Jak ograniczyć ślad węglowy w tekstyliach?

27-02-2023

Jak ograniczyć ślad węglowy w tekstyliach? To jedno z pytań, które coraz głośniej zadaje sobie branża tapicerska. Przed tym wyzwaniem stoi też hurtownia tapicerska Trend. Dzisiaj powiemy Wam, jak my radzimy sobie z tym problemem. Mamy nadzieję, że w przyszłości znajdziemy jeszcze lepsze rozwiązania.

 

Co to jest ślad węglowy?

 

Ślad węglowy to najprościej mówiąc, suma wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych przez firmę, konkretną osobę, event czy produkt. Ten parametr wyraża się w jednostce CO2e/jedn. funkcjonalną. Obejmuje one emisję dwutlenku węgla, podtlenku azotu, gazów szklarniowych, metanu?

Produkcja oraz obsługa mebli i tekstyliów wydziela dużą ilość śladu węglowego. Z tego powodu Unia Europejska chce ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Od 2030 we wszystkich krajach wspólnoty będą obowiązywać bardziej rygorystyczne przepisy. Już teraz wiele marek odzieżowych oraz meblarskich wdraża rozmaite rozwiązania, by zaoferować swoim klientom produkty o zmniejszonym lub ujemnym śladzie węglowym.

 

Ślad węglowy ? jak go ograniczyć w tekstyliach i co o tym mówi Unia Europejska?

 

Aby ograniczyć ślad węglowy w tekstyliach, potrzebna jest współpraca rozmaitych sektorów. Na redukcję emisji gazów wpływa m.in. recycling. Tkaniny tapicerskie powinny być produkowane z wykorzystaniem technologii odnowy włókien tekstylnych.

Nowe przepisy wejdą w życie w 2030 roku, jednak już dziś trzeba podejmować konkretne inicjatywy. Zgodnie z wizją Parlamentu Europejskiego materiały tapicerskie będą musiały być:

  • trwałe,
  • pozbawione szkodliwych substancji,
  • produkowane w zgodzie ze środowiskiem i prawami społecznymi.

Producenci będą musieli zadbać też o to, by produkty można było naprawić.

 

Ślad węglowy ? jak zmniejsza go hurtownia tapicerska Trend?

 

W Trendzie już od dawna wdrażamy wiele rozwiązań, których celem jest ochrona natury. Pierwszą ze wdrożonych procedur był Eko-Pack. To technika pakowania pianki tapicerskiej i innych produktów w taki sposób, by w jednym transporcie zmieściło się jak najwięcej paczek. W rezultacie jedna zrolowana pianka tapicerska zajmuje 4 razy mniej miejsca. To pozwala znacznie zmniejszyć emisję CO2.

 

Ponadto od kilka lat przetwarzamy w naszej firmie ścinki oraz inne odpady z pianki tapicerskiej. W nowoczesnym parku maszynowym produkujemy z niej nowe bloki, które trafiają do naszych klientów. Takie rozwiązanie pozwala nam zmniejszyć ilość produkowanych śmieci.

 

Jeśli Tobie również zależy na zmniejszeniu śladu węglowego w Twojej firmie, nawiąż z nami współpracę. W naszej ofercie znajdziesz tkaniny nadające się do recyclingu. Możemy na nie nanieść dowolny wzór w naszej drukarni. Korzystamy w niej z techniki sublimacji, która zapewnia trwałość nadruku oraz z ekologicznych tuszy. Oryginalne materiały nadające się do szycia i tapicerowania wyróżnią Twoją markę na rynku.

 

Podsumowanie: Jak ograniczyć ślad węglowy w tekstyliach?

 

Duża ilość śladu węglowego przyczynia się do zmian klimatycznych. Na jego wzrost w dużym stopniu wpływa żywność, konsumpcja, transport czy zużycie energii. Aby go zmniejszyć, warto wprowadzić kilka prostych nawyków, które zwiększą komfort naszego życia na ziemi. Oto kilka zasad, które warto drożyć już dziś:

  • kupuj świadomie ? wybieraj tylko te produkty, których najbardziej potrzebujesz,
  • korzystaj z rowera, transportu publicznego i chodź pieszo,
  • oszczędzaj wodę oraz energię elektryczną,
  • segreguj odpady.

 

A Ty, co dodałbyś do tej listy?

Polecane artykuły

Materiał tapicerski drukowany - tkaniny z gotowym nadrukiem i z indywidualnym wzorem

Materiał tapicerski drukowany - tkaniny z gotowym nadrukiem i z indywidualnym wzorem

06-06-2022
Materiał tapicerski drukowany można wykorzystać do dekoracji wnętrz, szycia oraz... Więcej
Nadruk na tkaninach - jaka technologia?

Nadruk na tkaninach - jaka technologia?

12-12-2022
Nadruk na tkaninie wykonuje się przy pomocy sitodruku lub sublimacji. Cyfrowy nadruk doskonale... Więcej