Jak wykonuje się cyfrowy druk na tkaninach?

30-10-2020

Druk cyfrowy na tkaninach to jedna z najtańszych i najbardziej efektywnych technologii. W ten sposób można nanieść na materiał dowolny wzór, niezależnie od jego kolorystyki. Dzięki tej technice grafika jest bardzo szczegółowa, widać na niej każdy detal, a także przejścia między odcieniami. Takie rozwiązanie gwarantuje wytrzymałość nadruku. Obraz wtapia się we włókna. Jest niewyczuwalny w dotyku. Sprawdźmy, jak wykonuje się druk cyfrowy na tkaninach.

Druk cyfrowy na tkaninach staje się coraz bardziej powszechny

Krótką spersonalizowaną serię warto wykonać za pomocą nadruku cyfrowego. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż nadruk sitodrukiem, szczególnie jeśli obraz jest wielokolorowy. Zadrukowane materiały wykorzystuje się do wykonania np. bannerów, ubrań, tapicerki czy dekoracji wnętrz. Przemysł modowy bardzo szybko docenił to rozwiązanie. Małe nakłady odzieży powstają błyskawicznie. Koszty tego przedsięwzięcia są stosunkowo niewielkie.

Druk cyfrowy na tkaninach przyczynia się do ochrony środowiska. Większość tekstyliów można poddać recyclingowi. Ponadto sama produkcja jest proekologiczna. Bezzapachowe tusze wodne doskonale wpisują się w ekologiczny trend. Do zadruku wykorzystuje się specjalistyczne maszyny inkjetowe. Przed przystąpieniem do realizacji zamówienia w drukarni materiał musi zostać odpowiednio przygotowany.

Przygotowanie tkanin do wykonania nadruku 

Każdy materiał musi zostać dokładnie oczyszczony. Delikatne tkaniny i dzianiny podkleja się trwalszym nośnikiem. Proces ten nazywa się kaszerowaniem. Ponadto usuwa się luźne włókna, by zapobiec zapchaniu się drukarki. Każde podłoże pokrywa się dodatkową warstwą.

Obróbka wstępna w dużej mierze decyduje o jakości zadruku i wpływa na jego właściwości m.in. na:

  • wytrzymałość,
  • odporność na działanie promieni słonecznych,
  • ostrość obrazu.

Dobierając materiał do projektu, musisz pamiętać o tym, że każdy z nich ma pewne ograniczenia. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Istotne jest również przeznaczenie wyrobu. Przedmioty użytkowe wykorzystywane podczas eventów muszą spełniać dodatkowe warunki, np. odpowiadać wymogom bezpieczeństwa związanym z ochroną przeciwpożarową.

Kluczowe są również kolejne etapy produkcji. Trzeba zastanowić się nad tym, co będzie się dalej działo z tkaniną. Jakim czynnościom zostanie poddana. Czy będziemy ją szyć lub sklejać? A może oczkować, by doczepić oczka plandekowe? Wszystko musi tu być odpowiednio zaplanowane.

Cyfrowy druk na tkaninach za pomocą transferu sublimacyjnego

Tkaniny syntetyczne, czyli takie, które w swoim składzie zawierają poliester, trójoctany lub poliamid, a także tkaniny mieszane zawierające ponad 60% włókien sztucznych, perfekcyjnie sprawdzają się w obu technologiach. Dywany i filce zadrukowuje się wyłącznie przy pomocy sublimacji.

Na czym polega transfer sublimacyjny? Wzór najpierw nanosi się na papier sublimacyjny. Następnie poddaje się go obróbce termicznej (190-200oC), podczas której tusz przenika do włókien tkaniny. Ze względu na wysoką temperaturę ta technika jest zabroniona dla delikatnych materiałów.

Wyroby tego typu doskonale sprawdzają się w warunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Nadruk jest bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie. Można go prać w pralce, jednak nie zaleca się stosowania agresywnych detergentów. Dzięki tej technologii grafika jest ostra oraz wyrazista.

Druk cyfrowy na tkaninach - nadruk bezpośredni 

Technika służy do nanoszenia grafik na materiałach mieszanych i syntetycznych. W tym wypadku korzysta się z tuszy dyspersyjnych lub sublimacyjnych. Bardzo często wykorzystuje się do produkcji materiałów wspomagających promocję marek, np. flagi reklamowe. Dzięki tej metodzie obraz można wydrukować dwustronnie. Grafikę wykonaną w ten sposób utwardza się dzięki kalandrom. Metoda ta jest bardziej oszczędna od sublimacji, jeśli chodzi o zużycie tuszu. 

Drukowanie na maszynach inkjetowych wiąże się z precyzyjną apreturą materiałów. Dzięki temu aplikacja staje się bardziej wytrzymała. Aby utwardzić tusz za pomocą gorącej pary wodnej. Wełnę zadrukowaną w ten sposób poddaje się również zimnej kąpieli alkalicznej.

Podsumowanie: Jak wykonuje się cyfrowy druk na tkaninach?

Druk cyfrowy na tkaninach wspomaga produkcję spersonalizowanych wyrobów tekstylnych. Z jego pomocą można nanieść na materiał dowolną grafikę. Do realizacji tego typu zamówień korzysta się z druku bezpośredniego lub transferu sublimacyjnego. W zależności od materiału, na którym ma się pojawić wydruk, dobiera się odpowiednią technologię i rodzaj tuszu.

Druk cyfrowy jest bardzo wytrzymały. Zapewnią wysoką jakość grafiki. Doskonale sprawdza się w zróżnicowanych warunkach. Wyroby można wykorzystywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ponadto, spersonalizowane przedmioty są łatwe w utrzymaniu czystości.