Jak usunąć nieprzyjemny zapach z tapicerki samochodowej?

29-01-2021

Smród we wnętrzu samochodu obniża komfort jazdy. Obniża nastrój, a w skrajnych przypadkach prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. W takim miejscu podróż staje się prawdziwą udręką. Sprawdź, jak usuną nieprzyjemny zapach z tapicerski samochodowej. Poznaj sprawdzone triki, które pomogą Ci skutecznie zwalczyć problem. 

Jedną z kluczowych zasad użytkowania pojazdu jest wietrzenie wnętrza, regularne czyszczenie tapicerski, a także systematyczna kontrola poszczególnych elementów. Choć czasem może okazać się to trudne, to lepiej zadbać o to, by spożywanie posiłków miało miejsce poza samochodem. To ułatwi przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Jeśli w aucie nagle pojawi się przykry zapach, trzeba koniecznie znaleźć jego źródło. Najlepiej popatrzyć w każdy zakamarek i zabrać się za gruntowne czyszczenie pojazdu. Warto dokładnie wywietrzyć samochód, wytrzepać dywaniki, odkurzyć wnętrze, a także przetrzeć wilgotną szmatką kokpit i inne elementy.

 

Jak pozbyć się wilgoci z auta?

 Rozlany napój, niezauważony na czas drenaż lub inne sytuacje losowe mogą przyczynić się do powstania pleśni, która wytwarza przykry nieprzyjemny zapach. W tej sytuacji warto skorzystać ze specjalnych środków do usuwania grzybów. W tym przypadku konieczne jest założenie gumowych rękawiczek, które uchronią skórę przed niepożądanym działaniem chemikaliów. Żrące płyny mają intensywny aromat i mogą podrażnić oczy, dlatego trzeba bezwzględnie zachować odpowiednią odległość od dozownika.

Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, potrzebne jest systematyczne wietrzenie. Rekomenduje się także ekspozycję tapicerki na słońce. Promienie słoneczne i świeże powietrze skutecznie redukują ilość wody znajdującej się w samochodzie. Można też włożyć do środka torebkę ryżu, by przyspieszyć osuszanie.

Jak zneutralizować zapach?

Usuwanie zapachów z auto domowymi sposobami jest tanie i przynosi oczekiwane rezultaty. Okazuje się, że żwirek dla kota świetnie sprawdza się w tym przypadku. W ten sposób możesz zneutralizować śmierdzący płyn.

Tkaniny samochodowe perfekcyjnie absorbują dym papierosowy. Jeśli często palisz w aucie lub robią to Twoi pasażerowie, pamiętaj o systematycznym czyszczeniu popielniczki. Najlepiej umyj ją wodą z mydłem. Pety często wydzielają jeszcze gorszy smród. Wyrzucaj je regularnie. 

By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z tapicerki samochodowej, wykorzystaj woreczek uszyty z płótna i włóż do niego mieloną kawę. Innym sposobem jest ustawienie malutkich naczyń z octem na noc. Niestety nie wszystkim ten aromat odpowiada.

Stęchliznę, dym papierowy oraz zapach benzyny możesz zredukować za pomocą specjalnego neutralizatora zapachów. Niektórzy zalecają w takiej sytuacji ozonowanie pojazdu lub pranie tapicerki. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług firmy zajmującej się czyszczeniem tapicerki.

 

Jak usunąć nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu za pomocą ultradźwięków?

 Ultradźwięki to nowoczesna technologia wykorzystywana do usuwania zabrudzeń z wnętrza pojazdu. Dzięki niej pozbędziesz się tłustych plam, pleśni, a także nikotyny i mikroorganizmów. Odkażona tapicerka poprawia samopoczucie oraz zwiększa wygodę podczas podróży. Metoda ta jest szczególnie polecana alergikom.

Sprzątanie samochodu trwa około 1h. Specjalistyczny detergent jest rozpylany, a następnie rozbijany przez ultradźwięki. W ten sposób powstaje mgiełka, która dociera nawet do trudnodostępnych zakamarków. Zalegające cząsteczki przypominają swym wyglądem mleczko i tworzą efektowną barierę dla pasożytów, ograniczając ich rozprzestrzenianie się. Koszt usługi zależy do lokalizacji oraz zakresu czynności. Średnia cena to ok. 100 zł.

 

Wymiana filtra kabinowego neutralizuje nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu

Zapchany filtr kabinowy przyczynia się do powstania przykrego zapachu. Specjaliści zalecają wymianę filtra co roku lub po przekroczeniu 15 000 km. Dzięki temu można zatrzymać 100% drobinek kurzu. Pamiętaj, że do wnętrza często w okresie jesienno-zimowym, przedostają się liście. Z czasem gniją i wydzielają smród w kabinie. Zapchany filtr negatywnie wpływa na kondycję mechanizmów.

Podsumowanie: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z tapicerki samochodowej? 

Aby zneutralizować przykry zapach w aucie, możesz skorzystać z domowych sposobów. Włóż do środka płócienny woreczek z mieloną kawą lub rozstaw miseczki z octem na noc. Wilgoć usuniesz za pomocą torebek z ryżem.

Możesz też skorzystać z nowoczesnych metod walki ze smrodem: neutralizator zapachów, ozonowanie tapicerski czy pranie parowe. Sprawdź też, czy filtr kabinowy jest dobrym stanie. Stosuj się też do kilku prostych zaleceń, które pomogą Ci utrzymać porządek i zredukują ryzyko powstanie uciążliwego smrodu. Powstrzymaj się od jedzenia oraz palenia w samochodzie, a także regularnie sprawdzaj stan tapicerski, szczególnie wykładziny samochodowej. W ten sposób wykryjesz na czas ewentualne usterki.