Jak prać i prasować welur?

19-02-2021

Jak prać i prasować welur? To pytanie często zadają osoby, które noszą ubrania uszyte z tej tkaniny, a także miłośnicy przyjemnych w dotyku dekoracji oraz miękkich stylowych tapicerek. Nieodpowiednia pielęgnacja uszkadza materiał. Kolory stają się mniej intensywne, a ubrania oraz przedmioty użytkowe tracą swój blask. Sprawdź, w jaki sposób możesz tego uniknąć.

 

Welur - poznaj jego cechy charakterystyczne

Welur to materiał wykorzystywany w wielu branżach, m.in. w tapicerstwie i krawiectwie. Produkuje się z niego ubrania, wykonuje piękne dekoracje, a także wygodne meble wypoczynkowe. Niektóre odmiany weluru są wykorzystywane do tapicerowania wnętrz samochodów, np. na podsufitkę lub do tapicerowania boczków.

Jedwabne włosie jest miękkie i przyjemne w dotyku. Przepięknie połyskuje w blasku promieni słonecznych. Rynek oferuje różne rodzaje weluru. Poszczególne gatunki różnią się między sobą składem, gramaturą czy zastosowaniem. Ciężar materiału przekłada się bezpośrednio na jego grubość. Do wyboru różne struktury i kolory.

 

Jak prać i prasować welur?

Welur to niezwykle wymagający materiał. W tym przypadku należy się ściśle stosować do wytycznych producenta. Dzięki temu ubrania lub zasłony będą wyglądały elegancko przez długi czas. Sposób prania zależy od gatunku tkaniny. Jedne stroje pierze się ręcznie, a drugie w pralce. Podobnie jest z dodatkami wnętrz.

Do prania w niskiej temperaturze, najlepiej dodać odrobinę płynu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Jeśli to możliwe, warto przewrócić wyroby welurowe na lewą stronę. Materiał należy prasować na lewej stronie, by nie uszkodzić włosia. Pod spód warto położyć miękki ręcznik.

W niektórych przypadkach zalecane jest prasowanie parą. By uniknąć rozczarowań, lepiej spójrz na metkę, zanim przystąpisz do pracy. Parownice doskonale sprawdzają się w przypadku ubrań, jak i zasłon czy poszewek.

 

Jak czyścić welurową tapicerkę?

Puszysta tkanina meblowa dodaje wnętrzu elegancji. Dzięki niej pomieszczenie staje się bardziej luksusowe. Materiał pasuje idealnie do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jest bardzo wytrzymały, a odpowiednio pielęgnowany przez długi czas zachowuje nieskazitelny wygląd.

Jeśli na powierzchni weluru pojawią się zabrudzenia, należy je niezwłocznie usunąć. Zaschniętych plam trudniej się pozbyć. Jeżeli na siedzisku rozleje się płyn, trzeba od razu reagować. Przyłóż papierowy ręcznik, który wchłonie wilgoć. Dzięki temu napój nie przedostanie się do pozostałych warstw.

Świeże brudne ślady, wyczyść za pomocą białej lekko zwilżonej ściereczki z mikrofibry, a następnie dokładnie wysusz mokre miejsce. Do sprzątania możesz użyć również wody z szarym mydłem. Suche włosie wyszczotkuj miękką szczotką.

Podczas prania tapicerki na uwagę zasługuje również technika czyszczenia. Zawsze zaczynaj od zewnętrznego brzegu zabrudzenia. Dzięki temu zapobiegniesz powiększaniu się plamy. Dopilnuj, by ścierka była tylko wilgotna. W przeciwnym razie na tapicerce mogą powstać nieestetyczne zacieki.

 

Podsumowanie: Jak prać i prasować welur?

Pranie i prasowanie weluru wymaga ostrożności. Producenci ubrań oraz elementów dekoracyjnych zalecają, by welurowe wyroby prać na lewej stronie. W zależności od gatunku tkaniny niektóre rzeczy pierze się ręcznie, a niektóre w pralce. Do prasowania możesz użyć tradycyjnego żelazka bądź parownicy. Dzięki nim pozbędziesz się zagnieceń.