Jak wybrać wykładzinę samochodową?

25-01-2021

Wykładzina samochodowa chroni podłogę przed zniszczeniem, a także służy do obicia wnętrza bagażnika. Dzięki niej wnętrze samochodu staje się czyste i schludne. To ważny element tapicerski samochodowej. Niestety wiele osób nie docenia jej wartości.  Być może powodem jest to, że większość z nas zwraca uwagę na dywaniki samochodowe. Zobacz, jak wybrać wykładzinę samochodową, by odnowić wnętrze pojazdu. 

Dbałość o wnętrze samochodu przynosi ogromne korzyści. Pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Pozytywnie wpływa na komfort jazdy, a także nasze samopoczucie i stan zdrowia. Częste korzystanie z auta przyczynia się do zużycia tapicerki. Jeżeli przez kilkanaście ostatnich lat nie zerknąłeś na stan Twojej wykładziny samochodowej, koniecznie zrób to dzisiaj. Zniszczona tkanina może doprowadzić do zgnicia podłogi.

Dlaczego wykładzina samochodowa się niszczy, skoro znajduje się pod dywanikami samochodowymi? 

Zdarza się, że dywaniki samochodowe nie są w stanie zatrzymać wszystkich zabrudzeń. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Śnieg znajdujący się na obuwiu, sól oraz błoto to główni winowajcy. Nadmiar brudu niszczy strukturę wykładziny. Przenika do wnętrza włókien, a z czasem przedostaje się na podłogę. Z czasem na podłodze pojawia się rdza, która uszkadza blachę. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do przegnicia oraz powstania dziur.

Niekiedy usterki są spowodowane czynnikiem niezależnym od użytkowników pojazdu. Taką sytuacją jest drenaż nieszczelnych odpływów w samochodzie. Awaria tego typu jest katastrofalna w skutkach. Często ciecz wydostaje się przez długi okres, a właściciel auta nie jest świadomy problemu. Gdy się zorientuje, może już być za późno. We wnętrzu pojawi się nieprzyjemny zapach, szyby zaczną parować, a wykładzina będzie się nadawać do wyrzucenia. Z tego powodu warto systematycznie kontrolować, czy nic złego się nie dzieje.

Oryginalne wykładziny samochodowe, a może ich tańsze odpowiedniki - co wybrać, by zyskać?

Zakup wykładziny samochodowej dedykowanej do konkretnego modelu może przywrócić o zawrót głowy. W niektórych przypadkach ceny są naprawdę kosmiczne. Całkowity koszt może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych, co w niektórych przypadkach może stanowić spory procent ogólnej wartości pojazdu.

Kolejnym wyzwaniem jest brak dostępności. Problem ten dotyka szczególnie starszych pojazdów. Co prawda, może znaleźć aukcje, na których sprzedawcy lub osoby prywatne oferują używane materiały. Warto jednak zauważyć, że szansa na to, iż wykładzina będzie w nienagannym stanie, jest równa szansie na wygraną w loterii Totolotka.

Jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz zminimalizować stres spowodowany wysoką ceną lub nietrafionym zakupem, wybierz wykładzinę samochodową, która przypomina oryginał. Jakość produktu będzie zbliżona lub identyczna, a cena o wiele niższa.

Uniwersalne wykładziny samochodowe idealne do Twojego samochodu

Nowoczesne wykładziny samochodowe sprzedawane na metry są elastyczne. Idealnie dopasowują się do podłoża. Uniwersalne modele są dostępne w różnych kolorach, zarówno standardowych, jak i niestandardowych. Artykuły tego typu można zakupić w stacjonarnych i internetowych hurtowniach internetowych. Można też skorzystać z usług tapicera samochodowego, który współpracuje z wieloma dostawcami. Na pewno zaproponuje Ci rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki temu zaoszczędzisz czas poświęcony na poszukiwania. Doświadczony specjalista odnowi wnętrze Twojego pojazdu, a Ty będziesz mógł się pochwalić nowym designem swoim bliskim.

Podsumowanie: Jak wybrać wykładzinę samochodową?

Wykładzina samochodowa to istotny element tapicerki. Dzięki niej wnętrze samochodu jest czyste i przytulne. Wystarczy ją odkurzyć, a czasem wyczyścić na mokro, by nadać jej pierwotny blask. Chroni podłogę przed uszkodzeniem i zwiększa przyczepność dywaników samochodowych. Pozytywnie wpływa na komfort jazdy.

Aby wykładzina należycie pełniła swoją funkcję, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Przed wejściem do auta, warto otrzepać obuwie oraz usunąć nadmiar śniegu czy błota. Co jakiś czas, warto zajrzeć też pod dywaniki i sprawdzić, czy tkanina jest sucha. To może pomóc w wykryciu niektórych usterek.