereczkę, a następnie zszyj podszewkę.

 

Czy warto wybrać sztuczną skórę do szycia kurtek?

 

Skaj jest wodoodporny. Bardzo łatwo się go czyści. Ułatwia utrzymanie higieny ciała, gdyż nie wchłania potu. Co więcej, jego cena jest bardziej atrakcyjna od skóry naturalnej. Za metr ekoskóry zapłacisz o wiele mniej. Jego wadą jest niski stopień odporności na wysoką temperaturę. Kurtki uszyte ze sztucznej skóry doskonale sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym.

 

Kurtka z ekoskóry - czego nie należy robić?

 

Do czyszczenia ubrań ze sztucznej skóry należy wybierać delikatne detergenty. Odradza się stosowanie preparatów, które mają w swoim składzie jedną z poniższych substancji:

  • naftę,
  • amoniak,
  • rozpuszczalnik,
  • wybielacz,
  • alkohol.

Pamiętaj, że żrące środki mogą trwale uszkodzić skaj. Uważaj też na wosk. Przyczynia się on do powstawania pęknięć.

 

Podsumowanie: Jak naprawić kurtkę ze sztucznej skóry?

 

Kurtkę ze sztucznej skóry możesz naprawić w domu pod warunkiem, że uszkodzenia są stosunkowo niewielkie. Aby pozbyć się rozcięcia, możesz użyć specjalnej farby lub taśmy włókninowej. Reperacja tego typu jest stosunkowo prosta. To zadanie, któremu powinnaś podołać bez żadnej trudności. Trzymamy za Ciebie kciuki. Powodzenia!