Jak wybrać zszywacz tapicerski?

12-03-2021

Jak wybrać zszywacz tapicerski? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących rzemieślników oraz majsterkowiczów. Odpowiednio dobrane narzędzie gwarantuje komfort pracy. Usprawnia realizację projektów, a także przynosi satysfakcję z podejmowanych działań. Sprawdźmy, czym się kierować, wybierając taker tapicerski do warsztatu.

Zastanów się, do czego jest Ci potrzebny zszywacz tapicerski

Wybór zszywaczy tapicerskich jest uzależniony od tego, do czego będziesz wykorzystywał narzędzie. Zanim przystąpisz do przeszukiwania ofert, odpowiedzi sobie na kilka pytań, które pomogą Ci wybrać odpowiednie wyposażenie Twojego miejsca pracy. Oto najważniejsze kwestie do rozważenia:

 • Do czego potrzebujesz zszywacz?
 • Jakie materiały będziesz mocować takerem?
 • Jak często będziesz z niego korzystać?

Gdy sprecyzujesz Twoje potrzeby, będzie Ci łatwiej określić model spełniający Twoje oczekiwania.

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę, kupując zszywacz tapicerski?

Atrakcyjny design takera to zdecydowanie za mało, by praca w zakładzie tapicerskim przebiegała sprawnie. Do najbardziej istotnych parametrów zalicza się m.in.:

 • długość magazynka,
 • wydajność,
 • szybkość,
 • możliwość montażu materiałów o różnych fakturach oraz zróżnicowanym stopniu grubości.

Im bardziej uniwersalny produkt, tym większe możliwości eksploatacji. Długi magazynek pomieści więcej zszywek. Taka konstrukcja ułatwia renowację mebli tapicerowanych oraz produkcję siedzisk obitych materiałem na wymiar. Odpowiednio wybrane narzędzie tapicerskie możesz wykorzystać również do innych prac.

Do czego wykorzystuje się zszywacze tapicerskie?

Zszywacze wykorzystuje się w życiu codziennym oraz zawodowym. Korzystają z nich majsterkowicze, budowlańcy oraz tapicerzy. W zależności od wybranego takera można go wykorzystać np. do montażu folii, materiałów poprawiających izolację akustyczną, dachówek, a także paneli. Możesz go wykorzystać w ogrodzie i w domu, gdzie tylko zechcesz.

Zszywacz tapicerski doskonale sprawdza się w wielu projektach typu DIY. Dzięki niemu możesz szybko wykonać wiele przedmiotów użytkowych, które ułatwią codzienną organizację. Możliwości tak naprawdę jest wiele, dlatego taker powinien się znaleźć w każdym gospodarstwie domowym.

Jaki zszywacz tapicerski wybrać?

Taker tapicerski jest dostępny w wielu hurtowniach tapicerskich czy marketach. Możesz go zakupić online lub w sklepie stacjonarnym. Do wyboru wiele modeli:

 • zszywacz elektryczny jest zdecydowanie najdroższy, usprawnia montaż twardych materiałów w krótkim czasie;
 • zszywacz akumulatorowy to odmiana zszywacza elektrycznego, jest tańszy i bardziej popularny wśród majsterkowiczów czy rzemieślników;
 • zszywacz tapicerski pneumatyczny wymaga dodatkowego osprzętu, jest stosunkowo drogi, umożliwia za to błyskawiczne wbicie ponad 1000 zszywek w ciągu minuty;
 • zszywacz ręczny jest najtańszy, doskonale sprawdza się przy drobnych pracach, niestety montaż niektórych materiałów o dużej gęstości może okazać się niemożliwy.

A Ty, który ze zszywaczy wykorzystywanych w pracach tapicerskich wybierzesz?

Jakie akcesoria do zszywacza przydadzą się w zakładzie tapicerskim?

Niezależnie od modelu, na który się zdecydujesz, w Twoim warsztacie są potrzebne odpowiednie zszywki tapicerskie. Powinny być one dopasowane do takera. W przeciwnym razie jakość montażu będzie pozostawiać wiele do życzenia. Źle dopasowane akcesoria sprawiają, że mocowanie nie dochodzi do skutku. Co gorsze, możesz uszkodzić tkaninę lub inne komponenty.

Kolejnym ważnym narzędziem w zakładzie jest rozszywacz. Z jego pomocą usuniesz stare zszywki bez ryzyka awarii. Prawidłowo wykonane czynności ograniczają ryzyko dodatkowych kosztów. Zadbaj zatem o staranny wybór zaopatrzenia, by zaoszczędzić czas i pieniądze w przyszłości.

Podsumowanie: Jak wybrać zszywacz tapicerski?

Zszywacze tapicerskie powinny być ergonomiczne. Wyprofilowany taker gwarantuje pewny chwyt. Zapobiega wypadnięciu narzędzia z ręki oraz powstaniu szkód. Pistolet tapicerski musi być sprawny, dokładny, mocny i szybki. Dzięki temu produkcja lub renowacja mebli będzie przebiegać bezproblemowo. Kiepskiej jakości narzędzie niedopasowane do Twoich potrzeb zaburzy cały proces.