Jak użytkować i czyścić pistolet do kleju?

04-01-2021

Pistolet do kleju tapicerskiego jest wykorzystywany przez tapicerów i majsterkowiczów. Ułatwia mocowanie różnych materiałów. Z jego pomocą można przykleić piankę tapicerską, drewno, tworzywa sztuczne oraz tkaniny. Uniwersalne narzędzie jest łatwe w obsłudze. Zobacz, jak użytkować i czyścić pistolet do kleju.

Warsztat tapicerski musi być dobrze wyposażony, by produkcja mebli, renowacja siedzisk, czy wymiana tapicerki samochodowej przebiegały sprawnie. Do tego potrzebny jest wysokiej jakości sprzęt, a także starannie dobrane komponenty. Wybór kleju tapicerskiego w znacznym stopniu wpływa na jakość wyrobów obitych materiałem. Sprawdźmy, jakie spoiwa zasługują na szczególną uwagę.

 

Pistolet do kleju tapicerskiego - co warto o nim wiedzieć?

 

Pistolety do kleju wykorzystywane w zakładach tapicerskich służą do nakładania spoin przeznaczonych do gąbek meblarskich lub tkanin meblowych czy samochodowych. Przed zakupem warto zapoznać się z parametrami technicznymi narzędzia, a także zweryfikować, czy urządzenia zapewnia ergonomię ruchu. Drugie kryterium wpływa na komfort klejenia przez osoby lewo- i praworęczne.

W dużych warsztatach często korzysta się z pistoletów lakierniczych, których mechanizm działania składa się z kompresorów oraz sprężarek. Narzędzia podpina się do specjalnych pomp, które zasilają kilka pistoletów natryskowych jednocześnie. W tym wypadku najważniejszy jest kompresor. To on odpowiada za wydajność urządzeń.

Rzemieślnicy pracujący we własnych zakładach oraz majsterkowicze najczęściej wybierają pneumatyczny pistolet do kleju lub jego natryskowy odpowiednik. Narzędzia zajmują mało miejsca, łatwo można je przechować i wyczyścić.

 

Klej tapicerski do łączenia kilku pianek meblowych

 

Bonatap to znany i ceniony produkt w branży meblowej oraz tapicerskiej. Służy do klejenia gąbek tapicerskich. Można je przymocować również do płyty wiórowej czy materiałów podbiciowych bez obaw, że pianka straci swoje właściwości. Gdy klej wyschnie, powstaje elastyczna i wytrzymała spoina, która zapewnia trwałość wyrobów.

Klej aplikuje się za pomocą pistoletu pneumatycznego natryskowego. Wymagana średnica dyszy to minimum 1,0 mm, maksymalna rekomendowana średnica wynosi 1,5 mm. Podczas klejenia ciśnienie powietrza powinno utrzymywać się na poziomie 2,6 atm, natomiast ciśnienie spoiwa może się wahać między 1 a 5 atm.

 

Klej tapicerski Bonaterm ASBT - idealny do wielu prac tapicerskich

 

Pozbawiony szkodliwego toluenu, bezpieczny dla zdrowia klej tapicerski Bonaterm ASBT perfekcyjnie się sprawdza podczas naprawy tapicerki samochodowej, renowacji mebli wypoczynkowych, a także produkcji wyrobów tapicerowanych. Uniwersalna spoina doskonale łączy ze sobą komponenty o różnych strukturach oraz fakturach. Można go wykorzystać do klejenia pianek tapicerskich, tkanin, skóry, a także blachy czy niektórych tworzyw sztucznych. Nanosi się go za pomocą pistoletu pneumatycznego.

 

Jak użytkować pneumatyczny pistolet do kleju?

 

Do dyszy pistoletu wlewa się klej. Pojemny zbiorniczek ułatwia mocowanie i pozwala zaoszczędzić czas. Nie trzeba go co chwilę napełniać. Dzięki temu praca przebiega sprawniej. Do aplikacji niezbędne jest sprzężone powietrze. Odległość pistoletu od powierzchni, na którą nanosi się spoinę, wynosi ok. 30 cm.

 

Jak czyścić pistolet do kleju tapicerskiego?

 

Zgodnie z zaleceniami producenta czyszczenie pistoletu na klej wymaga rozpuszczalnika BONAROS M. Można go zakupić w wybranych sklepach stacjonarnych, a także zamówić online.

Pistolet pneumatyczny, który służył do aplikowania kleju Bonaterm ASBT, można wyczyścić zwykłym rozpuszczalnikiem nitro. Środki tego typu są dostępne w wielu sklepach tradycyjnych i internetowych. Każdy może znaleźć ofertę spełniającą indywidualne oczekiwania.

 

Podsumowanie: Jak użytkować i czyścić pistolet do kleju?

Pistolet do kleju tapicerskiego to najczęściej pneumatyczny model, który świetnie sprawdza się także podczas lakierowania. Aby prawidłowo funkcjonował, niezbędne jest sprężone powietrze. Narzędzie ułatwia równomierne rozprowadzenie spoiwa. Ergonomiczny uchwyt zwiększa komfort użytkowania. Po zakończeniu czynności, resztki kleju można usunąć rozpuszczalnikiem nitro.