Tapicer to zawód, w którym liczy się precyzja. Ważna jest również cierpliwość, zdolności manualne i dobry wzrok. Dzięki tym cechom powstają oryginalne meble tapicerowane, okazałe wnętrza pojazdów oraz odnowione antyki, które zatrzymują dech w piersiach. Tapicerstwo to rzemiosło o artystycznej duszy. Niestety coraz mniej osób decyduje się na tę ścieżkę. A szkoda, bo pracy jest dużo. Sprawdź, jak zostać tapicerem?
Tapicer to profesja, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Fachowcy nie narzekają na brak zleceń. Często podkreślają, że potrzebują rąk do pracy. Młodzi, zafascynowani nowoczesną technologią, niechętnie spoglądają na rzemiosło. To duży błąd. Zapotrzebowanie jest ogromne. Co więcej, w tym zawodzie można łatwo znaleźć pewne zatrudnienie lub otworzyć własną firmę. To ciekawy pomysł na przyszłość. Ludzie od wieków korzystają z usług mistrzów trudniących się obiciem mebli.
By odkryć, czym jest tapicerstwo i poznać jego sekret, warto wybrać szkołę zawodową oraz udać się na praktykę do specjalisty, który cieszy się uznaniem w okolicy. W ramach edukacji uczeń wykonuje rozmaite projekty. Program obejmuje m.in.:
Absolwenci potrafią projektować meble, posługiwać się specjalistycznymi urządzeniami oraz korzystać z maszyn. Wiedzą, w jaki sposób przygotować wycenę, a także świetnie odczytują fachową dokumentację. Perfekcyjnie znaną się na tkaninach meblowych i samochodowych.
Szkoła zawodowa to jedna z dróg. Można również wybrać się na kurs tapicerski lub do szkoły policealnej. Niezależnie od obranej ścieżki, każdy tapicer może stać się prawdziwym rzemieślnikiem, jeśli przystąpi do specjalnego egzaminu w Izbie Rzemieślniczej. Zgromadzona komisja w wyznaczonym terminie oceni wiedzę oraz umiejętności kandydata, który pragnie przystąpić do oficjalnego grona fachowców. Pozytywna ocena jest równoznaczna z uzyskaniem tytułu. Ci którzy, chcieliby szkolić przyszłych specjalistów, muszą zdać jeszcze jeden egzamin na mistrza.
Perspektywy w tej profesji są ogromne, biorąc pod uwagę fakt, że konkurencja na rynku maleje. Duża część tapicerów przechodzi na emeryturę. Niewiele osób pojawia się jako nowych w branży. Po zakończeniu nauki można szukać zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkujących meble wypoczynkowe. Często firmy publikują swoje ogłoszenia w sieci. Wystarczy wysłać swoje CV i czekać na odpowiedź. Ponadto, wielu tapicerów proponuje najzdolniejszym praktykantom pracę w swoim zakładzie. Jeśli na Twoim terenie nie ma warsztatu, bez obaw możesz otworzyć swój własny. Zobaczysz, klienci sami do Ciebie zapukają, gdy odpowiednio się zareklamujesz.
Aby zostać tapicerem, trzeba wybrać jedną z dróg: nauka w szkole zawodowej, policealnej lub kursy specjalistyczne. Najlepszym sposobem na to, by zostać świetnym fachowcem, jest doświadczenie. Z tego powodu warto zabiegać o praktykę w renomowanym warsztacie. Po zakończeniu edukacji rekomenduje się przystąpienie do egzaminu w Izbie Rzemieślniczej, by potwierdzić swoją wiedzę oraz umiejętności.