Jak produkuje się piankę tapicerską? - Produkcja pianki poliuretanowej

21-02-2022

Pianka tapicerska to jeden najważniejszych surowców wykorzystywanych w branży meblarskiej. Używa się jej do produkcji rozmaitych siedzisk oraz materacy. Występuje w różnych gęstościach oraz rozmiarach. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, m.in. zwykłe pianki oznaczone symbolem T, pianki HR czy pianki visco. Z pianki poliuretanowej korzystają również tapicerzy samochodowi, a także przemysł tekstylny, odzieżowy, medyczny i lotniczy. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat produkcji pianki poliuretanowej.

 

Pianka poliuretanowa - z czego jest zbudowana?

 

Pianka poliuretanowa powstaje z izomerów dijzocyjanianotolueunu (TDI) bądź metylodifenylodiizocyjanianu (MDI) oraz polioli. Pierwsze z nich należą do grupy izomerów, drugie do oligomerów. Skład poszczególnych gąbek jest zróżnicowany. Dobór odpowiednich proporcji i składników jest uzależniony od przeznaczenia pianki.

Do produkcji pianki tapicerskiej używa się tylko dwóch reagentów. Pomiędzy ich cząsteczkami zachodzi reakcja polimeryzacji addycyjnej. W procesie tym ważną rolę odrywa wodę oraz katalizator aminowy. W trakcie wydziela się dwutlenek węgla, który jest odpowiedzialny za spienianie.

Producenci pianek poliuretanowych powinni wykorzystywać surowce ze sprawdzonych źródeł, aby zapewnić odpowiednią jakość gotowych wyrobów. Odpowiednio wyselekcjonowane komponenty gwarantują, że gąbka będzie spełniała z góry określone kryteria. Atestowane składniki umożliwiają sprawne funkcjonowanie wielu gałęzi przemysłu.

 

Produkcja pianki poliuretanowej dla branży meblowej

 

Do produkcji pianki poliuretanowej przeznaczonej dla branży meblarskiej oprócz wymienionych wyżej składników używa się m.in.:

  • stabilizatorów,
  • wypełniaczy,
  • środków powierzchniowo czynnych,
  • substancji barwiących.

Dla przemysłu meblowego preferuje się technologię produkcji w postaci ciągłej strugi, którą następnie rozcina się na mniejsze bloki.

Producenci gąbki meblarskiej korzystają z ruchomych przenośników ustawionych pod głowicą. Swoim kształtem przypominają zamknięte od góry koryto. Niektóre z nich są otwarte. Gotową mieszankę wylewa się do przenośnika, na którym znajduje się papier adhezyjny. Pianka przyczepia się do niego, a jej wzrost jest ograniczony z każdej strony lub przynajmniej z 3 przekrojów.

Spienianie przebiega w bardzo podobny sposób jak w zamkniętych formach. Później blok pianki odstawia się na bok, by stwardniał i poddaje dalszej obróbce. Można go dowolnie docinać i formować. Dalsze prace wykonuje się na linii produkcyjnej lub na oddzielnym stanowisku obróbczym.

 

Czy produkcja pianek poliuretanowych jest bezpieczna dla środowiska?

 

Ochrona środowiska to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego przemysłu. Wielu producentów gąbki meblarskiej przestrzega rygorystycznych norm, by zadbać o dalsze losy naszej planety. W wielu zakładach zrezygnowano z używania szkodliwych substancji porotwórczych, które przyspieszają niszczenie warstwy ozonowej. Co więcej, wiele pianek poliuretanowych poddaje się recyclingowi.

W Polsce pojawia się coraz więcej punktów, w których tapicerzy oraz producenci mebli tapicerowanych mogą oddać ścinki pianki tapicerskiej. Z odpadów produkuje się nowe bloki. Warto wspomnieć również o tym, że niektórzy producenci zaopatrują się w odnawialne surowce.

 

Podsumowanie: Jak produkuje się piankę tapicerską? - Produkcja pianki poliuretanowej

 

Piankę tapicerską stosuje się na szeroką skalę w wielu branżach. Używa się jej m.in. do:

  • produkcji mebli, materacy oraz wielu elementów tapicerowanych,
  • naprawy oraz renowacji mebli obitych tkaniną,
  • tapicerowania drzwi,
  • produkcji samochodów i motorów,
  • w kaletnictwie,
  • w produkcji sprzętu rehabilitacyjnego.

Gąbka poliuretanowa jest popularna również w przemyśle zabawkowym. Elastyczne pianki tapicerskie oznaczone symbolem T doskonale sprawdzają się w roli mat dezynfekcyjnych, basenów z kulkami, legowisk dla zwierząt czy materacy komorowych przeznaczonych dla sportowców.

Jeśli szukasz pianek poliuretanowych, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. W naszym asortymencie są dostępne gąbki w wielu rozmiarach. Do wyboru różne gęstości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami już dziś!