Jakie są najlepsze maszyny do szycia?

18-09-2020

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia może przywrócić o ból głowy. Szczególnie jeśli nie jesteś zawodową krawcową i szyjesz hobbystycznie. Pewnie przeczytałaś już wiele poradników oraz opinii dotyczących poszczególnych modeli, które wprowadziły Cię w prawdziwe zakłopotanie. Pamiętaj, nikt nie wybierze za Ciebie. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Sprawdźmy, jakie są najlepsze maszyny do szycia dostępne obecnie na rynku, a także, na co powinnaś zwrócić uwagę. 

Zakup sprzętu do szycia do poważna decyzja. Czy da się przejść przez cały proces bezboleśnie i poczuć na koniec prawdziwą satysfakcję z wydanych pieniędzy? Jeśli wydaje Ci się to teraz niemożliwe, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Odkryjemy przed Tobą kilka sekretów, które zdejmą ciężar z Twoich bark. Zatem zaczynamy.

Czy zakup maszyny do szycia przez Internet to dobry pomysł?

Zakup sprzętu AGD lub RTV w sieci jest nieco ryzykowny, szczególnie wtedy, gdy nie znasz się na sprzęcie. Możesz to zrobić, jeśli wybierze już konkretny model. Być może w ten sposób uda Ci się zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy. Zdarza się, że w Internecie uda Ci się znaleźć bardziej atrakcyjną ofertę cenową.

Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, która mogłaby Ci pomóc w wyborze lub w jej eksploatowaniu, poszukaj mniejszego sklepu, w którym można kupić maszynę do szycia. Zakupy w markecie nie są najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Tutaj raczej nikt Ci nie pomoże, gdy napotkasz trudności podczas szycia. Mniejsze punkty sprzedaży zazwyczaj prowadzą pasjonaci, którzy znają się na sprzęcie. To cenna informacja, jeżeli jesteś  nowicjuszem w branży.

Rodzaje maszyn do szycia

Pierwszą maszynę do szycia wynalazł w XIX wieku Isaac Singer. To jemu krawcowe i szwaczki zawdzięczają sprzęt, który zrewolucjonizował ówczesny model pracy. Sprzęt dostępny aktualnie na rynku został ulepszony, dzięki rozwijającym się technologiom. Poszczególne modele różnią się między sobą funkcjonalnością, designem czy stopniem automatyzacji. Poniższa tabela pozwoli Ci usystematyzować wiedzę dotyczącą tych specyficznych artykułów AGD.

 

Rodzaj

Charakterystyka

Przykład modeli

Dla kogo?

Maszyny do szycia mechaniczne

Sterowane ręcznie, mechanizm nawiązujący do pierwowzoru.

Juki HZL-357,

Janome Juno E1019,

Elna 220

Osoby stroniące od nowinek technicznych, początkujące oraz starsze.

Maszyny do szycia elektroniczne

Poszczególne modele różnią się między sobą stopniem zaawansowania elektroniki. Niektóre wymagają zmiany stopki do szycia do każdego ściegu.

Janome5060DC,

Elna 520 eXplore

Osoby bardziej zaawansowanych w krawiectwie oraz te, które szybko się uczą.

Maszyny do szycia komputerowe

Można zapisać konkretne ustawienia do wybranego ściegu. Istnieje możliwość powrotu do automatycznych ustawień.

Juki HZL-G220

Zawodowe krawcowe, osoby z doświadczeniem.

 

Maszyna do szycia dla początkujących - co musisz o niej wiedzieć?

Na początku wystarczy Ci sprzęt posiadający podstawowe funkcje, abyś mogła nabrać doświadczenia. Wybierz mechaniczną lub elektroniczną maszynę do szycia. Oto lista kluczowych zagadnień w Twoim przypadku:

  • opcja zmiany położenia igły: od centrum stopki do lewej strony,
  • regulacja gęstości oraz szerokości ściegów,
  • możliwość wykonania ściegu prostego i ściegu do obrzucania.

Maszyna musi być również wyposażona w nawlekacz igły, nożyk do obcinania nici, płytkę ściegową z pomiarką czy funkcję regulację docisku stopki do szycia. Takie elementy zawiera podstawowy sprzęt. Zdecyduj się na konkretną markę. Nie wybieraj tych nieznanych. Być może to krzywdząca opinia, tutaj brand ma znaczenie. W ten sposób zyskasz gwarancję, że produkt posłuży Ci dłużej. Do uznanych i najbardziej cenionych należą:

  • maszyny do szycia Singer,
  • maszyny do szycia Juki,
  • Brother,
  • Elna.

W mechanicznych modelach rodzaj ściegu, czyli program, wybiera się manualnie. W ten sam sposób ustawia się gęstość i szerokość ściegu. Tutaj sama wszystko ustawiasz. Im więcej będziesz szyć, tym większą łatwość sprawi Ci obsługa. Poszczególne maszyny różnią się między sobą regulacją docisku stopki. Niestety brakuje im funkcji zakańczania ściegów. Możesz to zrobić, szyjąc przód i wstecz. Maszyna dla początkujących umożliwia wykonanie ściegu prostego i zygzaka. Inne podstawowe rodzaje to m.in.: overlock, ścieg kryty, cerujący czy elastyczny.

Podsumowanie: Jakie są najlepsze maszyny do szycia?

Zakup maszyny do szycia to ważny moment w życiu osoby, która rozpoczyna swoją przygodę z krawiectwem. Niezależnie od tego, czy aspirujesz do tego, by zostać zawodową krawcową, czy chcesz szyć amatorsko, na początku wybierz maszynę z podstawowymi funkcjami. Koszt takiego sprzętu nie przekracza 1000 zł. Gdy odkryjesz tajniki szycia i nabierzesz doświadczenia, będziesz mogła wybrać bardziej zaawansowane modele.

Poszukaj osoby, która pomoże Ci postawić pierwsze kroki na nowo obranej ścieżce. Może to być ktoś z otoczenia, nauczyciel krawiectwa czy sprzedawca w niewielkim sklepie. Nie inwestuj w marki no name. W tym wypadku może się okazać, że w krótkim czasie będziesz musiała kupić jeszcze jedną maszynę. Można też poszukać używanych maszyn, na różnych outletach.

Kiedy maszyna stanie już w Twoim domu, zastanów się, co uszyjesz jako pierwsze. Czy wybrałaś już odpowiedni materiał do szycia, który zachwyca oryginalnym wzorem, jakością oraz wieloma możliwościami zastosowania? Co powiesz, by uszyć stylową kosmetyczkę lub nieszablonowy organizer dla Twojej pociechy? To co? Kiedy zaczynamy?