Jak regulować zawiasy w drzwiczkach meblowych?

20-09-2021

Zawiasy w drzwiczkach meblowych się rozregulowały? Nie wiesz, jak to naprawić? Szukasz sprawdzonych metod, dzięki którym błyskawicznie przywrócisz funkcjonalność Twoich szafek? Jeżeli przynajmniej raz odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki naszym podpowiedziom Twoje wnętrze znowu będzie wyglądało elegancko, a na Twojej twarzy pojawi się uśmiech z powodu usuniętej usterki.

 

Zawias splatany

 

Zawias meblowy splatany to popularne okucie  wykorzystywane do produkcji wielu mebli. Zapewnia ciche oraz płynne zamykanie i otwieranie szafek. Ocynkowane okucie jest wytrzymałe na wiele uszkodzeń. Doskonale się sprawdza przez długi czas.

Odpowiednio zaprojektowane meble ułatwiają przechowywanie. Zawias splatany stanowi doskonałe uzupełnienie całej konstrukcji. Odpowiednio zamontowany podkreśla walory użytkowe oraz estetyczne szafek. Z czasem może się jednak okazać, że fronty opadły. Jeśli to zauważysz, natychmiast reaguj, aby zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom.

 

Regulowanie zawiasów - dlaczego drzwiczki w meblach opadają?

 

Nieprawidłowo ustawione drzwiczki w meblach obniżają walory estetyczne wystroju i przyczyniają się do powstania poważnych uszkodzeń. Źle ustawione fronty często utrudniają korzystanie z szafek. Trą o blat, podłogę lub korpus. W tej sytuacji należy jak najszybciej naprawić usterkę. Niestety czasem nie jest to takie proste. Trzeba się mocno nagłowić, by zatuszować mankamenty konstrukcyjne. Na szczęście w wielu sytuacjach jest to możliwe.

Czasem powód opadania drzwiczek jest bardzo błachy. Okazuje się, że wiele okuć jest odpowiednio ustawionych przed zapełnieniem półek. Kąt korpusu może ulec zmianie pod wpływem ciężaru. Innym powodem rozregulowania zawiasów jest intensywna eksploatacja. Częste otwieranie i zamykanie mebla może prowadzić do opadnięcia drzwiczek.

 

Regulowanie zawiasów - od czego zacząć?

 

Na początku przyjrzyj się szafce, gdy jest zamknięta. W ten sposób będzie Ci łatwiej ocenić faktyczny stan. Jeżeli zawiasy rozregulowały się pod wpływem codziennego użytkowania, musisz je ponownie ustawić w płaszczyźnie góra-dół. To zadanie jest bardzo łatwe. Na pewno sobie z nim poradzisz bez żadnych przeszkód.

Sprawdź też, czy zawiasy są mocno przymocowane do frontów. W tym celu porusz drzwiczkami. Zwróć również uwagę na szczelinę. Być może okaże się, że jest nierówna. Przypatrz się zawiasom. Jeśli są uszkodzone, musisz je koniecznie wymienić. Zniszczone okucie nie nadaje się do naprawy.

 

Regulowanie zawiasów krok po kroku

 

Do regulacji zawiasów użyj śrubokrętu. Zamknij szafkę, aby określić odległość dolnej krawędzi drzwiczek od dolnej krawędzi korpusów. Powinna ona być taka sama dla wszystkich mebli. Otwórz front i ustaw najpierw górne okucie. Poluzuj wkręt, by przesunąć łapę zawiasu. W ten sposób utworzy się jeszcze większa szczelina, a Ty lepiej ułożysz drzwiczki.

W ten sam sposób postępuj z dolnym zawiasem. Później przybliż do siebie krawędzie frontu. Gdy zyskasz pewność, że drzwiczki są już prawidłowo ustawione, dokręć wkręty. Od teraz mebel będzie się znów doskonale prezentować.

 

Podsumowanie: Jak regulować zawiasy w drzwiczkach meblowych?

 

Regulowanie zawiasów to ważna czynność, która bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania mebli oraz ich estetykę. Prosta czynność chroni korpus i fronty przed uszkodzeniem. Perfekcyjny wygląd szafek jest doskonałą wizytówką właścicieli. Nienaganny wystrój poprawia samopoczucie, gwarantuje dobry humor, a także skutecznie minimalizuje stres. Ustawiając poprawnie drzwiczki, zadbasz o siebie i swoich domowników. Na waszych twarzach pojawi się uśmiech. Twoja partnerka na pewno doceni Twoje starania. Nagroda murowana!