Kombinezon ochronny - na co zwrócić uwagę?

07-12-2020

Kombinezon ochronny to jeden z elementów odzieży ochronnej wykorzystywanej w zakładach przemysłowych, a także przez służbę medyczną. W okresie pandemii zapotrzebowanie na tego rodzaju ubiór wzrosło. Kombinezon ochronny jednorazowy chroni medyków przed zabrudzeniem, a przede wszystkim przed przedostawaniem się drobnoustrojów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Ubranie chroniące przed infekcjami musi spełniać szczególne kryteria określone w prawie polskim, a także w prawie europejskim. Producent stroju ochronnego musi przejść przez skomplikowany proces certyfikacyjny. Uzyskane atesty stanowią gwarancję jakości. Brak dokumentacji skutkuje potężnymi karami finansowymi w sytuacji, gdy produkt będzie sprzedawany czy reklamowany niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Kombinezon ochronny dla medyków zgodny z prawem UE

Ubiór zewnętrzny musi być zgodny z normą PN-EN 14126. W przepisach wyszczególniono wymagania związane m.in. z:

  • szczelnością szwów,
  • stopniem odporności na przenikanie drobnoustrojów,
  • wytrzymałością oraz składem tkaniny.

Z kolei norma PN-EN ISO 13688 kładzie nacisk na ergonomię. Kombinezon ochronny musi być odpowiednio skrojony oraz uszyty, by użytkownicy mogli się w nich swobodnie poruszać, a także właściwie oznakowany.

Ważny jest także skład materiału. W tym celu przeprowadza się testy zgodne z normami ISO 16604:2004, 22612:2005, 22611:2003 i 22610:2006. Ubrania spełniające te kryteria są odporne na przenikanie skażonych:

  • cieczy;
  • aeorozoli w stanie ciekłym;
  • stałych cząsteczek.

Do skutecznej ochrony przed SARS-CoV-2 rekomenduje się kombinezony ochronne oraz inne środki ochrony osobistej zgodne z normą PN-EN 14605:2005+A1:2009. Klasa 4 gwarantuje bezpieczeństwo. Strój tego typu jest szczelny oraz odporny na przenikanie rozpylonych płynów.

Z jakiego materiału uszyć kombinezon ochronny, by chronił Twoje zdrowie i życie?

Kombinezon ochronny dla osób walczących z pandemią musi zabezpieczać w 100% przed przeniknięciem mikroskopijnego wirusa. Taką pewność dają materiały powleczone specjalną powłoką lub laminowane. Jednym z najczęściej wykorzystywanych do produkcji specjalistycznej odzieży jest włóknina polipropylenowa. To z niej szyje się kombinezon ochronny jednorazowy. Ponadto produkuje się także ubrania wielokrotnego użytku. W tym przypadku korzysta się z tkanin, a także dzianin wyposażonych w warstwę barierową, która chroni przed wirusami.

Istotną rolę odgrywają również materiały paroprzepuszczalne, które zwiększają komfort noszenia odzieży. Dzięki specjalnej warstwie odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Niektóre gatunki, prócz tego, że ułatwiają parowanie potu, stanowią skuteczną barierę przed przenikaniem drobnoustrojów.

Jak wybrać kombinezony ochronne dopasowane do indywidualnych potrzeb?

Medycy oraz osoby narażone w największym stopniu na zarażenie się wirusem powinny zdecydować się na zakup kombinezonu ochronnego należącego minimum do 4. klasy zgodnie z klasyfikacją PN-EN 14 126:2005. Z kolei dla pracowników zmuszonych do dłuższego przebywania w stroju ochronnym, którzy są w mniejszym stopniu narażeni na zachorowanie, rekomenduje się paroprzepuszczalne ubrania spełniające warunki przewidziane minimum dla 2. klasy zgodnie z PN-EN 14126:2005. Najlepiej, gdy środki ochrony osobistej łączą obie cechy.

Paroprzepuszczalny kombinezon ochronny zgodny z dyrektywą PPE do zadań specjalnych

Certyfikowany strój ochronny świetnie sprawdzi się w zakładach przetwórstwa żywności, farmaceutycznych, lakierniczych czy kosmetycznych. Bez obaw mogą go założyć osoby kontrolujące fabrykę czy warsztat. Materiał przepuszcza powietrze i zapewnia ergonomię ruchu. Chroni przed zabrudzeniem. Zamek błyskawiczny zapewnia wygodę podczas zakładania i ściągania odzieży. Kombinezon tego typu chroni przed minimalnym ryzykiem. Odzież TRENDCARE zdobyła świadectwo jakości zdrowotnej. Można go sterylizować w autoklawie.

Podsumowanie: Kombinezon ochronny - na co zwrócić uwagę?

Medyczne kombinezony ochronne muszą spełniać rygorystyczne wymogi, by zapewnić pracownikom medycznym bezpieczeństwo podczas kontaktu z chorymi osobami. Normy europejskie ściśle określają typ materiałów oraz rodzaj szwów, które wykorzystuje się do produkcji odzieży ochronnej. Natomiast strój ochronny przeznaczony do zakładów produkcyjnych czy lakierniczych spełnia nieco inne kryteria określone w dyrektywie unijnej UE 98/686/EWG - dyrektywa PPE.