Jak pielęgnować fotel uszak?

30-11-2020

Fotel uszak to absolutny król wnętrz w ostatnich sezonach. Jest piękny i bardzo wygodny. Doskonale prezentuje się w klasycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Warto go zakupić do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Komfort gwarantowany. Sprawdźmy, jak pielęgnować fotel uszak.

Fotele uszaki mają wysokie oparcia  z charakterystycznymi uszami oraz głębokie siedziska. Można się w nich wygodnie rozsiąść i oddać lekturze. Meble tego typu dodają aranżacji nieco intymności, co pozwala na wyciszenie oraz zebranie myśli.

Fotele tapicerowane uszaki - jak je wyczyścić?

Technika czyszczenia zależy od rodzaju tapicerki, a także plamy. Naturalne materiały obiciowe, takie jak len czy bawełna, czyści się wodą zmieszaną z płynem do naczyń lub proszkiem do prania. W ten sposób można usunąć większość świeżych zabrudzeń. Ważne, by nie przemoczyć tkaniny. Ścierka musi być wilgotna. Sprawdź, czy jest dobrze wyciśnięta i nie kapie z niej woda.

Materiały syntetyczne czyści się w identyczny sposób. Można też użyć ogólnodostępnych środków piorących przeznaczonych do prania mebli tapicerowanych. W tym wypadku kluczowe jest zaznajomienie się z instrukcją obsługi, by nie uszkodzić materiału. Najlepiej przetestuj detergent w niewidocznym miejscu.

Fotel uszak obity sztuczną skórą, czyli ekoskórą lub skajem, czyści się wilgotną szmatką. To na ogół wystarcza, by utrzymać siedzisko w czystości. Można też wykorzystać środek chemiczny. W tej sytuacji postępuj podobnie, jak w przypadku tkanin tapicerskich.

Jak usunąć zabrudzenia z foteli uszak domowymi sposobami?

Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, wykorzystaj do sprzątania artykuły, które znajdują się w Twojej kuchni. Kwasek cytrynowy pomoże Ci zwalczyć tłuste plamy, a także ślady po kawie, herbacie czy soku. Koniecznie rozcieńcz go wodą.

W przypadku uszaków obitych miękkim welurem doskonale sprawdzi się woda z amoniakiem. Tłuszczu pozbędziesz się z pomocą alkoholu. Możesz wykorzystać w tym celu denaturat lub wodę kolońską. By odświeżyć tapicerkę meblową, przygotuj wodę z sodą i skrobią ziemniaczaną.

Jak pielęgnować fotel uszak?

Pielęgnacja mebli tapicerowanych jest prosta. Wystarczy je regularnie odkurzać.  W ten sposób dłużej zachowają swoją świetność. Tapicerkę należy prać tylko wtedy, gdy wystąpi taka konieczność. Zbyt częste czyszczenie w ten sposób może uszkodzić materiał. Nadmierne tarcia uszkadza strukturę włosia.

Aby przedłużyć żywotność fotela, pielęgnuj i czyść go na bieżąco. Odkurzaj raz w tygodniu. To wystarczy. Jeśli pojawi się zabrudzenie, usuń go natychmiast i wysusz ręcznikiem lub ciepłym powietrzem. Do uszaków obitych skórą naturalną kup specjalny środek do pielęgnacji. Odpowiednio stosowany ochroni materiał przed pęknięciami.

Podsumowanie: Jak pielęgnować fotel uszak?

Fotele uszaki podbiły serca projektantów wnętrz oraz konsumentów. Są eleganckie i bardzo wygodne. Można je bez trudu dopasować do każdej stylizacji. Z tego powodu coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Dzięki nim możemy wypocząć, oddać się swojej pasji, a także zredukować stres.

Pielęgnacja fotela uszak jest bardzo prosta. Zajmuje niewiele czasu i daje długotrwały efekt. By zachować jego świeżość jak najdłużej, wystarczy odkurzyć go raz w tygodniu. Ważne jest również systematyczne czyszczenie. Ślady po napojach czy plamy po maśle, lepiej usunąć od razu. Świetnie sprawdzi się tu woda z płynem do naczyń lub roztwór kwasku cytrynowego.