Zakład tapicerski - od czego zacząć?

03-05-2021

O otwarciu własnego zakładu tapicerskiego marzy wielu uczniów kształcących się w zawodzie tapicera. Tę opcję rozważają również majsterkowicze, którzy pasjonują się tapicerstwem. Wielu z nich zdobyło doświadczenie i ukończyło wiele kursów, dzięki którym stało się specjalistami. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć, przeczytaj ten artykuł.

 

Nad czym powinieneś się zastanowić, zanim otworzysz własny zakład tapicerski?

 

Od dawna zastanawiasz się nad otwarciem własnego warsztatu i założeniem własnej firmy? Chciałbyś rozpocząć pracę na własny rachunek? Marzysz o stworzeniu silnej marki na rynku? Chwyć byka za rogi, by urzeczywistnić Twoje marzenia. Pozbądź się strachu. Zawalcz o swoją przyszłość. Rób to, co kochasz. Jak najszybciej odkryj prawdziwą radość z pracy.

Zanim wypełnisz odpowiednie dokumenty, wybierz miejsce, w którym będziesz świadczyć Twoje usługi. W tym celu możesz wynająć lokal lub wygospodarować miejsce znajdujące się na Twojej posesji. Odpowiedz sobie też na następujące pytania:

  • Chcesz prowadzić zakład tapicerski samodzielnie? A może wolisz założyć firmę razem ze wspólnikiem?
  • Co dokładnie chcesz zaoferować swoim klientom?
  • Czy dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi?
  • Do kogo skierujesz Twoją ofertę?

W ten sposób będzie Ci łatwiej podjąć dalsze decyzje związane z prowadzeniem działalności na własny rachunek.

 

Zakład tapicerski - od czego zacząć?

 

Przed dopełnieniem niezbędnych formalności przeprowadź analizę rynku oraz przygotuj dokładną analizę SWOT. W ten sposób będzie Ci się łatwiej przygotować do prowadzenia własnej działalności. Świetna znajomość branży ułatwia przetrwanie na rynku, a także pozyskanie klientów. Przyda Ci się również przemyślana strategia marketingowa. Możesz ją przygotować samodzielnie lub zlecić jej wykonanie na zewnątrz. Dzięki niej unikniesz wielu błędów, które mogłyby zaszkodzić Twojemu biznesowi.

Jeśli jesteś zdecydowany, wypełnij wniosek CEIDG. Możesz to zrobić w dowolnym momencie online. Za pośrednictwem formularza złożysz wniosek o nadanie numeru NIP oraz REGON, prześlesz zgłoszenie do ZUS, a także złożysz oświadczenie o wyborze formy opodatkowania do Urzędu Skarbowego. Możesz też przesłać oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego w KRUS-ie.

We wniosku wpisz wybrane numery PKD. Do wyboru następujące pozycje:

  • 95.2 - naprawa i konserwacja artykułów użytku osobistego oraz domowego;
  • 95.24 oraz 95.24.Z - naprawa i konserwacja mebli i wyposażenia domowego.

W systemie załatwisz wszystko bez wychodzenia z domu. Pamiętaj też o założeniu konta bankowego oraz wyborze zaufanego biura księgowego.

 

Twój zakład tapicerski potrzebuje rzetelnych dostawców materiałów i tkanin tapicerskich

Jako przedsiębiorca musisz dobrać sobie odpowiedzialnych partnerów biznesowych. Tapicerzy współpracują z wieloma hurtowniami tapicerskimi zlokalizowanymi w różnych regionach Polski. Składają w nich zamówienia mailowo, telefonicznie lub online. Skontaktuj się zatem z różnymi sprzedawcami, zapoznaj się z ich ofertami. Poproś też o próbniki tkanin, które zaprezentujesz Twoim potencjalnym klientom. W ten sposób będzie Ci łatwiej przeprowadzić z nimi rozmowę, a także zbudować Twój wizerunek jako eksperta w branży.

 

Wyposażenie zakładu tapicerskiego

 

Funkcjonalne wyposażenie zakładu tapicerskiego ułatwi Ci realizację różnorodnych projektów. Wybierz maszyny oraz narzędzia tapicerskie, które cieszą się uznaniem. Postaw na ich jakość oraz wytrzymałość. Pamiętaj, że kryterium cenowe powinno być w tej sytuacji drugorzędne. Jeśli brakuje Ci wiedzy na ten temat, koniecznie poczytaj branżowe fora oraz publikacje pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Dobrze zorganizowany warsztat, w którym znajdują się niezbędne akcesoria, urządzenia i sprzęty stanowi Twoją wizytówkę. Dzięki nim sprawnie wykonasz wiele zadań, a także spełnisz oczekiwania Twoich zleceniodawców. Starannie wykonana tapicerska meblowa bądź samochodowa będzie Twoją reklamą. Usatysfakcjonowani klienci chętnie polecą Cię innym osobom.

 

Podsumowanie: Zakład tapicerski - od czego zacząć?

Otworzenie zakładu tapicerskiego to spore wyzwanie. Wybór dostawców, pozyskanie pierwszych klientów, wyposażenie warsztatu mogą przywrócić o zawrót głowy. Jeśli szukasz hurtowni tapicerskiej, z którą współpracuje już od lat wielu rzemieślników, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania, rozwiejemy wątpliwości oraz przedstawimy naszą ofertę. Gorąco zapraszamy Cię do nawiązania długotrwałej współpracy.