Jak naprawić suwak?

04-10-2021

Zastanawiasz się, jak naprawić suwak? Marzysz o tym, by znów bez przeszkód korzystać z ulubionych tekstyliów? Wcale nie musisz wymieniać mocowania ani korzystać z pomocy krawca, by znów móc używać ulubionych przedmiotów. Dzięki naszym wskazówkom szybko usuniesz usterkę. Sprawdź, co zrobić, by na Twojej twarzy znów zagościł uśmiech.

 

Suwak - popularna alternatywa dla guzików

 

Suwak to rodzaj zapięcia za pomocą którego możesz błyskawicznie połączyć ze sobą dwa kawałki materiału. Zapewnia o wiele większy komfort niż guziki, dlatego wykorzystuje się go na szeroką skalę m.in. w produkcji odzieży, pokrowców, toreb czy pościeli. Prosty mechanizm pozwala zaoszczędzić czas i skutecznie minimalizuje stres. To idealne rozwiązanie, gdy się spieszymy. Zamknięcie suwaka trwa krócej niż zapinanie guzików.

Zamki błyskawiczne są zbudowane z dwóch rzędów ząbków. Są one wykonane z plastiku bądź metalu i trwale przymocowane do taśmy, którą następnie przyszywa się do wybranej tkaniny. Po zaciągnięciu suwaka ząbki z jednego rzędu uzupełniają luki pomiędzy ząbkami znajdującymi się w drugim rzędzie.

 

Co ciekawe, pierwszy zamek pojawił się dopiero w 1851 roku. Jego autorstwo przypisuje się Eliasowi Howe. Niestety jego wynalazek szybko zniknął z rynku. Dopiero w latach 90. XIX wieku Whitcomb Judson opatentował zapięcie składające się z systemów oczek oraz haczyków. Wykorzystywano je do zapinania obuwia. Współczesny model pojawił się w 1913 roku. Szwedzki inżynier Gideon Sundback uzyskał na niego patent 4 lata później. Na początku zamków używana do łączenia płótna samolotowego, a także do produkcji kombinezonów lotniczych.

 

Jak naprawić suwak, gdy się zacina?

 

Aby naprawić suwak, który się zacina, wykorzystaj kostkę mydła. Przesuń nim delikatnie po ząbkach. Powtórz czynność kilka razy, a następnie przesuń zamek. Zobaczysz, problem zniknie w oka mgnieniu. Jeśli nie masz mydła w kostce, wykorzystaj świecę lub miękki ołówek. Parafina, podobnie jak grafit, poprawia poślizg. Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant dodatkowo pozbędziesz się kurzu. Ostatecznie możesz też wykorzystać pomadkę do ust. Ważne, by w jej składzie znajdowała się parafina. W przeciwnym razie cały zabieg nie ma sensu.

 

Jak naprawić zamek błyskawiczny?

 

Zastanawiasz się co zrobić, gdy ząbki źle się zazębiają? To częsty problem, z którym spotykają się użytkownicy zamków błyskawicznych. W tej sytuacji musisz znaleźć szczelinę. Pamiętaj, że suwak musi być prawidłowo ustawiony aż w 3 przestrzeniach, by sprawnie działać. Boczne przestrzenie z łatwością zmniejszysz za pomocą szczypiec. Musisz je ścisnąć. Zmniejsz też pozycję góra-dół. Sprawdź, czy mechanizm działa. Jeśli nie, rozchyl delikatnie suwak, żeby go dokręcić.

 

Podsumowanie: Jak naprawić suwak?

 

Naprawa suwaka może okazać się prostym zadaniem. Na początku znajdź przyczynę. Sprawdź, czy coś nie blokuje zamka błyskawicznego. Być może powód jest bardzo błahy. Może to być kawałek nitki, włos lub materiał, które blokują mechanizm. Nić lub włos obetnij nożyczkami. W tym wypadku trzeba usunąć wszystkie pozostałości. Jeżeli suwak zakleszczył się na kawałku tkaniny, trzeba go delikatnie rozszczelnić, a następnie docisnąć szczypcami.

 

W niektórych sytuacjach konieczna okazuje się wymiana zapięcia. Jeśli szukasz taśmy zamkowej lub suwaków, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Chętnie służymy pomocą. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas już dziś.