Jak wyprasować sztuczną skórę?

06-11-2024

Sztuczna skóra jest mniej elastyczna od naturalnej skóry. Doskonale naśladuje jej wygląd. Jest łatwa w obróbce, dlatego wykorzystuje się ją na szeroką skalę do produkcji tapicerki meblowej i samochodowej. Wykonuje się z niej też wyroby galanteryjne oraz szyje ubrania. Podpowiadamy, jak wyprasować ekoskórę, by zadbać o elegancki wygląd.

Ekoskóra: Prasowanie sztucznej skóry

Ekoskóra to elegancki i wszechstronny materiał. Nadaje się do wielu projektów. Ma swoich zwolenników w wielu branżach. Skóra syntetyczna doskonale sprawdza się w rękodzielnictwie, tapicerstwie, produkcji odzieży, obuwia czy akcesoriów. Na rynku są dostępne modele o różnej fakturze i grubości. Każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej palecie barw.

Jeśli brakuje Ci pewności, czy możesz wyprasować ubrania uszyte ze skóry ekologicznej, koniecznie zapoznaj się z informacjami na metce. Większość wyrobów ze skaju można prasować pod warunkiem, że będziesz się stosować do kilku zasad. Pamiętaj, by wywrócić odzież na lewą stronę.

Prasując kurtkę, włóż do rękawa wałek z tkaniny, np. ręcznik. Dzięki niemu dwa kawałki skaju nie będą miały ze sobą żadnego kontaktu. Jeżeli brakuje podszewki lub jest ona bardzo cienka, koniecznie użyj bawełnianej tkaniny. Rekomendowana temperatura prasowania to 30 stopni C. Gdy żelazko jest rozgrzane, wygładź fałdy. Po skończeniu prasowania wywróć strój na prawą stronę, przywracając mu objętość. Kurtkę z ekoskóry zawieś na wieszaku. Jeśli prasowałaś torebkę, włóż do niej np. poduszkę. Odczekaj 60 minut, zanim zaczniesz korzystać z wyprasowanej rzeczy.

 Jak wyprasować sztuczną skórę? - Prasowanie parą

Prasowanie sztucznej skóry wymaga ostrożności. Zamiast tradycyjnego żelazka do usuwania zagnieceń możesz wykorzystać metodę prasowania parą. W tym celu możesz wybrać parownicę lub żelazko wyposażone w funkcję pary. Zanim zaczniesz usuwać zagniecenia, przetestuj na małym kawałku, czy ta technika jest odpowiednia. Przed wygładzeniem ekologicznej skóry, powieś ją na wieszaku lub manekinie. Rękawy koniecznie czymś wypełnij, by zapobiec uszkodzeniu materiału. Prasowanie parą wymaga minimum 10 cm odległości. Nie dotykaj gorącej ekoskóry. W ten sposób unikniesz zabrudzeń. Odczekaj 30 minut, zanim włożysz na siebie ubranie lub zabierzesz ze sobą torbę.

 

 

Prasowanie sztucznej skóry - sprawdzone triki na usuwanie zagnieceń

 Aby wyprostować zagniecenia, które pojawiły się na ekoskórze, podgrzej wodę. Gdy osiągnie pokojową temperaturę, wlej ją do pojemnika ze spryskiwaczem. Powieś kurtkę na lewej stronie za ramiona. Zwróć uwagę, żeby rozmiar wieszaka był idealnie dopasowany. Spryskaj podszewkę w taki sposób, by była wilgotna. Następnie odczekaj 12 godzin. Powieś ją w pomieszczeniu, gdzie panuje pokojowa temperatura.

Jeżeli lubisz spacerować, możesz włożyć na siebie kurtkę uszytą ze sztucznej skóry, by przejść się w niej pod parasolem, kiedy pada deszcz. Wysoka wilgotność powietrza sprawi, że powierzchnia skaju się wygładzi. Wystarczą ok. 2 godziny, aby pozbyć się zagnieceń.

Mikstura do wygładzania ekoskóry

Innym sposobem na przywrócenie ekoskórze eleganckiego wyglądu jest przygotowanie specjalnej mikstury do wygładzania ekoskóry. Wystarczy wymieszać ze sobą 5 łyżek octu stołowego 9%, wodę oraz odżywkę. Spryskaj domowym preparatem zagniecione ubranie. Błyskawiczny efekt murowany. 

Podsumowanie: Jak wyprasować sztuczną skórę?

 Prasowanie sztucznej skóry zajmuje mało czasu. Stosując się do kilku prostych reguł, możesz szybko zadbać o swój perfekcyjny wygląd. Pamiętaj, że dwa nagrzane kawałki skaju nie mogą się ze sobą zetknąć. Trzeba je oddzielić ze sobą, np. za pomocą bawełnianej tkaniny. Czy wiesz już, jaką metodę prasowania wybierzesz? Tradycyjne żelazka, para wodna czy mikstura do wygładzenia ekoskóry.