Jakie są rodzaje klejów tapicerskich?

23-11-2020

Kleje do tapicerki znajdują się w każdym zakładzie tapicerskim, niezależnie od specjalizacji rzemieślnika. Często korzystają z nich również kaletnicy, szewcy oraz przedstawiciele innych zawodów. Doceniają je także majsterkowicze. To obowiązkowe wyposażenie każdego zakładu. Dzięki niemu prace przebiegają sprawniej, a naprawione przedmioty są bardziej wytrzymałe. Sprawdźmy, jakie są rodzaje klejów tapicerskich na rynku.

Kleje do tapicerki różnią się między gramaturą, sposobem aplikacji, formą, a także ceną. Każdy z nich dedykowany jest do konkretnych działań, dlatego warto zapoznać się z etykietą przed zakupem. Dzięki temu można zapobiec pomyłce.

Jakie rodzaje klejów tapicerskich są dostępne na rynku?

Na rynku są dostępne różne rodzaje spoiw. Wśród nich wyróżnia się 3 główne typy:

Każdy producent wskazuje rekomendowaną technikę klejenia. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba się do niej dostosować. W przeciwnym razie można uszkodzić materiał, a tym samym narazić się na dodatkowe koszty.

Klej tapicerski w sprayu

Większość z nich świetnie sprawdza się w większości prac tapicerskich. Są bardzo proste w użyciu oraz w przechowaniu. Zajmują niewiele miejsca. Można je używać do klejenia pianki tapicerskiej, tkanin meblowych, wykładzin i wielu innych elementów. Niektóre artykuły nadają się również do łączenia elementów wykonanych z betonu, metalu czy eternitu.

Na ogół kleje tapicerskie w aerozolu są wydajne i bardzo trwało. Wytwarzają elastyczną spoinę, która daje natychmiastowy efekt. Perfekcyjnie sprawdzają się w rzemiośle, modelarstwie, a także w gospodarstwie domowym.

Klej do tapicerki samochodowej

Niektórzy z nas decydują się na samodzielną wymianę podsufitki czy podklejenie boczków. By trud włożony w odnowienie wnętrza pojazdu zakończył się sukcesem, trzeba nie tylko dobrać właściwą tkaninę samochodową, ale również zaopatrzyć się w odpowiedni klej. Dzięki temu prace będą przebiegać sprawnie, a efekt zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Jednym z lepszych propozycji dostępnych na rynku jest klej Bonaterm. Można go zakupić w dwóch wersjach: Bonaterm A-plus i Bonaterm ASBT. Pierwszy z nich aplikuje się za pomocą pędzla, drugi wymaga użycia pistoletu pneumatycznego. Oba nakłada się bardzo podobnie. Różnica dotyczy tylko narzędzia do klejenia.

Rekomendowani wyżej kandydaci zasługują na szczególną uwagę ze względu na skład. Brak toluenu sprawia, że produkty są bezpieczne dla zdrowia, a także życia użytkowników. Nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji oraz zapachów. W ten sposób chronią również środowisko naturalne.

Klejenie tapicerki samochodowej

Po otworzeniu kleju Bonaterm trzeba go wymieszać. Przed przystąpieniem do klejenia należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Jeśli jest gładka, trzeba ją wcześniej zmatowić i wyczyścić. Radzimy, aby spoiwo nakładać partiami, ponieważ bardzo szybko schnie. Cienką warstwę kleju nanosi się na obie powierzchnie. Po złączeniu materiałów należy je mocno docisnąć. Prace powinny przebiegać w temperaturze o wysokości minimum 18oC.

Klej do pianki tapicerskiej

Gąbka tapicerska jest klejona do różnych materiałów. Można ją przytwierdzić do drugiej pianki. Tutaj świetnie sprawdzi się klej Bonatap. W ten sposób powstanie wygodny materac, który zapewni komfortowy sen. W zależności od indywidualnych preferencji można dopasować 2 różne gąbki meblowe. Piankę klei się również do drewna, owaty czy watoliny. Tutaj warto wykorzystać Bonaterm.

Podsumowanie: Jakie są rodzaje klejów do tapicerki?

Kleje tapicerskie można zakupić online, w hurtowni tapicerskiej, a także w wielu marketach. Warto zapoznać się wytycznymi producentów, aby mądrze wydać pieniądze. Odpowiednio dopasowany towar to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Ponadto, właściwy towar minimalizuje stres spowodowany niepowodzeniem.

Jakie rodzaje klejów do tapicerki można wybrać? Sprzedawcy oferują kleje do tapicerki samochodowej, gąbki tapicerskiej oraz tworzyw sztucznych. Coraz częściej, artykuły cechuje uniwersalność. Doskonale łączą ze sobą różne podłoża.

Istotny jest także sposób aplikacji. Źle nałożony klej niszczy tkaninę tapicerską. W takim wypadku trzeba zaopatrzyć w nowy materiał oraz spoiwo. To powoduje frustrację i demotywuje. Zachęcamy zatem do uważnej lektury etykiet. W przypadku wątpliwości warto poprosić o pomoc specjalistę lub dopytać sprzedawcę.