Jak obszyć kierownice samochodową?

02-11-2020

Kierownica odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie. Dzięki niej można swobodnie manewrować pojazdem w trakcie jazdy i odpowiednio reagować. Z tego powodu warto zadbać o jej wygląd, a także konfigurację. Dobór właściwego materiału, jego kolorystyki, a także jakość szycia pokrowca podkreślają aspekt wizualny wnętrza, a także podnoszą komfort użytkowania samochodu. Sprawdźmy, jak obszyć kierownicę samochodową, by podróżowanie stało się przyjemniejsze?

Pokrowiec na kierownicę wykonuje się ze skóry. Jest ona miła w dotyku, odporna na ścieranie, działanie ludzkiego potu czy promienie słoneczne. Bardzo łatwo ją utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką, by usunąć zabrudzenia. Odpowiednio pielęgnowane poszycie służy przez wiele lat. Skórzana kierownica dodaje splendoru. Sprawia, że wnętrze staje się bardziej luksusowe. Ponadto gwarantuje pewny chwyt.

Jak dbać o skórę na kierownicy?

Impregnowana skóra jest odpowiednio zakonserwowana. Gdy stwierdzisz, że pokrowiec stał się lepki, przemyj go pianą otrzymaną z mieszanki letniej wody z szarym mydłem. Następnie osusz miękkim ręcznikiem. Na drugi dzień możesz użyć specjalnego mleczka do pielęgnacji kierownicy.

Aby przedłużyć żywotność skórzanej kierownicy, należy kontrolować stan pokrowca. Gdy zauważysz przetarcie, reaguj od razu. Delikatne uszkodzenia możesz naprawić sam. Nie musisz decydować się od razu na wymianę.

Renowacja kierownicy skórzanej w domu

Skórzane obszycie kierownicy z czasem ulega zniszczeniu. To naturalny proces. Fakt ten nie oznacza, że skóra jest kiepskiej jakości. Ludzki pot, promienie słoneczne czy biżuteria powodują uszkodzenia. W początkowym stadium możesz je zamaskować za pomocą specjalnych farb tonujących dostępnych na rynku.

Aby pomalować pokrowiec, możesz ściągnąć kierownicę lub zrezygnować z jej demontażu. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć podłoże bądź wnętrze samochodu. Jeśli skóra się łamie, przeszlifuj ją padem i odtłuść. Przed naniesieniem farby, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Kolejne warstwy nanoś dopiero po dokładnym wyschnięciu barwnika. W większości przypadków wystarczą 3 malowania.

Jak obszyć samodzielnie kierownicę?

Obszycie kierownicy zmniejsza obwód o 3-4 mm. Jest to niezauważalna zmiana, jeśli chodzi o w wygląd. Pogrubienie pozwala lepiej prowadzić pojazd. Kierowca jest pewniejszy swoich ruchów. Aby samodzielnie obszyć kierownicę, warto zakupić skórzany pokrowiec na zamówienie. Montaż takiego poszycia nie wymaga doświadczenia. Z tym zadaniem powinna sobie poradzić bez większych trudności osoba, który pierwszy raz wykonuje tę czynność.

Co ważne, decydując się na tę opcję, nie trzeba demontować kierownicy. To duża oszczędność czasu, a także pieniędzy. Kawałek skóry jest obszyty z obu stron. Jak obszyć nim kierownicę? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Naciągnij skórę na kierownicę. Szew powinien znaleźć się centralnie na środku.
  • Od wewnętrznej strony przeciągnij nić przez skórę i połącz jeden brzeg z drugim.
  • Przeplataj nitkę co drugi ścieg.
  • Gdy cały pokrowiec będzie obszyty, przeciągnij ponownie nitkę przez skórę. Odetnij odstającą nitkę. Aby zapewnić trwałość łączenia, wypal nić.

Podczas szycia, zadbaj o to, by skóra była odpowiednio naciągnięta. W ten sposób zapobiegniesz powstaniu nieestetycznych fałd.

Jeśli powyższa instrukcja wydaje Ci się niezbyt precyzyjna, obejrzyj krótkie video tutaj.

Podsumowanie: Jak obszyć kierownicę? 

Skórzana kierownica poprawia estetykę wnętrza, a także komfort użytkowania pojazdu. Niestety intensywna eksploatacja i warunki zewnętrzne przyczyniają się do jej zużycia. Warto zatem dbać o jej pielęgnację. Niewielkie uszkodzenia możesz zamaskować farbą. Jeśli uznasz, że jest to niewystarczające rozwiązanie, możesz zakupić gotowy pokrowiec skórzany wykonywany na specjalne zamówienie. Akcesoria tego typu są proste w montażu. Otrzymujesz obszytą skórą w podanym przez Ciebie rozmiarze i kolorze. Wystarczy ją naciągnąć i połączyć szwy. Całość zajmuje niewiele czasu. To o wiele tańsze rozwiązanie niż skorzystanie z usług zakładu tapicerskiego. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporą kwotę i uzyskać zadowalający rezultat.