Certyfikat oeko tex

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1804
  • Dostępność: Jest

Certyfikat Oeko Tex Standard 100 dotyczy materiałów, z których produkuje się przedmioty czy ubrania, które są narażone na kontakt ze skórą człowieka. Dokument poświadcza wysoką jakość tekstyliów, włóknin, a nawet pianek tapicerskich. W laboratorium przeprowadza się specjalistyczne badanie, które mają zweryfikować, czy w ich składzie znajdują się substancje widniejące na liście 100 najgroźniejszych dla zdrowia i życia konsumentów.

W jaki sposób przebiega certyfikacja oeko tex standard?

Podczas badania uwzględnia się wszystkie komponenty, z których składa się produkt, np. tkanina, rodzaj nici, zapięcia… Test składa się z kilku etapów. Najpierw naukowcy weryfikują dokumenty poświadczające pochodzenie surowców. Następnie badane są próbki udostępnione przez producentów, którzy wnioskują o certyfikat. Próbki tekstyliów analizuje się bezpośrednio przed wprowadzeniem produktów na rynek. Porównuje się je z próbkami marek, które uzyskały już dokument dla podobnych towarów.

Największy nacisk badacze kładą na substancje, które wywołują alergie w kontakcie ze skórą oraz reakcję tekstyliów na ślinę i pot. Jeżeli badanie przebiegnie pomyślne, producent otrzymuje atest nadany przez uprawniony do tego instytut.

Kategorie produktów, które otrzymują certyfikat Oeko Tex Standard

Produkty zostały podzielone na 4 klasy, które określają potencjalny stopień kontaktu towarów ze skórą. Najniższa klasa obejmuje podstawowe parametry. Im wyższa klasa, tym większe obostrzenia.

  • Klasa IV – tekstylia, które są okazjonalnie narażone na kontakt ze skórą, np. firana, bieżnik, serwetka,
  • Klasa III – odzież wierzchnia, która ma niewielki kontakt ze skórą, np. kamizelka czy kurtka,
  • Klasa II – towary, które mają częsty kontakt ze skórą, np. prześcieradło czy spódnica,
  • Klasa I – produkty przeznaczone dla niemowląt i dzieci do lat 3.

Produkty tapicerskie z certyfikatem Oeko Tex

Wiele materiałów wykorzystywanych w tapicerstwie samochodowym i meblowym posiada stosowny atest. Przykładem tkaniny z certyfikat Oeko Tex Standard 100 jest np. wykładzina samochodowa De LUX w kolorze czarnym. Można ją wykorzystać m.in. do bagażnika lub na podłogę w samochodzie.

Większość pianek tapicerskich również posiada certyfikat tekstyliów godnych zaufania. Można je wykorzystać jako materace dla dzieci czy zrobić z nich unikalne zabawki, nawet meble piankowe, które spełnią najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Certyfikat zdobyły również nici tapicerskie. Bez obaw można je wykorzystać do produkcji przedmiotów narażonych na kontakt ze skórą.