Z czego jest welur? To pytanie zadaje sobie wiele osób spoza branży. Słowo to znajduje się na ustach projektantów, krawców, tapicerów oraz użytkowników. Co ciekawe, oznacza ono wiele rodzajów tkanin. Sprawdźmy, na czym polegają różnicę. Dzięki temu zyskasz pewność, że w konkretnej sytuacji myślisz tak samo, jak Twój rozmówca.
Czym jest welur?
Welur to miękka, przyjemna w dotyku tkanina służąca do produkcji eleganckiej odzieży, wygodnych mebli tapicerowanych, przytulnych samochodów, a także oryginalnych dekoracji wnętrz. Już tak szerokie spektrum zastosowań może przywrócić o zawrót głowy. Zacznijmy jednak od podstaw.
Welur należy do rodziny pluszy razem z welwetem i aksamitem. Różnią się między sobą:
Welur to materiał cieńszy od aksamitu i mniej błyszczący. Jest zbudowany z nitek, osnowy i pętelek. Cechuje go wyższy stopień elastyczności, dzięki temu jest łatwiejszy w obróbce. Idealnie dopasowuje się do każdego kształtu, dlatego cieszy się tak dużą popularnością w krawiectwie i tapicerstwie. Meble obite welurem tworzą luksusowe wnętrze. To absolutny hit od kilku sezonów. Wygodne siedziska pasują do modnych, a także klasycznych wnętrz.
W modzie słowo welur występuje w odniesieniu do grubych ciepłych płaszczy uszytych z flauszu. Mianem tym określa się również skórę przypominającą zamsz. Służy ona m.in. do produkcji eleganckich butów.
Jak dbać o meble z weluru?
Welur to syntetyczna tkanina. Niestety nie lubi słońca. Tapicerowaną sofę lub fotel lepiej ustawić daleko od okna. W przeciwnym razie tapicerka szybko utraci swój blask. Przestanie się błyszczeć, a kolor stanie się mniej intensywny.
Kolejną ważną zasadą jest systematyczne usuwanie kurzu. Można do tego wykorzystać odkurzacz wyposażony w miękką szczotkę. Długie włosie przyciąga cząsteczki kurzu, dlatego warto się ich pozbyć raz w tygodniu. Dzięki temu znikną również niektóre zabrudzenia.
Jeśli na powierzchni tkaniny pojawią plamy, trzeba je niezwłocznie zwalczyć. Możesz tego dokonać prostymi domowymi sposobami. Wykorzystaj zwilżoną ścierkę z mikrofibry. Wybierz szmatkę w białym kolorze, by zapobiec przebarwieniom na jasnej tapicerce. Czyszczenie rozpocznij od zewnętrznej strony plamy. Następnie dokładnie osusz miejsce i przeczesz włosie szczotką.
Jeżeli to okaże się mało skuteczne, możesz wykorzystać wodę i szare mydło. Proces czyszczenie pozostaje bez zmian. Może się też zdarzyć, że ktoś wyleje napój na kanapę. W tej sytuacji użyj papierowego ręcznika, który błyskawicznie wchłonie ciecz. Ważne, by działać szybko. W ten sposób unikniesz zamoczenia tkaniny oraz niższych warstw, a także zapobiegniesz powstaniu zacieków.
Jak czyścić i prasować zasłony oraz poszewki z weluru?
Welur to materiał, który może sprawiać problemy w pielęgnacji. Eleganckie wyroby sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Aby przedłużyć ich żywotność, trzeba zapoznać się informacjami na metce. Tam znajdziesz informacje dotyczące prania oraz prasowania.
Dekoracje pierze się w niskich temperaturach. Agresywne detergenty są kategorycznie zabronione. Wybielacze i inne środki uszkadzają strukturę materiału. Niszczą również kolor. Nieprawidłowy sposób pielęgnacji sprawia, że ozdoby nadają się do wyrzucenia. Przebarwień nie można usunąć.
Podsumowanie: Z czego jest welur?
Welury to tkaniny należące do grupy pluszy. Są przyjemne w dotyku i łatwe w obróbce. Pięknie się prezentują na meblach, dodają uroku okiennej stylizacji, a także nadają szyku właścicielom welurowych ubrań. Skład weluru jest zależny od zastosowania materiału. Branża wnętrzarska korzysta z innych wariantów niż modowa. Syntetyczna tkanina co jakiś powraca do łask, dlatego warto ją mieć w swoim domu w postaci tapicerki, dodatków bądź ubrań.