Jak wybrać najlepszy materac, by spać spokojnie?

27-11-2020

Materac decyduje o komforcie snu. Odpowiednio dopasowany zapobiega bólom kręgosłupa. Efektywny sen pozwala organizmowi błyskawicznie się zregenerować. Dzięki temu budzisz się wypoczęty i zmotywowany do pracy. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoich bliskich, a także im wygodę, musisz zainwestować w dobrej jakości materac. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy materac, by wszyscy mogli spać spokojnie. 

Jeśli często budziłeś się w środku nocy z powodu bólu karku lub kręgosłupa, może być temu winny materac. Dowiedz się, czy dokonałeś dobrego wyboru. Zakup materaca to duże wyzwanie. Aby podjąć właściwą decyzję, trzeba najpierw poznać własne potrzeby. W tym przypadku indywidualizm odgrywa znaczącą rolę. Jedni z nas wolą twarde podłoże, inni bardziej miękkie. Ważne, by nie przesadzić w żadną stronę. W obu przypadkach możesz sobie poważnie zaszkodzić i będziesz musiał szukać nowych rozwiązań.

Materace do spania

Wygodne posłanie to kluczowy element wyposażenia każdej sypialni. Musisz zatem poświęcić trochę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Najlepiej udaj się do punktu sprzedaży, by przetestować różne warianty. W większości takich miejsc będziesz mógł się położyć i sprawdzić, czy taki stopień twardości materaca Ci odpowiada. Pamiętaj, by podczas testowania zdjąć odzież wierzchnią. Jeśli ułożysz się na materacu w kurtce bądź płaszczu, najprawdopodobniej kupisz zły materac. Sypialnia stanie się miejscem nocnych tortur.

Jak przetestować materac w 3 krokach?

Testowania to podstawa. Tylko w ten sposób będziesz się cieszył zakupem przez długi czas. Pamiętaj, uniwersalny ideał nie istnieje. Każdy z nas ma swój. Jak sprawdzić, czy materac jest tym właściwym? Oto 5 niezawodnych kroków, które przybliżą Cię do celu:

  1. Połóż się na boku, na plecach, na brzuchu i usiądź.
  2. Wierć się.
  3. Włóż rękę w przestrzeń między materacem a plecami. Jeśli nie możesz jej włożyć, podłoże jest za miękkie. Za dużo luzu? Posłanie będzie za twarde dla Ciebie.

Jeżeli jakiś model spełni Twoje oczekiwania, zanotuj sobie jego nazwę. Wróć tu za kilka dni i przetestuj ponownie. Jeśli nadal będziesz zadowolony, powinieneś go kupić. W międzyczasie możesz przeszukać Internet, by porównać ceny. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na drobne przyjemności.

Materace z pianki termoelastycznej

Zapewniają komfort podczas snu. Perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała. Ponadto reagują na temperaturę ciała. Są wystarczająco miękkie, by otulić śpiącą osobę. Dzięki temu użytkownik czuje się błogo. W branży mówi się, że zapamiętują kształt sylwetki.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Pianka wysokoelastyczna gwarantuje świetną cyrkulację powietrza oraz wysoki stopień sprężystości. Jest odporna na odkształcenia. Błyskawicznie powraca do pierwotnej formy. W tapicerstwie i meblarstwie określa się ją mianem pianki HR.

Materac piankowy możesz wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni rozmiar: wysokość, długość oraz grubość. Ostatni parametr w dużej mierze zależy od Twoich upodobań. Aby zwiększyć walory użytkowe, uszyj specjalny pokrowiec zamykany na zamek błyskawiczny. W ten sposób będziesz mógł go wyczyścić w dowolnej chwili. Wystarczy, że ściągniesz osłonę i ją wypierzesz. Dzięki temu zadbasz o odpowiednią higienę snu.

Materace sprężynowe

Materace kieszeniowe zbudowane są wielu kieszonek, w których są umieszczone sprężyny. Każda z nich pracuje oddzielnie, reagując na kształt ciała oraz jego masę. Taki produkt jest odporny na odkształcenia i bardzo elastyczny. Im większa ilość sprężyn, tym większy komfort.

Podsumowanie: Jak wybrać najlepszy materac, by spać spokojnie?

Materac do spania to produkt spersonalizowany. Każdy użytkownik musi go dopasować do swoich potrzeb. Aby spać spokojnie, trzeba wybrać odpowiednią twardość. Dzięki temu utrzymanie odpowiedniej postawy podczas snu staje się prostsze. Na rynku jest wiele rodzajów materacy, m.in.: wysokoelastyczne, sprężynowe czy  termoelastyczne. Warto je przetestować przed zakupem.

Jeśli Twój materac okazał się zbyt miękki, zawsze możesz go utwardzić. Jak to zrobić? Zaopatrz się w materac nawierzchniowy lub kup matę kokosową. W ten sposób ograniczysz swoje wydatki. Wydasz mniej, a efekt będzie porównywalny.