Filc pozyskuje się z miękkich włókien. Jest odporny na rozciąganie i giętki. Nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Tkanina jest wodooporna, dlatego często wykorzystuje się w przemyśle odzieżowym, do produkcji dekoracji, a także w tapicerstwie.
Filc produkuje się za pomocą spilśniania tkanin wełnianych. Wytwarza się go z naturalnej wełny bądź sierści zwierząt. Pierwsze wzmianki o produkcji tego materiału pochodzą z czasów prehistorycznych, a dokładnie z VII tysiąclecia p.n.e. Już wtedy wytwarzano z niego odzież i przedmioty służące do użytku codziennego.
Filc tapicerski zabezpiecza tkaninę obiciową oraz piankę tapicerską przez sprężynami, dzięki czemu wydłuża ich żywotność, zapobiegając uszkodzeniom. Co więcej, sprężyny pracują ciszej, ich dźwięk jest wytłumiony. Filc techniczny jest wykorzystywany m.in. w meblarstwie, do produkcji obuwia, a także w motoryzacji.
Filc warto nakleić również na spód nóg meblowych. W ten sposób można uchronić parkiet przed uszkodzeniem. Dzięki niemu łatwiej przesunąć meble, a także zapobiec zarysowaniu podłogi. Podklejone spody nóżek meblowych zmniejszą ryzyko wystąpienia szkód i pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Zyska na tym domowy budżet oraz domownicy.