Materiały tapicerskie do ciągnika - co wybrać?

23-05-2022

Wśród materiałów tapicerskich do ciągnika dużą popularnością cieszą się tkaniny samochodowe laminowane pianką o różnej grubości. Do tapicerowania wnętrz używa się również skajów tapicerskich. Z kolei do wygłuszenia nadaje się trudnopalna pianka samoprzylepna lub mata bitumiczna. Do obszycia kierownicy polecamy skórę naturalną.

Materiały tapicerskie do ciągnika - jaką tkaninę samochodową wybrać?

Do tapicerowania ciągnika najlepiej wybrać elastyczne tkaniny laminowane pianką. Na rynku dostępne są materiały w różnych wzorach i kolorach. Łatwe w obróbce idealnie dopasowują się do każdego kształtu. Większość z nich jest też łatwa w utrzymaniu czystości. Plamy usuwa się z nich błyskawicznie.

Do maszyn rolniczych polecamy tkaniny welurowe. Niektóre modele są dodatkowo podszyte siateczką z jerseyu. Dzięki niej są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru odcienie beżu, szarości czy granatu.

Materiały tapicerskie do ciągnika - kilka słów o skajach samochodowych, klejach i niciach

Skaje samochodowe pięknie się prezentują we wnętrzu pojazdów, dodając im elegancji. Do tapicerowania ciągników często używa się pikowanej ekoskóry czy sztucznej skóry Canyon. Można ich użyć do obicia rozmaitych elementów, np. siedzeń, tyłu ciągnika czy błotników.

Do klejenia materiału dobry będzie klej Bonaterm A-plus lub Bonaterm AS BT. Pierwszy z nich nakłada się pędzlem, drugi aplikuje się z pomocą pistoletu pneumatycznego. Z kolei do szycia polecamy wytrzymałe oraz odporne na blaknięcie nici Tytan. Dzięki nim szwy będą naprawdę mocne, a tapicerka będzie się prezentować efektownie.

Materiały tapicerskie do ciągnika - pokrowiec na kierownicę i pianki wygłuszające

Starannie obszyta kierownica to nie tylko walory estetyczne pojazdu, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Prawidłowo uszyty pokrowiec ułatwia manewrowanie ciągnikiem na drodze i na polu. W ten sposób uniknięcie wypadku lub kolizji staje się łatwiejsze.

Nadmierny hałas dekoncentruje kierowców. To duży problem w trakcie pokonywania długich dystansów, jak i podczas prac polowych. Na szczęście wygłuszenie poszczególnych elementów jest możliwe. W tym celu warto użyć maty bitumicznej lub trudnopalnej pianki samoprzylepnej o właściwościach wygłuszających. Dzięki tym materiałem poprawa akustyki zajmuje mało czasu. Komfort gwarantowany.

Podsumowanie: Materiały tapicerskie do ciągnika - co wybrać?

Materiały tapicerskie wykorzystywane do tapicerowania maszyn rolniczych powinny być wytrzymałe, odporne na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne oraz na promieniowanie UV. Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na łatwość czyszczenia. Starannie pielęgnowana tapicerka zapewni wygodę w trakcie pracy i będzie służyła przez długi czas.

Polecane produkty

Nici Tytan 40/1000

Nici Tytan 40/1000

przeznaczone do szycia tapicerki meblowej, tapicerski samochodowej a także tkanin technicznych, obuwia, odzieży, wyrobów skórzanych i skórop...