Jaką bejcę wybrać do ochrony drewna?

31-10-2022

Bejca to jeden z najbardziej popularnych środków wykorzystywanych do ochrony drewna. Z jej pomocą nadasz drewnianym wyrobom pożądany wygląd. Wyrównasz koloryt i naprawisz drobne usterki. Podpowiadamy, jaką bejcę wybrać.

 

Bejca do drewna

 

Bejca jest używana do dekoracyjnego barwienia drzewa oraz materiałów drewnopochodnych. Dzięki niej błyskawicznie zniwelujesz różnice w odcieniu. Preparat przenika w strukturę surowca, zachowując naturalne usłojenie.

 

W tym miejscu warto dodać, że bejca nie chroni drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, ani czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu na materiał pomalowany bejcą należ nałożyć warstwę lakieru, oleju do drewna bądź wosku. Można też zaopatrzyć się w lakierobejcę.

 

Bejca do drewna - kolory drewna

 

Bejce są dostępne w naturalnych  kolorach drewna. Do wyboru odcienie europejskich oraz egzotycznych gatunków. Na rynku są też dostępne bejce w żywych barwach. Te ostatnie cieszą się sporym zainteresowaniem producentów mebli dziecięcych i firm oferujących stolarkę okienno-drzwiową. Na uwagę zasługuje też bejca rustykalna. Dzięki niej wyroby wyglądają tak, jakby były barwione różnymi środkami.

 

Producenci przygotowują również bejce dedykowane konkretnym stylom wnętrzarskim. Do wyboru m.in. bejce czarne oraz szare. Pasują one do aranżacji w stylu skandynawskim, rustykalnym czy shabby chic. Wybierając produkt barwiący, pamiętaj, że da on inny efekt na każdym gatunku drewna. Różnice zauważysz także na drewnie szlifowanym i surowym.

 

 

Jak przygotować drewno do bejcowania?

 

Sukces bejcowania zależy w największym stopniu od podłoża. Drewno powinno być dokładnie wysuszone oraz wycięte. Zamiast ręcznego wycinania elementów, warto się decydować na cięcie CNC. Tego typu usługę polecamy szczególnie małym zakładom stolarskim oraz majsterkowiczom, którzy sami robią sobie meble. Takie rozwiązanie przyspiesza produkcję, pomaga zaoszczędzić czas oraz surowce oraz ułatwia rozwój biznesu.

 

Surowe drewno warto przetrzeć przed bejcowaniem delikatnie zwilżoną ścierką. Dzięki temu będzie łatwiej wyszlifować deskę. Do tego zabiegu polecamy papier ścierny o granulacji ok. 130 do pierwszego szlifu i ok. 170 do drugiego szlifowania. 

 

Drewniane elementy, które były wcześniej malowane albo lakierowane, wymagają ściągnięcia starych powłok. Możesz to zrobić z pomocą szlifierki, szpachelki albo cykliny. W przypadku drewna mocno żywicznego zaleca się stosowanie środków gruntujących pod bejcę. Sęki pokryte żywicę przetrzyj szmatką zwilżoną w benzynie ekstrakcyjnej. Bejcowane drewno egzotyczne wytrzyj ściereczką delikatnie zmoczoną w słabym roztworze przygotowanym z amoniaku oraz wody.

 

Podsumowanie: Jaką bejcę wybrać do ochrony drewna?

 

Przed użyciem dokładnie wymieszaj bejcę. Nałóż ja na drewnianą powierzchnię z pomocą wałka albo pędzla. Smaruj wzdłuż słojów. Zwróć uwagę na temperaturę pomieszczenia. Powinno być w nim minimum 10 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie drewno będzie długo schnąć. Zabejcowane elementy pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

*Autopromocja

Polecane produkty