Jak powstał młotek tapicerski? - Kilka słów o historii młotka

27-12-2021

Młotek to jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Trudno sobie bez niego wyobrazić wykonanie wielu zadań. Korzystają z niego praktycznie wszyscy, niezależnie od profesji. To ważny element wyposażenia zakładów tapicerskich, firm z branży budowlanej, a także gospodarstw domowych. Sprawdźmy, jak powstał młotek.

 

Historia młotka tapicerskiego

 

Młotek to przedmiot o prostej budowie. Jest zbudowany z trzonka oraz obucha, a swoim kształtem przypomina literę T. Wykorzystuje się go do obróbki, wbijania różnych elementów oraz do uderzania w inne narzędzia.

Jego poprzednikiem był kamień. Pięściaków używali już mieszkańcy jaskiń. Młotki kamienne wynaleziono w starożytnej Mezopotamii. Służyły one do kucia miedzianych wyrobów. Badacze podają, że pojawiły się one w 4 tysiącleciu p.n.e.

W epoce brązu (3400 - 700 p.n.e.) w niektórych miejscach wykonywano młotki z żelaza. Jeden z nich znaleziono blisko naszej granicy - w byłej Czechosłowacji. Warto wspomnieć również o tym, że starożytni Rzymianie mieli do dyspozycji aż 10 rodzajów tego narzędzia. Poszczególne typy różniły się od siebie kształtem, a także przeznaczeniem. Dzięki Celtom żelazne modele stały się popularne ponad 2000 lat temu. Lud ten perfekcyjnie opanował wytapianie żelaza. Korzystał z tej technologii na ogromną skalę.

Średniowieczni wojownicy posługiwali się walce oburęcznym młotkiem - kafarem. Broń obuchowa pomagała w pokonaniu przeciwnika. To zdecydowanie niepochlebny epizod w historii tego narzędzia. My zdecydowanie opowiadamy się za jego pokojowym wykorzystaniem.

 

Młotek - co warto o nim wiedzieć?

 

Spora część młotków tapicerskich jest dodatkowo wzmocniona klinem. Dzięki temu obuch jest lepiej połączony z trzonkiem. Ważnym parametrem technicznym jest masa obucha. Podaje się ją w gramach bądź w kilogramach. Najcięższe modele ważą nawet 20 kg.

Współczesne młotki produkuje się m.in. ze stali narzędziowej, gumy, plastiku czy drewna. Są one bardzo wytrzymałe i zapewniają ergonomię pracy. Niektóre z nich mają ścięte oba końce, inne jeden. Młotki tapicerskie często są wyposażone w magnetyczną końcówkę, która zwiększa komfort pracy rzemieślników. Materiał wykorzystany do produkcji oraz kształt obucha determinują ich przeznaczenie.

 

Młotek tapicerski i inne rodzaje tego narzędzia

 

Na rynku jest dostępnych wiele typów młotków. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • młotek stolarski - dostosowany do pobijania innych narzędzi; wykonany z twardego drewna,
  • młotek szewski - umożliwia wbijanie gwoździ w miękkie podłoże; z jednej strony ma wygiętą łapkę, z drugiej jest wypukły,
  • młotek tapicerski - obuch zrobiony z hartowanej stali; z jednej strony jest wyposażony w wyciągacz do zszywek i gwoździ,
  • młotek murarski - jeden z jego końców jest bardziej płaski, co ułatwia rozbijanie cegieł,
  • młotek blacharski - produkowany z twardej gumy; umożliwia formowanie blachy bez ryzyka uszkodzenia powłoki ochronnej.

Asortyment młotków jest bardzo bogaty. Każdy może znaleźć typ odpowiedni dla siebie.

 

Podsumowanie: Jak powstał młotek tapicerski? - Kilka słów o historii młotka

 

Historia młotka sięga początku ludzkości. To z pewnością dodaj mu prestiżu. Pokazuje, jak ważne jest to narzędzie. Co prawda młotki tapicerskie pojawiły się dużo później, jednak dziś są niezastąpione w pracy każdego tapicera, niezależnie od jego specjalizacji. Jeśli szukacie młotka do zakładu tapicerskiego, koniecznie zapoznajcie się z naszą ofertą.