Dratwa jest znana i używana od setek lat. Mimo upływu czasu nadal jest popularna. Produkuje się ją z naturalnych lub sztucznych włókien, np. poliamidowych. Na rynku są dostępne różne kolory, długości oraz grubości. Wybór jest ogromny.
Początkowo mocny sznurek wykorzystywali rymarze, kaletnicy czy szewcy. Świetnie sprawdzał się również w gospodarstwach domowych. Służył m.in. do podwiązywania kwiatów czy wiązania wędlin. Dzisiaj korzystają z niego floryści, a także twórcy hand made. Powstaje z niego biżuteria, a także dekoracje wnętrz: lampiony, ozdoby świąteczne lub wazony.
Sznurek jutowy świetnie sprawdza się w produkcji przedmiotów codziennego użytku. Tworzy się z niego niebanalne zabawki, zawieszki, podkładki pod talerze, a nawet doniczki czy świeczniki. Co więcej, wykonuje się z niego elementy dekoracyjne oraz włosy dla lalek. Mnogość zastosowań sprawia, że dratwa nigdy nie wyjdzie z mody. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest ludzka wyobraźnia.
Dratwa przydaje się także w tapicerstwie meblowym, a szczególnie w renowacji antycznych siedzisk. Służy do mocowania sprężyn. Odpowiednio związane sprężyny gwarantują doskonałą elastyczność. Siedzisko perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała i jest odporne na odkształcenia. Gruby sznurek cechuje wysoka odporność na rozciąganie oraz przecieranie.
Do mocowania i zszywania tkanin wykorzystuje się wytrzymałe i mocne nici tapicerskie produkowane z poliestru. Sztuczne włókna są wytrzymałe. Korzystają z nich także szewcy oraz kaletnicy. Do szycia najlepiej wybrać prostą igłę tapicerską z dużym oczkiem. Dzięki temu przejdzie przez nie dratwa o różnej grubości. To idealny duet do wykonania ręcznych przeszyć.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie