Jak wyczyścić meble tapicerowane - domowe sposoby

09-10-2020

Zabrudzone meble wypoczynkowe to prawdziwa zmora niejednej pani domu. Nieestetyczne plamy trudne do usunięcia mogą przywrócić o zawrót głowy. Na szczęście istnieją sprawdzone triki, które pomogą Ci samodzielnie zlikwidować wszelkie zabrudzenia i cieszyć się nienagannym wyglądem fotela, kanapy czy narożnika. Od teraz nie będziesz musiała ukrywać brudu przed gośćmi i obawiać się, że ktoś odkryje Twój sekret. Zobacz, jak wyczyścić meble tapicerowane domowymi sposobami.

Nieumiejętne czyszczenie tkanin meblowych może spowodować ich zniszczenie. Z tego powodu warto zachować rozwagę i skorzystać z metod stosowanych przez nasze babcie. Aby upewnić się, że materiał obiciowy nie ucierpi podczas zwalczania plam, zaleca się wykonanie próby w niewidocznym miejscu. Dzięki temu możesz uniknąć rozczarowania oraz odzyskać radość z wypoczynku.

Czyszczenie mebli tapicerowanych skajem lub skórą

Zanim zabierzesz się do czyszczenia kanapy, upewnij się jaki materiał został wykorzystany do obicia stelaża. Typ tkaniny meblowej ma decydujący wpływ na dobór odpowiednich środków. Inaczej usuwa się zabrudzenia powstałe na ekoskórze, a inaczej na alcantarze.

Do sprzątania sztucznej skaju najlepiej wykorzystać miękką szmatkę zwilżoną w roztworze letniej wody i płynu do naczyń. Pamiętaj, by usuwanie zabr ten sposób unikniesz roztarcia i nie powiększysz brudnych śladów. To najważniejsza zabrudzeń zawsze rozpoczynać od brzegu siedziska lub oparcia do środka. Wada, dzięki której osiągniesz zadowalające efekty.

Pranie tapicerki meblowej

W przypadku tradycyjnych tkanin pomocna okaże się letnia woda wymieszana z proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń. Tkaninę czyść kolistymi ruchami. Jeżeli wszystkie zabrudzenia nie zejdą, zastosuj mieszankę wody z sodą oczyszczoną.

O czym musisz wiedzieć przed przystąpieniem do pracy?  Postaraj się nie zamoczyć zbyt mocno tapicerki. Upewnij się, że ścierka jest dobrze wyżęta. Dzięki temu materiał będzie idealnie czysty, pozbawiony plam. Nie trzyj tkaniny, wykonuj pewne, długie, koliste ruchy.

Jak czyścić kanapę obitą welurem?

Czyszczenie kanapy i innych mebli tapicerowanych welurem wymaga nieco więcej wysiłku. Luksusowa tkanina prezentuje się okazale. Warto się postarać, by zachować jej blask. Miękkie włosie możesz wyczyścić za pomocą wody zmieszanej z amoniakiem. Wszystkie zabiegi wykonuj w kierunku, w którym układa się włosie. Na koniec przeczesz je miękką szczotką i wysusz suszarką do włosów.

Jak usunąć tłuste plamy z tkaniny obiciowej?

Tłuste plamy na tapicerce usuniesz dzięki mące ziemniaczanej. Posyp plamę mąką i pozostaw na kilka minut. Następnie odkurz skrobię i przetrzyj szmatką. Pozostałości po kremie, szmince lub błyszczyku najlepiej pozbądź się od razu. Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się śladów.

Plamy z wina, kawy i herbaty na tapicerce - jak je usunąć?

Pomocny okaże się tu kwasek cytrynowy i woda. Plamę po winie możesz polać także białym wytrawnym trunkiem. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, przetrzyj miejsce szmatką zamoczoną w wodzie z proszkiem do prania. Następnie osusz tkaninę.

Podsumowanie: Jak wyczyścić meble tapicerowane - domowe sposoby

Czyszczenie tapicerskiej meblowej nie musi stać się koszmarem. Większość plam możesz usunąć samodzielnie, korzystając ze starych sprawdzonych metod. By przedłużyć żywotność materiałów obiciowych, walcz z brudem od razu. W ten sposób pozbędziesz się nawet najbardziej problematycznych śladów z tkaniny. Zadbaj również o systematyczne odkurzanie tradycyjnej tapicerki. Meble obite ekoskórą lub skórą naturalną, przecieraj z kurzu.

Przed rozpoczęciem sprzątania, upewnij się, że środki, które chcesz wykorzystać, nie uszkodzą struktury materiału. Wykonaj próbę w niewidocznym miejscu. Aby wyprać meble tapicerowane, użyj wody z proszkiem do prania lub płynem do naczyń. Tłuste ślady zwalczysz za pomocą skrobi ziemniaczanej, natomiast plamy po napojach znikną za sprawą kwasku cytrynowego. Powodzenia!