Jaki młotek tapicerski wybrać?

01-04-2021

Młotek tapicerski - czym różni się od innych młotków?

 

Młotek to jedno z najstarszych narzędzi. Towarzyszy nam od wielu wieków. Na przestrzeni dziejów jego wygląd ewoluował. Obecnie produkuje się akcesoria z różnych materiałów m.in. z plastiku, stali czy z gumy.

 

Do renowacji mebli, produkcji siedzisk i naprawy wnętrz samochodów lepiej użyć specjalistycznych narzędzi. Są proste w obsłudze oraz gwarantują ergonomię pracy. Dzięki nim precyzyjnie wykonasz wiele czynności. Pomyśl o tym, dobierając wyposażenie Twojego warsztatu.

 

Młotek tapicerski ma stalową bądź gumową główkę. Może być też wykonana z tworzywa sztucznego. Z jednej strony znajduje się rąb służący do wyjmowania gwoździ, a z drugiej strony główka jest wypukła, by można było wbijać gwoździe.  Niewielki ciężar sprawia, że wykonywanie prac tapicerskich staje się przyjemniejsze. Ręce wolniej się mniejszą, co zwiększa satysfakcję użytkowników.

 

Dlaczego warto wybrać młotek tapicerski i trzeba o nim wiedzieć?

 

W zakładach tapicerskich korzysta się z uniwersalnych oraz z tradycyjnych modeli. Często można spotkać się z opiniami, że specjalistyczne narzędzia lepiej się sprawdzają w warsztacie. Na rynku są dostępne młotki tapicerskie w różnych rozmiarach. Dzięki temu łatwiej dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, by prawidłowo zamocować tapicerkę. Niektóre typy są dodatkowo w rynienkę, która ułatwia przechowywanie gwoździ. Młotek tapicerski z magnetyczną końcówką przyciąga metalowe mocowania, ograniczając ryzyko uszkodzeń podczas demontażu tkaniny.

 

Antyczne meble tapicerowane wymagają szczególnej ostrożności podczas renowacji. Ciężkie narzędzie może przyczynić się do powstania poważnych uszkodzeń, które zwiększą koszty naprawy siedziska. Lekkie gumowe młotki o wadze ok. 1 kg zabezpieczają ramę przed pęknięciem lub deformacją.

 

Do wykonania dekoracji tapicerskich, środków komunikacji publicznej czy obicia sprzętu sportowego z powodzeniem można wybrać młotek ślusarski. Z jego pomocą można szybko przybić lub wyjąć gwoździe na większej powierzchni. Mniejszy wysiłek przy pracy ułatwia realizację powierzonych projektów. W ten sposób można szybciej wykonać większą ilość zadań.

 

Młotek tapicerski - ważne informacje o obuchu i trzonku

 

Narzędzia produkowane ze stali hartuje się strefowo, na samych końcówkach obucha. Dzięki tej technologii stają bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Im bliżej trzonka, tym metal jest bardziej sprężysty. Obuchy produkuje się z różnych materiałów:

  • drewniane łączy z pomocą podwójnych klinów,
  • stalowe - kołkiem rozprężnym,
  • gumowe obuchy łączy się sztyftem ze stali.

Trzonki zrobione z włókna szklanego oraz stali często wykonuje się z tworzyw o różnym stopniu miękkości. Jedną z ich największych zalet jest redukcja drgań. Z tego powodu antyszoki cieszą się dużą popularnością wśród specjalistów.

 

Podsumowanie: Jaki młotek tapicerski wybrać?

 

Młotek tapicerski to jeden z obowiązkowych narzędzi w zakładzie tapicerskim. Ergonomiczna rączka gwarantuje pewny chwyt, zapobiegając wysunięciu się akcesorium z ręki. Ważne, by dopasować młotek do konkretnego zadania.  Duży wybór materiałów ułatwia dopasowanie przedmiotu do własnych potrzeb. Młotek tapicerski z magnetyczną końcówką służącą do wyciągania zszywek oraz gwoździ stanowi świetną alternatywę dla koziej stopki. Dzięki niemu można zoptymalizować wydatki.