Jak prać ramoneskę z ekoskóry?

09-05-2022

Ramoneskę, czyli kurtkę, najczęściej szyje się z ekoskóry. Ubrania tego typu wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli leżą przez długi czas nieużywane w szafie, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Odzież znajdująca się w ciepłym pomieszczeniu jest narażona pęknięcia. Jeśli na Twoim stroju pojawiły się plamy, podpowiadamy jak go wyprać.

 

Ramoneska i inne ubrania z ekoskóry - o czym musisz pamiętać?

 

Odzież uszytą ze skaju należy systematycznie wietrzyć. Nie powinno się jej też wystawiać na działanie promieni słonecznych. Najlepiej przechowywać ją w szafie na wieszaku. Promieniowanie UV osłabia powłokę PCV i często powoduje przebarwienia.

Ważny jest również dostęp powietrza. Pamiętaj, żeby zachować odstępy, jeżeli w Twojej garderobie znajduje się więcej kurtek ze skóry ekologicznej. Złą praktyką jest też odcinanie metek. W ten sposób pozbywasz się cennych informacji dotyczących pielęgnacji.

 

Jak prać ramoneskę ze skóry ekologicznej?

 

Ramoneskę najlepiej wyprać ręcznie. W pralce możesz ją łatwo zepsuć. Zrezygnuj też ze stosowania agresywnych środków chemicznych. Wszelkie wybielacze są w tej sytuacji zabronione. Zamiast nich użyj szarego mydła albo płynu do mycia naczyń.

Do ręcznego prania wykorzystaj wilgotnej gąbki oraz wody w pokojowej temperaturze. Nie zanurzaj całej kurtki w wodzie. Nadmiar wilgoci może uszkodzić sztuczną skórę. W ten sposób przedłużysz żywotność Twoich ubrań co najmniej o kilka lat. Przez cały czas będzie prezentować się elegancko.

 

Czy pranie ramoneski w pralce jest dozwolone?

 

Wiele w tym wypadku zależy od producenta. Na niektórych metkach pojawia się informacja, że produkt jest przeznaczony do prania w pralce. W takiej sytuacji należy wybrać program delikatny. Temperatura 30 stopni C będzie wystarczająca. Do czyszczenia używaj jak najmniejszą ilość detergentów. Jeżeli chodzi o suszenie, wybierz minimalną ilość obrotów. W ten sposób unikniesz zagnieceń.

Kurtkę z ekoskóry susz naturalnie na wieszaku. Nie wieszaj jej na słońcu. Korzystanie z mechanicznej suszarki również jest niewskazane. Pod żadnym pozorem nie wieszaj ubrań ze skaju na gorącym kaloryferze.

 

Pranie ramoneski - sprawdzone sposoby

 

Ciemną kurtkę z brązowej bądź czarnej ekoskóry możesz wyczyścić za pomocą terpentyny lub rafinowanej benzyny. Z ich pomocą pozbędziesz się tłustych plam. Wybrany preparat nanieś na zabrudzone miejsce. Wetrzyj go delikatnie ściereczką. Odczekaj około 15 - 30 minut. Następnie zetrzyj pozostałości środka sokiem z cytryny. Aby ochronić ramoneskę przed zniszczeniem, sprawdź najpierw w niewidocznym miejscu, jak materiał reaguje na agresywną substancję. Podczas czyszczenia zadbaj o doskonałą wentylację wnętrza. Koniecznie zaopatrz się w gumowe rękawiczki.

Brudną kurtkę z jasnego skaju wyczyść z pomocą mleka. Podgrzej je, a następnie zwilż delikatnie miękką gąbkę. Wetrzyj napój w ubranie. Przetrzyj je czystą ściereczką uprzednio zwilżoną w wodzie.

Z kolei nieprzyjemnego zapachu pozbędziesz się dzięki aspirynie. W ten sposób usuniesz także ślady potu. W celu zmiażdż 4 tabletki aspiryny. Proszek wymieszaj w niewielkiej ilości wody. Nałóż miksturę na brudne ślady. Po 20 minutach zmyj domowy detergent.

 

Podsumowanie: Jak prać ramoneskę?

 

Brudną ramoneskę zawsze pierz zgodnie z zaleceniami producenta. Możesz zdecydować się na tradycyjne pranie w pralce lub wykorzystać jeden z domowych sposobów, by pozbyć się plam. Niezależnie od techniki, którą wybierzesz, uważaj na detergenty. Te na bazie alkoholu i amoniaku na pewno uszkodzą sztuczną skórę. Zrezygnuj też ze sklepowych wybielaczy.