Formatka koszyczkowa

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1876
  • Dostępność: Jest

Formatka koszyczkowa – co to jest?

Formatka koszyczkowa jest zbudowana z jednostożkowych sprężyn tapicerskich przymocowanych do taśmy stalowej. Łączy się je ze sobą za pomocą metalowych spinaczy. Każda z nich wystaje 1/3 swojej wysokości ponad ramę siedziska. Górne zwoje łączy się taśmą stalową, a także łańcuszkami. Formatki tego typu wykorzystuje się w siedzeniach mebli tapicerowanych wysokiej jakości takich jak krzesło lub fotel.

Formatki koszyczkowe – jak łączyć sprężyny, by stworzyć wygodne krzesła i fotele?

Taśmy stalowe łączy się w różny sposób. Dobór odpowiedniej techniki zależy od liczby sprężyn. Aby połączyć ze sobą 4 lub 5 sprężyn stożkowych, wystarczą 2 taśmy umieszczone wzdłuż ramy siedziska. Im większa ilość sprężyn, tym więcej taśm.

Do produkcji oraz naprawy mebli wykorzystuje się cieniutką taśmę o grubości od 1,2 do 1,5 mm i szerokości 10 mm. Każdą taśmę mocuje się do oskrzyń bądź ramek. Do montażu wykorzystuje się wkrętów lub gwoździ. Tapicer może zakupić gotowe formatki koszyczkowe w hurtowni tapicerskiej lub sklepie z asortymentem dla rzemieślników.

Jaką tkaninę meblową wybrać do mebli z formatką koszyczkową?

Wysokiej jakości siedziska kojarzą się z luksusem. Na tapicerkę warto wybrać przyjemny w dotyku stylowy materiał, który nada wnętrzu odpowiedni charakter. W tym wypadku na uwagę zasługują plusze oraz welury. Pięknie połyskują w promieniach słonecznych, są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, a na dodatek doskonale pasują do pomieszczeń w stylu klasycznym i glamour.