Apretura to specjalna warstwa, którą powleka się tkaninę, by zwiększyć jej funkcjonalność. Rodzaj uszlachetnienia wpływa na zastosowanie materiału, a także na jej walory estetyczne. Niektóre powłoki zwiększają intensywność koloru, inne z kolei chroni przed zabrudzeniem, wilgocią czy bakteriami.
Sposób, w jaki wykańcza się dzianinę lub tkaninę, przekłada się na jej parametry techniczne. Dzięki odpowiednio dobranym substancjom chemicznym można odpowiednio ukształtować fakturę materiału, a nawet zmienić naturalne właściwości włókien. Na przykład tkaninę wyprodukowaną z celulozy można wykończyć za pomocą specjalnej warstwy, która zapobiega gnieceniu się. W normalnych warunkach byłoby to niemożliwe.
Inną metodą uszlachetnienia jest impregnacja. Dzięki niej materiał zatrzymuje płyn na swojej powierzchni. Taka powłoka często występuje w tkaninach technicznych, medycznych czy dekoracyjnych.
Apretura antybakteryjna to obowiązkowy element tkanin wykorzystywanych do produkcji środków ochrony osobistej. Odzież wykorzystywane przez służbę medyczną wykazuje właściwości hydrofobowe, a także antybakteryjne. W ten sposób drobnoustroje pozostają na ubraniu. Nie przenikają do wewnątrz. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą czuć się bezpieczniej. Przy ścisłym stosowania się do zasad bezpieczeństwa, ryzyko zakażenia maleje.