Jak wydrukować zdjęcie na tkaninach?

11-01-2021

Tkaniny z nadrukiem cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku od kilku lat. Spersonalizowane materiały to doskonały pomysł, by stworzyć swój własny styl, a także podarować komuś oryginalny prezent. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się również na tę opcję. Dzięki temu mogą stworzyć stoisko wystawiennicze, salon lub biuro zgodne z identyfikacją wizualną firmy. Czy wiesz, jak wydrukować zdjęcie na tkaninach? 

Własny wzór na tkaninie daje ogromne możliwości. Można z niej uszyć ubrania, akcesoria, tekstylia dekoracyjne czy przedmioty codziennego użytku, takie jak torebka, kosmetyczka czy organizer. Mogą to być wyroby przeznaczone do własnego użytku lub realizacje wykonane na specjalne zamówienie. Jeśli Twoją pasją jest szycie i projektowanie, pomyśl o własnym biznesie. Rękodzielnictwo jest dzisiaj w cenie.

 

Autorski nadruk na tkaninie - jak go przygotować?

 

Jeśli marzysz o autorskim motywie nadrukowanym na materiale, w końcu możesz się go doczekać. W tym celu wybierz program do tworzenia grafiki wektorowej. Jeżeli oprogramowanie tego typu sprawia Ci trudności, możesz skorzystać z bezpłatnych narzędzi przeznaczonych do projektowania wzorów. Bez trudu znajdziesz je w Internecie.

Na początku zaprojektuj najmniejszy element, który będzie się powtarzał na tkaninie. Później będziesz go kopiować tyle razy, ile zechcesz. Pamiętaj, by brzegi wzoru były do siebie idealnie dopasowane. Dzięki temu połączenia na brzegach staną się niezauważalne gołym okiem.

Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia. Weź pod uwagę, że kolory, które wybierzesz, mogą nieco odbiegać od rzeczywistości. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są monitory. Każdy ma inne ustawienia. Stąd różnica w percepcji barw. Ponadto, ważna jest również metoda druku oraz kolor tkaniny. Na każdym materiale pigmenty zachowują się nieco inaczej. W większości przypadków różnice są akceptowalne.

 

Druk na tkaninach za pomocą sublimacji

 

Druk sublimacyjny to jedna z popularnych metod poligraficznych. Pokochała ją zarówno branża reklamowa, jak i tekstylna. Technologia umożliwia naniesienie na materiał każdego wzoru. Specjalne tusze wykorzystywane do druku są w 100% ekologiczne. Wytrzymały nadruk doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Zachowuje swoje właściwości nawet po kilkunastu praniach. Nie kruszy się i nie blaknie. Wzór idealnie wtapia się w tkaninę, jest niewyczuwalny poprzez dotyk. To gwarantuje jego trwałość. Rewelacyjnie sprawdza się na tkaninach poliestrowych lub z jego domieszką.

 

Druk pigmentowy na tkaninie

 

Najczęściej używa się go drukowania tkanin bawełnianych, poliestrowych lub włókien celulozowych. Przed drukiem trzeba odpowiednio przygotować materiał. W tym celu napawa się go specjalną substancją, która zapewnia lepszą jakość nadruku. Barwniki lepiej łączą się z włóknami. Wzór utrwala się na tkaninie pod wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj, że tkanin drukowanych pigmentem nie powinno się trzeć na mokro. Kolejnym ograniczeniem jest wybór kolorów. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się pastelowe i białe odcienie. Jeśli zależy Ci na czarnej barwie, lepiej wybierz inną technikę nadruku.

 

Jak wydrukować zdjęcie na tkaninach, czyli o tym, gdzie możesz to zrobić

 

Aby wydrukować zdjęcie lub własny motyw na tkaninie, nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy Ci sprzęt z dostępem do Internetu. Zamówienie możesz złożyć online o dowolnej porze. Usługi tego typu oferują m.in. drukarnie internetowe oraz niektóre e-sklepy z tkaninami. Sam decydujesz, ile metrów zamawiasz. Może to być 1 metr lub cała rolka. Jeśli pierwszy raz nanosisz wzór, lepiej zamów mniejszą ilość, by sprawdzić, czy tkanina z nadrukiem spełnia Twoje oczekiwania.

W zależności od formularza, plik ze wzorem przesyłasz od razu lub mailowo. Zazwyczaj po kilku dniach gotowy materiał jest dostarczony przez kuriera pod wskazany adres. Wiele firm sprawdza przed wydrukiem, czy przygotowany projekt został poprawnie przygotowany. Gdy projekt nie nadaje się do druku, kontaktują się z klientem.

Niektórzy usługodawcy oferują przedsiębiorcom pomoc w zaprojektowaniu brandowanego materiału.  To ciekawy sposób, by wyróżnić się na tle konkurencji i zakorzenić markę w umyśle klientów. Jeśli prowadzisz własną firmę, zastanów się nad tą formą promocji. Dzięki subtelnej reklamie zwrócisz na siebie uwagę odbiorców i zostaniesz lepiej zapamiętany.

 

Podsumowanie: Jak wydrukować zdjęcie na tkaninach?

 

Aby wydrukować zdjęcie na tkaninach, trzeba wybrać odpowiednią technologię, materiał oraz przygotować wzór. Sam decydujesz o tym, co ma się znaleźć na nadruku. Możesz zaprojektować autorski wzór, wybrać jeden z dostępnych w sieci lub wytypować konkretne zdjęcie z Twojego archiwum. Drukowane tkaniny nadają się do szycia. Możesz z nich wykonać niebanalną dekorację wnętrz, stworzyć ubiór lub zrobić ciekawe akcesoria.

Fotografię na materiale można wydrukować za pomocą druku sublimacyjnego lub pigmentowego. Pierwszy z nich nie stawia ograniczeń kolorystycznych. Drugi rekomenduje się wyłącznie w przypadku jasnych pastelowych wzorów i białych odcieni. Głęboka czerń jest niewskazana. Nadruk na tkaninie można zamówić w sieci w kilku prostych krokach. Niskometrażowa produkcja tkanin gwarantuje niezależność. Klient sam decyduje o rodzaju materiału, motywie, a także ilości.